הודעה חשובה לתושבי כפר סבא (כותרת משנה: איפה לרכב על אופניים בכפר סבא)

פורסם: 4 ביוני 2016, 8:51 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 12 ביוני 2016, 3:47 ]
מאת ערן שחורי, רכז 'רוכבים לעבודה' בעמותת 'ישראל בשביל אופניים'
4/6/2016

על פי מודעה שפורסמה לתושבי כפר סבא, מותר לרכב רק על שבילי אופניים. טוב, אז כנראה העיריה סללה בשנים רשת של שבילי אופניים בכפר-סבא, כזו שהתושבים יכולים לרכב עליה לבית הספר ולעבודה. למיטב ידיעתנו רשת כזו לא קיימת בכפר סבא, כך שהמודעה היא לעג לרש. שבילי האופניים שסללתם בפארק אינם נחשבים לצורך העניין. רק שבילים באמצעותם אפשר להגיע לבית הספר ולעבודה. דיבורים ותכניות לעומת זאת יש המון. ראו בהמשך הודעת העיריה בדבר תכנית שבילי האופניים שיצאה לדרך בשנת 2013. אנחנו בשנת 2016. מעניין לדעת מה בוצע עד כה. תירוצים מסוג: "יקר לי" לא נחשבים. רק מה עשיתם ומה תכנית הפעולה שלכם לשנים הקרובות. בכלל, להעלות את תכנית שבילי האופניים ולוח הזמנים לביצועה לאתר האינטרנט של כפר סבא יכול להיות רעיון לא רע בעידן של שקיפות מול התושבים.

מודעה עיריית כפר סבא אופניים חשמליים שבילי אופניים


1/9/2013
תכנית שבילי האופניים בכפר סבא יוצאת בשעה טובה לדרך

• מדובר בשלב הראשון של תכנית שבילי אופניים באורך כולל של כ- 50 קילומטר. השבילים ישולבו ברשת הירוקה וברחובות ברחבי העיר.
• השבוע החלו העבודות על הקטע הראשון בתוכנית הכוללת ברחוב דב הוז בעלות של כ- 4,000,000 ₪

השלב הראשון בתוכנית שבילי האופניים העירונית של עיריית כפר סבא יוצא לדרך בימים אלה. 
לאחר תכנון הנדסי ואדריכלי מפורט יחלו העבודות ברחוב דב הוז בקטע שבין רחוב המעפילים לרחוב לטשרניחוסבקי,  בקטע  דרך שאורכו  כ- 280 מטר. העלות של ביצוע מקטע ראשון זה של שביל האופניים הינו כ- 800,000 ₪.  בשלב הראשון יחלו במקום עבודות של מפעל המים שעל  פי התוכנית יבצע במקום החלפת תשתית של צינורות המים- החלפת קו מים ראשי וכן החלפת החיבורים לבתים.  לאחר סיומו של שלב זה יבוצעו במקום עבודות פיתוח ע"י אגף ההנדסה בעירייה במהלכן יוכשר השטח, ייסלל שביל אופניים ויבוצעו עבודות להתקנת תאורה וגינון לרווחת התושבים.
זהו הינו השלב הראשון של שביל אופניים מתוכנן באורך כ- 1000 מטר, שייסלל בהמשך השנה מרחוב דב הוז, עד  רחוב משה סנה והשכונות הירוקות.  צפי סיום העבודות על כל שבילי האופניים באזור זה הינו באפריל 2014.
כמו כן, בימים אלה נסלל שביל אופניים נוסף במסגרת העבודות בטיילת עלייה בשכונת עלייה. העבודות בשכונת עלייה מבוצעות בקטע שאורכו כ- 400 מטר. במסגרת העבודות מבוצע שביל מרוצף המיועד להולכי רגל ולצדו ייסלל גם שביל מיוחד לרוכבי אופנים שבעתיד ישתלב עם כל מערך שבילי האופניים, שיסללו בעיר במסגרת תכנית האב לאופניים. 
מטרת תכנית שבילי האופניים הינה הגברת השימוש באופניים ככלי תחבורה עירוני והגברת הבטיחות בדרכים. מדובר בתכנית חומש המשלבת רשת שבילי אופניים ראשית המתוכננת בצמוד לכבישים המרכזיים בעיר ורשת שבילי אופניים משנית המבוססת על שבילי הרשת הירוקה להולכי הרגל. במסגרת התכנית בוצע תכנון מערכת רציפה של שבילי אופניים בעיר כפר סבא ברמה בטוחה ונוחה לשימוש, המקשרת בין כל מוקדי המשיכה בעיר, מאפשרת תנועה ברחבי העיר ומאפשרת קישור לישובים הסמוכים. התכנית הוכנה בהתאם להנחיות משרד התחבורה, נותנת מענה לצרכי התושבים וישימה לביצוע.  התכנית הוכנה תוך שימת דגש על הפרדה ככל האפשר בין תנועת אופניים להולכי רגל, העדפה לשבילים דו סטריים ומתן אפשרות ליצירת שבילים חד סטריים במקרים בהם חתך זה מתאים יותר לאופי הרחוב ותפקודו.


מסקר שנערך בעיר במסגרת התוכנית עלה כי ילדים רוכבים יותר ממבוגרים, גברים רוכבים כמעט פי שניים יותר מנשים, בבדיקה שנעשתה בקרב אלו שאינם רוכבים על אופניים נמצא כי רבע מקרב אלו שאינם רוכבים על אופניים טענו כי הם מבוגרים מידי, 16% מתוכם טענו כי הם לא רוכבים כי אין להם אופניים, 11% טענו כי הם לא יודעים לרכב על אופניים, ולשאר התושבים אין זמן לרכב או שמעדיפים לנסוע ברכב או ללכת ברגל.
רוב תושבי כפר סבא, מאמינים, ששבילי אופניים בעיר יהפכו את הנסיעה באופניים לבטוחה הרבה יותר (93%).  73% מהתושבים סבורים ששבילי אופניים בכפר סבא יתרמו לעלייה בכושר הגופני של התושבים, יגרמו ליותר תושבים לרכב על אופניים ולכן העירייה צריכה להפנות משאבים ליצירת שבילי אופניים בעיר. 58% מתושבי כפר סבא מאמינים ששבילי אופניים בכפר-סבא יתרמו לאיכות הסביבה בהפחתת כמות המכוניות ופקקי התנועה בעיר ובכך יורידו את זיהום האוויר בעיר. 

סגן ראש העיר וממלא מקום צביקה צרפתי: "לפני כשנה  הטיל עלי ראש העיר לעמוד בראש צוות ההיגוי לתכנון שבילי אופניים בכפר סבא ואני בהחלט שמח כי התוכניות מקבלות סוף, סוף ביטוי ממשי בשטח. הצוות שעזר לי להוביל את התוכנית הם עובדי אגף ההנדסה ברשות מהנדס העיר מר ארז אייזנר והיה לכך יתרון גדול בכך שהכירו את היתרונות הקיימים בעיר ליצירת שבילי אופניים. העיר כפר סבא מאופיינת בטופוגרפיה שטוחה ואקלים נוח, תושבים בעלי רמת מודעות סביבתית, גבוהה, פיתוח בר קיימא ולכן אנו מתאימים עצמנו למציאות ולצרכים של התושבים. השאיפה היא לעלות את רמת החיים בעיר, הכושר הגופני ושינוי בהרגלי החיים של התושבים לחיים בריאים יותר. כמו כן, שינוי זה יהיה מיטבי לאיכות הסביבה בעיר ויביא להפחתת גזי החממה וזיהום האוויר".

לידיעה משנת 2013 באתר עיריית כפר סבא


תירוצים משנת 2016:
תגובתם של עמירם מילר מחזיק תיק התחבורה בעיריית כפר סבא ושל צביקה צרפתי מ"מ וסגן ראש העיר צביקה צרפתי בכתבה ב"חדשות השרון" מתאריך 8/6/2016.


כתבות קשורות:
עיריית הרצליה מעודדת את העובדים באיזור התעשיה להגיע לעבודה באופניים
הפקעת קרקע לטובת שביל אופניים בין צומת גלילות להרצליה


פעילים למען תחבורה בת קיימא בכפר סבא, "לא זזים בכפר סבא" יחלקו סרטים למכוניות במטרה לגרום לעירייה לפעול לפתרון בעיית הפקקים
שבילי האופניים בכפר סבא – תמונת מצב
עיריית כפר סבא מציגה תכנית שבילי אופניים ברחבי העיר
עיריית כפר סבא חושפת: תכנית שבילי אופניים ברחבי העיר
מפתחים את שבילי האופניים בכפר סבא
הועדה המקומית בכפר-סבא: מקלחות וחניון אופניים בבנייני משרדים
כפר סבא: תכנית שבילי האופניים יוצאת לדרך
כפר סבא: יותקנו מתקני חנייה לאופניים בבתי הספר
אוגדן סביבתי לבנייה "ירוקה" במרחב העירוני כפר-סבא
כל הבניה החדשה בכפר סבא תהיה בנייה ירוקה
כפר סבא מתחברת להרצליה: מקטע חדש בכביש 531 נפתח לתנועה
בית חולים מאיר בחר ב"קיימוּת" ובאיכות בכל תחוםComments