הקלה לרוכבי האופניים בערים: לא יחויבו לחבוש קסדה

פורסם: 14 בפבר׳ 2010, 21:18 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 12 בינו׳ 2013, 12:23 ]
מאת תומר אביטל, תאריך פרסום: 9/2/2010
 
לפי הצעת חוק שאושרה בקריאה ראשונה, ילדים ורוכבי אופניים בדרכים בין-עירוניות יחויבו בחבישת קסדה.
 
הכנסת אישרה הערב (ג') בקריאה ראשונה את הצעת החוק של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה), המקלה את נהלי חבישת הקסדה בעת רכיבה על אופניים. הצעת החוק משאירה בידי רוכבי האופניים המבוגרים המדוושים בתחומי היישובים את ההחלטה אם לחבוש קסדה; עם זאת חובת החבישה תמשיך לחול על ילדים וכמו כן ברכיבת שטח וספורט ובדרכים בין-עירוניות.
 
בדברי ההסבר לחוק נכתב כי "רכיבה על אופניים בדרכים עירוניות, בעיקר בערים הגדולות, מפחיתה לאין שיעור את עומס התנועה, את מצוקת החניה, את זיהום האוויר ואת תאונות הדרכים. דיווחים בתקשורת מראים כי מאז כניסתו של החוק ישנם רוכבי אופניים שזנחו את השימוש באופניים בדרכים עירוניות ומבכרים על פניהם שימוש ברכב מנועי, בשל הסרבול והטירחה בחבישת הקסדה ובנשיאתה. מגמה זו עומדת בניגוד לטובת הציבור".
 
יחימוביץ' אמרה: "גם אני משתמשת באופניים ככלי תחבורה בתוך תל אביב, ומודעת בכל פעם מחדש לחוסר ההיגיון של חובת הקסדה. בפאריס ובערים נוספות באירופה יש פרויקט נפלא של אופניים זמינים בכל מקום, ואיש לא מעלה על דעתו לחייב בקסדה. גם בתל אביב נחתם חוזה ל-‎2,000‏ זוגות אופניים שיועמדו לרשות באי העיר. פרויקט זה מתעכב ולא יוצא לפועל, כיוון שאין אפשרות ליישם אותו כל עוד חוק חבישת הקסדה חל. בנוסף, לחוק אין משמעות כי אינו ניתן לאכיפה והמשטרה אף הודיעה כי לא תעסוק בכך".
 
יחימוביץ' ציינה כי קידום החוק נעשה תוך שיתוף פעולה עם ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, ובסיוע נרחב שלו.
 
יצויין כי חלק מעמותות לנהיגה בטוחה ביקרו את הצעת החוק ואמרו כי חובת חבישת הקסדה מצילה חיי רוכבים.
 
לכתבה בכלכליסט

חוק חבישת הקסדות באופניים - בדרך לשינוי
 
הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעה לבטל את החובה על מבוגרים לחבוש קסדה בתוך תחומי יישוב. המטרה: לעודד את הרכיבה

ח"כ חנין, יו"ר השדולה החברתית-סביבתית בכנסת, שהיה היחיד שהצביע נגד חוק חובת חבישת הקסדות בקריאה הראשונה בכנסת הקודמת, הביע סיפוק על ההחלטה. "הולכת ומתרחבת בכנסת התובנה שאופניים אינם הבעיה, הם חלק מהפתרון לבעיות סביבתיות ותחבורתיות", אמר. "המחקרים מראים כי הדרך לצמצום תאונות הדרכים בקרב רוכבי האופניים הינה הגדלת מספר רוכבי האופניים על הכביש ויצירת נתיבי תחבורת אופניים בטוחים ויעילים".
 
לדבריו של חנין, אין לפתור את אוזלת ידה של הממשלה בתחום זה באמצעות הפיכת רוכבי האופניים לעבריינים פליליים. "על הממשלה והשלטון המקומי לפעול יחדיו למען עידוד תחבורת האופניים ולא להציב לה מכשולים", אמר.
 
"בפריז ובערים נוספות באירופה איש לא חושב לחייב בקסדה"
בעת הדיונים בחוק אמרה יחימוביץ': "רכיבה על אופניים בתוך היישובים פנימה ובעיקר בערים הגדולות מפחיתה לאין שיעור את עומס התנועה בערים, את מצוקת החניה, את זיהום האוויר ואת תאונות הדרכים. חובת חבישת הקסדה הביאה לכך שחלק מהרוכבים זנחו את השימוש באופניים ומבכרים על פניהם שימוש ברכב מנועי. זאת בשל הסרבול והטורח בחבישת הקסדה ובנשיאתה בעת נעילת האופניים. מגמה זו עומדת בניגוד לטובת הציבור".
 
יחימוביץ' הוסיפה: "גם אני משתמשת באופניים ככלי תחבורה בתוך תל אביב, ומודעת בכל פעם מחדש לחוסר ההיגיון של חובת הקסדה. בפריז ובערים נוספות באירופה יש פרויקט נפלא של אופניים זמינים בכל מקום, ואיש לא מעלה על דעתו לחייב בקסדה.
 
"גם בתל אביב נחתם חוזה לאלפיים זוגות אופניים שיועמדו לרשות באי העיר. פרויקט זה מתעכב ולא יוצא לפועל, כיוון שאין אפשרות ליישם אותו כל עוד חוק חבישת הקסדה חל".
 
לכתבה באתר nrg

עדכונים לאחר שהשינוי בחוק עבר בהצבעה שניה ושלישית בכנסת:

כתבות קשורות:
דיון בנושא חוק הקסדה ב"גרופי" - אתר רוכבי שטח, כולל טיעונים המצדדים בחוק מידתי לצד כאלו שתומכים בחוק קסדה לכולם תמיד
דיון בנושא חוק הקסדה ב"תפוז" - אתר רוכבי שטח, כולל טיעונים המצדדים בחוק מידתי לצד כאלו שתומכים בחוק קסדה לכולם תמיד
דיון בפורום אופניים ב"תפוז" בנושא חוק הקסדה - לחץ כאן
תגובות נבחרות במסגרת הדיון בפורום אופניים ב"תפוז": איגוד האופניים, ישראל בשביל אופניים, מימצאים ממדינות אחרות, 1,822,975 רוכבי אופניים בקופנהגן אינם טועים, נראה לכם שהאיש בתמונה חושש לרכב ללא קסדה?, באוסטרליה פרויקט ההשכרה נכשל בגלל חוק הקסדה
מצגת של איגוד הרוכבים הבריטי על בטיחות: Safety in Numbers

ראש עברייני: האם תבוטל חובת חבישת קסדה?
הכנסת תאשר: רוכבי אופניים בעיר לא יחוייבו בקסדה (להודעת ועדת הכלכלה של הכנסת)
"חוק הקסדה" - סכנה לתחבורת האופניים בישראל - נייר עמדה של עמותת "ישראל בשביל אופניים" שהוגש בשנת 2007 
Comments