בלי קסדת אופניים בעיר? המכשול האחרון הוסר

נשלח 14 ביולי 2011, 2:52 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 6 באוג׳ 2011, 10:37 ]
ועדת הכלכלה של הכנסת נמנעה מדיון מחודש בפטור מחבישת קסדה בערים לרוכבים בוגרים. הדרך כעת פנויה להצבעה במליאה הכנסת, בעקבותיה ניתן יהיה לרכב ללא קסדה. מומחי רפואה: השינוי יגרום ל-10 הרוגים בשנה
חיים זרזר, 13/7/2011
פטור מקסדת אופניים בעיר, הישורת האחרונה. ועדת הכלכלה של הכנסת דחתה היום (ד'), את בקשתם של חברי הכנסת אופיר אקוניס, חמד עמאר ורחל אדטו לדיון מחודש בפטור מחבישת קסדה המוצע לרוכבי אופניים מעל גיל 18. בעקבות דחיית הבקשה, ניתן יהיה להניח על שולחן הכנסת לקריאה שניה ושלישית, את הצעת תיקון פקודת התעבורה, שאושרה כבר לפני חמישה חודשים. להזכירכם, החוק המחייב חבישת קסדה בעת רכיבה על אופניים, אושר במליאת הכנסת ביולי 2007.
אחת מיוזמות ההצעה להתיר רכיבה עירונית ללא קסדה, חברת הכנסת שלי יחימוביץ, הגישה כבר בסוף 2009 הצעה דומה. לטענתה, עשתה זאת לאחר שהתברר כי הטלת חובת חבישת קסדה, הובילה לירידה בשימוש באופניים, כמו-גם לאחר שגילתה כי אין בכוונת המשטרה - או ביכולתה - לאכוף את החוק. על-פי ההצעה, חובת חבישת קסדה נותרה על כנה באירועים תחרותיים, בדרך בין-עירונית, ובכל מקרה לילדים מתחת לגיל 18.

יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, אמר היום כי "הכי בטוח זה לעבור מעבר חציה עם קסדה על הראש. אך עלינו לשמור על איזון. הפטור למבוגרים והותרת החובה על ילדים ונוער היא נקודת איזון ירוקה, בריאה, מעשית ובת קיימא". מנגד אמר אחד ממגישי ההצעה לפתיחת הדיון, ח"כ חמד עמאר, "אני לא יכול לראות מצב שאב שצריך לשמש דוגמה לילדיו לא יחבוש קסדה וילדיו יחבשו".

בדיון שנערך השנה בוועדת הכנסת בעניין חובת חבישת קסדה בעת רכיבת אופניים, אמר מנהל המחלקה הנוירוכירורגית לילדים בבית החולים הדסה עין כרם, ד"ר מוני בניפלא, כי מבחינת הפגיעה אין הבדל בין מבוגרים לילדים. "קסדה היא מצילת חיים, ולא רק לילדים". ד"ר גרי גינצבורג הוסיף כי ההצעה תוביל לכך שבכל שנה יהיו 4,000 אשפוזים נוספים בבתי החולים, 40 אלף ביקורים בחדרי מיון, העלות למערכת הבריאות תעמוד על 160 מיליון שקל ותגרום להערכתו ל-10 הרוגים בשנה.

לכתבה באתר ynet


עדכונים לאחר שהשינוי בחוק עבר בהצבעה שניה ושלישית בכנסת:

כתבות קשורות:
  • חוק הקסדה - המחאה הציבורית מועילה  
  • 2009: סוף עידן חובת חבישת הקסדה?  
  • 2007: החוק עבר: חובה לחבוש קסדה על אופניים

  • ניירות עמדה של עמותת 'ישראל בשביל אופניים' שיזמה את השינוי בחוק: 
    Comments