לקראת סוכות: שבילי רכיבה על אופניים בטבע

פורסם: 7 באוק׳ 2011, 2:21 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 באוק׳ 2011, 2:24 ]

אם כבר בדקתם שיש אוויר באופניים לקראת יום כיפור, אולי כבר בחול המועד סוכות תוכלו להצטרף לטרנד שסוחף אלפי ישראלים בטייטס ולעשות מסלול ארוך במקצת מהדרך לבית הכנסת הסמוך

רוית נאור | 7/10/2011 10:52
תגיות: רכיבה על אופניים, שבילי אופניים

זה לא שאנחנו רוצים לגרור אתכם לדבר עבירה ומעודדים אתכם לבדוק אוויר בגלגלי האופניים דווקא בערב כיפור. אנחנו יודעים שכבר עשיתם את זה, כי ראינו את התורים שהשתרכו בשבועיים האחרונים מול כל חנות לממכר אופניים או לתיקון אופניים. אבל עכשיו, כשהן מצוחצחות מתמיד, סוכות מעבר לפינה וצברתם כמות נאה של קלוריות בחסות החגים, אולי תצטרפו רשמית לטרנד שסוחף את עם ישראל ותצאו לדווש בטבע ולא רק בשביל המוביל לבית הכנסת בליל כיפור.

בעידן של מחאה ציבורית על יוקר המחיה מדובר גם בבילוי זול יחסית ‏(בהנחה שהסתפקתם באופניים במחיר שפוי של כמה מאות שקלים וויתרתם על השדרוגים האינסופיים המסתכמים במאות ובאלפי שקלים לזוג אופניים דקיק, קל, ממותג ובעיקר יקר‏).

אז לכבוד "חג האופניים" ולכבוד שעון החורף שאמור להפוך את מזג האוויר לנוח יותר עבור המדוושים, קבלו שלל מסלולים בארץ, כולם על טהרת הדיווש הדו-גלגלי. בעשור האחרון החליטו בקק"ל להכשיר עשרות מסלולי רכיבה ביערות ובפארקים שלהם. להלן טעימה מצפון ועד דרום:
אגמון החולה: פיקניקים ומצפורים

בליבו של עמק החולה, במקום שמקננות בו אלפי ציפורים, יש מסלול מעגלי שאורכו 8.5 ק"מ המורכב משבילים קסומים בין בוסתנים ולצד תעלות מים. המסלול יוצא ממרכז המבקרים, פונה מזרחה וחוצה את התעלה המערבית מבין

שתי התעלות שניקזו את הירדן ואת עמק החולה, ולאורכו 3 מצפורים מאוישים במדריכים, שניתן לעצור בהם לפיקניק או כדי לצפות בבעלי הכנף. השביל ממשיך להקיף את האגם ופונה צפונה ובחזרה למרכז המבקרים.
צילום: חמד אלמקת
רוכבים באגמון החולה צילום: חמד אלמקת

סובב אלון הגליל: נופים מרהיבים

השביל הסובב את היישוב אלון הגליל שבגליל התחתון הוא שביל סינגל ‏(רכיבה בשביל צר שרוחבו מספיק לרוכב אחד בלבד‏) שאורכו 22 ק"מ, והמתאים לחובבים ולמקצוענים. לאורך המסלול נקודות ציון מרהיבות כגון ואדי רימונים ומעיינות למיניהם. המשך השביל נפרץ בקטעים ביער ציפורי, ובדרך הוא חוצה גשרי עץ ומספק זווית לנופים מרהיבים שניתן לראות רק הודות לשבילי האופניים במקום.

יער ביריה: חדש מהניילונים

אורך השביל החדש ביותר מבית היוצר של קק"ל, אשר נחנך רק לפני כשבועיים, הוא כ-25 ק"מ, 12 ק"מ מתוכם הוכשרו לסינגל. פינות מנוחה מוצלות מחכות לרוכבי האופניים, כמו גם "שביל החמניות" שבסתיו מתמלא בפרחים הצהובים המוכרים. השביל מוביל אל בריכת המים בעין נבוריה, שם ניתן להשתכשך ולנוח עד להמשך הרכיבה, שבסופה ממתין בית הקפה "הבית בקצה הנוף". המסלול מעגלי כך שהרוכבים יכולים לשוב אחרי כ-5 שעות אל חוות בת יער הממוקמת בתחילת המסלול.

צילום: אורית ברנע, קק''ל
שביל אופניים ביער בירייה צילום: אורית ברנע, קק''ל

סובב כינרת: בקרוב הטוויסט ההיסטורי

מדובר בקטע ראשון מתוך שביל רכיבה שאורכו 6.5 ק"מ, אשר כבר הוכשר ונחנך; תוואי הקטע הוא מקיבוץ מעגן לחוף שיזף-רותם, מצפון לקיבוץ האון ובמקביל לכביש 92. המסלול סמוך לחופי הכינרת ומתאים לכל המשפחה בכל עונות השנה. הרכיבה, שתחילתה בקיבוץ מעגן, היא בתוואי סלול באספלט, הצמוד לכביש. בעתיד יוכשרו בשביל כ-120 ק"מ, אשר יכללו גם מסלולי אופניים אתגריים בדרכי היער בהרים שמסביב לכינרת, עד 100 מטר מעל פני הים. שבילי האופניים יחולקו ל-4 ימי רכיבה, ולכל שביל ישויך סיפור תנ"כי או היסטורי.

באדיבות חברה להגנת הטבע
הדמייה: רוכבים בשביל סובב כנרת באדיבות חברה להגנת הטבע

סובב נצרת עילית: המזבלה ששודרגה

מסלול שאורכו כ-8 ק"מ אשר הוכשר בשטח ששימש במשך שנים מזבלה של גרוטאות ופסולת. לקראת הכשרתו פונו ממנה כ-1,300 קוב של פסולת וצמחייה פולשנית. שביל האופניים יוצר אזור חיץ למניעת התפשטות שריפות מהיער לכיוון האזור המיושב, ומשקיף על רצועות הנוף של עמק זבולון, הגלבוע, השומרון והר אמיר.

סובב גלבוע: לעצור בחליל הרוח

מסלול מעגלי שאורכו 30 ק"מ היוצא ממתחם הסקי בגלבוע ומתאים לרכיבה משפחתית. רובו מוצל ונשקפים ממנו נופים עוצרי נשימה של עמק יזרעאל עד להרי הגלעד. השביל עובר בכתף שאול, בשער הגלבוע ובחניון חליל הרוח, ולאורכו נקודות למנוחה עבור הרוכבים.

צילום: קק''ל
שביל אופניים סובב גלבוע צילום: קק''ל

סובב טבעון: מעגל ביער

מסלול מעגלי של 25 ק"מ שעובר בחורש האלונים, ביערות הנטועים מסביב לקריית טבעון, על התפר שבין טבעון ומגדל העמק לבין השטח הפתוח והיער.

צילום: מיכה סילקו, קק''ל
שביל אופניים בקריית טבעון צילום: מיכה סילקו, קק''ל

שביל נוף נחל חרוד: מסלול למשפחות

מול הכניסה לגן השלושה יש לפנות שמאלה לכיוון בריכות הדגים לדרך כבושה שפרצה קק"ל, שם מתחיל שביל הנוף. את תחילת השביל ניתן לזהות לפי השלט של קק"ל: "שביל נוף נחל חרוד - לתל זוהרה". מדובר במסלול רכיבה על אופניים בדרגת קושי 1 המתאימה למשפחות. אורכו כ-4 ק"מ והוא משולט עד לסופו בפארק בית שאן.

הר איתן: נוף הרי ירושלים

מסלול מעגלי קל שאורכו 8 ק"מ המתאים לכל המשפחה. נקודת המוצא והסיום היא ברחבת החניה העליונה של הסטף. מכביש תל-אביב-ירושלים ‏(כביש מספר 1‏) יש לפנות דרומה במחלף הראל, לחצות את מעוז ציון ולאחר כ־3 ק"מ ישנה "כיכר הסטף". מהכיכר יוצא כביש המגיע לרחבת החניה העליונה של הסטף. בימי שבת וחג ניתן לשכור אופניים במקום.

פארק עצמאות ארה"ב: לדאוג למאסף

מתחנת המידע בנס הרים, שם נמצא הקיוסק "בר בהר", יוצא שביל שחור מערבה, לכיוון הר יעלה, ומשקיף על הנופים המרהיבים של נחל שורק. הרכיבה מתבצעת לאורך המדרון הדרומי של הנחל, והסימון לאופניים מופיע בתחילת המסלול ובסופו. דרגת הקושי של המסלול, שאורכו כ-8 ק"מ, היא בינונית; הוא חד-כיווני ולא מעגלי, אך הדרך נוחה לרכיבה בשני הכיוונים ומתאימה למשפחות. ניתן כמובן לדאוג לרכב מאסף בצד השני של המסלול.

פארק איילון–קנדה: גם לסוסים

מסלול הסוסים והאופניים בפארק איילון-קנדה מסומן בכחול. אורכו 21 ק"מ והוא סובב את הפארק מכל עבריו. התחלת המסלול בצדו המזרחי של הפארק, מצפון לתחנת הדלק במחלף שער הגיא. המסלול עובר בכיוון השעון בחלקו הדרומי של הפארק, המקביל לכביש מס' 1. בחלקו המערבי של הפארק עובר המסלול בסמוך לכניסה אליו, בקרבת האגם, ועולה צפונה אל דרך הנוף הצפונית ‏(המסומנת בכתום‏) שמתקדמת מזרחה ועוברת ליד מגדל תצפית האש של קק"ל. הדרך ממשיכה לכיוון מבוא חורון ויורדת דרומה, בצדו המזרחי של הפארק, עד לנקודת ההתחלה.

יער עמינדב: משפחתי, בינוני ואתגרי

ביער עמינדב 3 מסלולי אופניים היוצאים מחניון חרבת סעדים: אורך המסלול הצהוב, המשפחתי, 8 ק"מ; אורך המסלול הירוק, בינוני, 4.5 ק"מ; ואורך המסלול האדום, סינגל אתגרי, הוא יותר מ-20 ק"מ. את המסלולים מסמנים לוחיות אלומיניום הצמודות לשילוט ההכוונה של קק"ל.

קנים בפארק עדולם: ארץ האופניים

סינגל עדולם הוא אחד השבילים הפופולריים בארץ, והוא מושך אליו מדי שבוע בשבוע המוני רוכבים הנהנים מרכיבה בשביל ארוך ורצוף באתרי מורשת וטבע. 23 ק"מ מקיפים את הפארק וחוצים אותו מצפון לדרום, ולאחרונה נוספו 16 ק"מ שחוצים את הפארק ממערב למזרח. השביל החדש נקרא "שביל קנים" על שם חורבת קנים שעובר בה, והוא מחבר את גבעת ישעיהו לתל עדולם ולחורבת בורגין. גרף הגבהים של השביל מציג יותר עליות, ולפיו השביל אינו קל לרכיבה אבל מהנה. במרחב שפלת יהודה, שם נמצא פארק עדולם, הולכת ונוצרת ארץ האופניים, שכבר כוללת כמעט 100 ק"מ של סינגלים ומאות ק"מ של שבילי 4X4 המקושרים ביניהם ויוצרים אלטרנטיבות רכיבה לכל הרמות.

נחל אלכסנדר: עד פארק הצבים

נחל אלכסנדר, שאורכו כ-32 ק"מ, הוא מהגדולים בנחלי השרון. יובליו מתחילים באזור שכם, בין הר גריזים לבין הר עיבל, והוא נשפך לים ליד מכמורת. אורך המסלול המזרחי 11 ק"מ, ובקטע המערבי מסלול חד-כיווני קל שאורכו כ-3.5 ק"מ המתאים לכל המשפחה. נקודת מוצא לקטע המזרחי: לפארק קדם - בצומת רופין ‏(כביש מס' 4‏) יש לנסוע מזרחה ולפנות ימינה לעבר מושב חניאל. לפני הפנייה למושב יש להמשיך ישר ‏(מזרחה‏) בדרך עפר, על-פי השילוט. נקודת מוצא לקטע המערבי: הגעה מדרך הגישה לקיבוצים מעברות ומשמר השרון. הדרך מסתעפת מכביש החוף הישן ‏(כביש מס' 4‏), מאחורי תחנת הדלק שבצומת העוגן. נקודת סיום: פארק צבי הנחל ליד כפר ויתקין. הקטע המזרחי בוצי מאוד לאחר גשם ולא מתאים לרכיבה.

מת"א לירושלים: אפשר גם לחזור ברכב

126 ק"מ המחברים את תל־אביב לירושלים. השביל נחנך בזכות תרומה של 1.4 מיליון דולר קנדי מצד האחים וולף וג'וזף ליבוביק, אנשי נדל"ן מקנדה. השביל מתחיל במתחם צפון נמל תל־אביב ‏(ליד גני יהושע‏) ומסתיים בחניית גן החיות התנ"כי, סמוך לתחנת הרכבת. לאורך השביל נקודות עצירה, ספסלים מוצלים, מקומות תצפית, נקודות מנוחה לשתיית מים ועוד. השביל מחולק ל-4 קטעים: ממתחם צפון נמל תל־אביב הצמוד לגני יהושע עד לכניסה לגן לאומי תל אפק, משם עד למצפה מודיעין ומשם עד לבית שמש, ליד מחצבות נשר, שיוצאים ממנה לקטע האחרון. מדוושים מנוסים יוכלו לרכוב במסלול כולו וחזרה, ואילו מי שיתקשה יוכל לחזור מירושלים למרכז ברכב.

צילום: קק''ל
שביל אופניים ביער בן שמן צילום: קק''ל

יער להב: להכיר את הבדואים

בליבו של היער, המשתרע על פני כ-30 אלף דונם, הוכשרו שני מסלולי רכיבה. המסלול האדום: ארוך, כ־11 ק"מ, בדרגת קושי בינונית־קשה; והמסלול הכתום: קצר, כ-5 ק"מ, וקל. נקודת המוצא והסיום היא החניון המרכזי ביער להב, הממוקם ליד מגדל התצפית. ביער פועל מרכז ג'ו אלון ובו מוזאון המוקדש לתרבות הבדואית. הכניסה לתצוגה שכוללת מופע אור קולי כרוכה בתשלום. שעות פעילות: בימי א'-ה' 8:30-17:00, ביום ו' עד 14:00. טלפון: 9913322־08

צילום: קק''ל
אםשר לרכוב גם ביער חרובית צילום: קק''ל

יער בארי: כלניות בנגב

בפברואר השנה נחנך מערך שבילי האופניים החדש ביער בארי שבמערב הנגב, בסמוך לקיבוץ בארי. מדובר ברשת שבילים באורך מרבי של 75 ק"מ בדרגות קושי שונות אשר כוללת גם שבילים קצרים יותר של 50 ק"מ ו-25 ק"מ. השבילים עוברים בלב מרבדי הכלניות דרך אתרים ארכאולוגים משומרים הפתוחים לקהל הרחב ללא תשלום. כל האתרים והשבילים משולטים ומונגשים לבעלי מוגבלויות. נקודת ההתחלה משותפת לכל מסלולי האופניים ויוצאת מרחבת החניה בדרך הסלולה לכיוון קיבוץ בארי. אורכו של המסלול הכתום הוא 9 ק"מ ומשך הרכיבה שעה־שעתיים. המסלול הכחול אורך 12 ק"מ ומשך הרכיבה בו שעתיים-שלוש. אורך המסלול הירוק הוא 11 ק"מ, וגם בו יחלפו שעתיים־שלוש שעות עד החזרה לנקודת ההתחלה.

יער המלאכים: רקפות ובית בד
יער שחרייה, המוכר גם בשם יער המלאכים, צמוד לקריית גת ומתאים מאוד לטיולי אופניים. קק"ל הכשירה ביער שני מסלולי אופניים משולטים אשר מיועדים בעיקר למשפחות ורמתם קלה ובינונית. בדרגה 1: שביל שאורכו 5.3 ק"מ הכולל עלייה מתונה של כחצי ק"מ וירידה מתונה של כמה מאות מטרים.

בדרגה 2: שביל המיועד בעיקר לרוכבי אופני הרים וכולל כמה ירידות בשיפוע בינוני וכן עלייה שאורכה חצי ק"מ בשיפוע חזק הכוללת סיבובים הדוקים ומעבר דרדרות סלעים. אורך השביל: 10 ק"מ.

מסלולי האופניים יוצאים מחניון מוצא, ליד מגדל התצפית ביער, ומתבססים על דרכים קיימות. במערך שבילי האופניים משולבות אטרקציות תיירותיות המאפשרות טיול רגלי קצר, הכולל ביקור במבנה ציבורי ומקווה בחורבת כרוע, שביל בית הבד המוביל אל שרידי בית בד וגתות קדומות, מגדל תצפית האש, חניון לכל המשפחה ובו מתקני משחק פיסוליים, אתרי פריחת רקפות ומצפורים אל נחל לכיש והשפלה. נוסף לכך הציבה קק"ל עמדות מים הפזורות לאורך המסלולים.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
טיפים לרכיבת אופניים בטוחה
עשרה כללים לגבר/ת אחד/ת עם שני גלגלים. ובלי מנוע, כן?
אופניים זה בריאות
הקשר בין רכיבה על אופניים, פעילות גופנית, בריאות ומניעת מחלות לב
Comments