לצלוח את אלנבי ולהישאר בחיים: אין איזור מסוכן יותר בתל אביב

פורסם: 26 באוג׳ 2010, 23:50 על ידי: Sustainability Org

מה בסך הכול רצינו? להגיע מאזור נחלת בנימין לקצה רחוב שוקן על אופניים. אין יותר פשוט מזה, אבל אין יותר מסובך

אביב לביא | 22/8/2010 11:41
צילום: נאור רהב
כיכר מגן דוד. רגעים של אימה צילום: נאור רהב
 
פרצוף של מנקי ארובות

כשחבר שחזר לאחרונה מאיזשהו חו"ל רצה לתאר את האכזבה שפקדה אותו (שם, לא כאן. לכאן הוא רגיל), הוא אמר: "זה היה הכי אלנבי שיש". קצת נעלבתי. בתור אחד שגדל על פינת אלנבי - ולא שבשנות השבעים והשמונים מצבו היה מלבב יותר - קצת מעציב לגלות שרחוב ילדותי מגלם את הדימוי הרשמי של עליבות אורבנית.

במקרה, למחרת, הזדמן לי לחוות על גופי את קסמו המפוקפק של הרחוב המפויח. זה קרה כשניסיתי לצלוח אותו על אופניים. ההכרזות הירקרקות של עיריית תל אביב על "עיר של אופניים" ועל רשת השבילים המופתית שנטוותה כאן מעולם לא נראו מנותקות יותר מהמציאות. מכיוון שרון חולדאי - כך למדתי מדברים שאמר בראיון כלשהו - נוהג לרכוב בשבתות על אופניו לכיוון יפו, אני מזמין אותו לנסות לדווש באלנבי, ביום חול כמובן.

בעצם, אני חוזר בי. הזמנה כזו יכולה להיחשב לניסיון התנקשות. מה בסך הכול רצינו? להגיע מאזור נחלת בנימין לקצה רחוב שוקן. כל מה שצריך זה להתגלגל בקו ישר: אלנבי, העלייה, שוקן. אין יותר פשוט מזה, אבל אין יותר מסובך.

על שביל אופניים, כמובן, אין מה לדבר כאן. ניסיתי לרכוב בכביש, הרי כך מורה לי החוק. בתוך שניות מצאתי את עצמי דחוק בין גופי הפח הענקיים והנוהמים של שני אוטובוסים, שספק אם הייתה להם התחלה אבל בוודאות לא היה להם סוף. חוויתי כמה רגעים של אימה, אם כי לאור הטמפרטורה הדמיונית ששררה שם לא בטוח שקץ החיים היה פתרון כל כך רע. כדי להיחלץ נדרשתי לתמרן מאחורי אחד האגזוזים. היה צלול. אני משער שכשיצאתי לאוויר החופשי (בהנחה מופרכת שבאלנבי יש דבר כזה), הפרצוף שלי הזכיר את מנקי הארובות מ"מרי פופינס".

אחרי העונג הזה עליתי על המדרכה. ובכן, אי-אפשר לרכוב על המדרכה באלנבי. במקרה הטוב, הצפיפות מאפשרת להתקדם בקצב הליכה מייאש, ולספוג מהבאים ממול - בצדק מבחינתם - מבט של אישיות לא רצויה.

הגענו אל היעד מותשים, לוהטים ובאיחור ניכר. בפעם הבאה שנצטרך לצלוח את אלנבי בקו ישר, נעדיף להקיף את העיר בקשת רחבה ככל האפשר. זה לא אסון, רק שלא יבלבלו לנו את המוח עם הצהרות חגיגיות על עיר של אופניים ושבילים שמתוחים לאורך כל צירי התנועה הראשיים.


כתבות קשורות:
Comments