לונדון השיקה בסוף השבוע שירות השכרת אופניים

נשלח 6 באוג׳ 2010, 10:41 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 09:25 01/08/2010

אחרי פאריס, שירות השכרת האופניים הגיע גם ללונדון. כרע הושקו 400 תחנות להשכרת אופניים, ובספטמבר מתכוונים להרחיב את השירות

מאת דנה הרמן , כתבת "הארץ" באירופה

סיור ברחבי לונדון מעולם לא היה עניין פשוט. המוניות יקרות להחריד, אחת או שתיים ממסילות הרכבת התחתית נמצאות תמיד בתקופת שיפוצים או סגורות לרגל סוף השבוע והליכה ברגל לא תיקח אתכם רחוק במטרופולין הגדולה.

עכשיו מגיעים ראש העיר בוריס ג'ונסון ושני גלגלים להצלתה של לונדון. ג'ונסון החליט ללכת בעקבות תוכניות דומות בבירות ברחבי העולם, ולפתוח שירות להשכרת אופניים. ביום שישי האחרון פוזרו כמעט 6,000 זוגות אופניים מבהיקים ברחובות לונדון, אותם ניתן יהיה לשכור בכל שעות היממה, ומי שיעשו כן יוכלו באותו זמן ממש לעשות כושר ולסייע להצלת כדור הארץ.

האופניים יהיו נעולים וניתן יהיה לשחררם בעזרת מפתח מיוחד בתחנות ברחבי העיר (עד כה הוקמו 400 תחנות כאלה). בספטמבר תורחב התוכנית, ותאפשר לרוכבים לשחרר את האופניים גם באמצעות כרטיס אשראי. כדי להתחיל יש לרכוש מפתח במחיר 45 ליש"ט או, החל מספטמבר, לשלם בתחנה ליש"ט ליום או חמישה ליש"ט לשבוע. גם הרכיבה עצמה עולה כסף - חצי שעת הרכיבה הראשונה היא אמנם חינם, אך לאחר מכן היא עולה ליש"ט לשעה ועד חמישים ליש"ט ל-24 שעות. אם לא תחזירו את האופניים תיקנסו ב-300 ליש"ט.

"איך היתה הרכיבה הראשונה שלך?", נשאל ראש העיר הססגוני של לונדון כשהחנה את אופניו ליד בית העירייה בשישי אחר הצהריים. ג'ונסון, מיוזע ומתנשף, אמר בין היתר כי הוא מקווה שהתוכנית תעבוד טוב יותר משעבדה אצל השכנה פאריס, שם הושקה בקיץ 2007 תוכנית דומה, שנפגעה מאז בידי משחיתים, גנבים או רוכבים שיכורים. רבים מזוגות האופניים הפריסאיים מצאו את דרכם למזרח אירופה או לצפון אפריקה.

מחקרים מראים שרכיבת אופניים מהווה כיום רק 2% מכלל אפשרויות הנסיעה בלונדון, אך ג'ונסון מקווה לשנות את הנתונים ולהביא לכך שאחת מכל חמש נסיעות בבירה האנגלית ייעשו באופניים - דבר שלא התרחש בלונדון מאז 1904.

האופניים הלונדוניים כבדים מאוד. הם צריכים להתמודד עם המהמורות הרבות בעיר ועם ניסיונות להשחיתם בשעות שאחרי סגירת הפאבים. הם אמנם לא יתאימו לטור דה פראנס, אבל הם בהחלט מתגלגלים.

גם אם הם לא מופיעים בהנחיות, תיירים יוכלו לצאת נשכרים מהטיפים הבאים: ראשית, לונדון היא עיר גשומה - היזהרו ממדרכות רטובות. שנית, הבריטים רוכבים על הצד השמאלי של הכביש. כן, כולם יודעים את זה, אבל תמיד קל לשכוח כשפונים בפתאומיות באוקספורד סטריט, רק כדי למצוא את עצמכם פנים אל פנים מול אוטובוס קומתיים. תיהנו.

בקרוב גם בתל אביב
מאת נועה קושרק
גם בתל אביב מתוכנן מערך להשכרת אופניים: המערך יוקם בפריסה כלל עירונית ויכלול 1,500 זוגות אופניים שיוצבו ב-150 תחנות עגינה. מחירו של מינוי שנתי יהיה 280 שקל, ותושבי תל אביב ישלמו 240 שקל. עלות מינוי שבועי תהיה כ-50 שקל ומינוי יומי יעלה כ-15 שקל. עלות הקמת הפרויקט צפויה להיות כ-70 מיליון שקל, שמתוכם תממן המדינה כ-20 מיליון שקל.

לדברי שרון קרן, מנכ"ל הרשות לפיתוח כלכלי שאחראית על הפרויקט מטעם העירייה, תאריך היעד להשקת הפרויקט במרכז העיר הוא ה-1.3.2011. לדבריו, בהמשך, בתוך כארבעה חודשים, יתרחב הפרויקט לשאר חלקי העיר.

לכתבה בהארץ
Comments