מחקר: פעילות גופנית מתונה משפרת את הזיכרון

נשלח 3 בפבר׳ 2011, 12:51 על ידי Sustainability Org
חוקרים אמריקנים מצאו כי פעילות גופנית מתונה, הנעשית מספר פעמים בשבוע למשך 40 דקות, הצליחה להגדיל ב-2% את האיזור במוח שאחראי על הזיכרון. אצל מי שלא ביצע פעילות גופנית נמצא כי אותו איזור קטן - תהליך האופייני להזדקנות
ד"ר איתי גל, 3/12/2011

האם נמצאה התרופה הטבעית שתמנע אלצהיימר? מחקר חדש מעלה ממצאים מפתיעים, שעשויים להשפיע על מהלך המחלה: הליכה או פעילות גופנית מתונה במשך 40 דקות, מספר פעמים בשבוע, עשויה לשמר ולשפר זיכרון ולעכב תהליכי הזדקנות מוחיים. המחקר הראה כי הפעילות הגופנית הביאה לגדילת ההיפוקמפוס, איזור במוח האחראי על זכרונות. המחקר פורסם בכתב העת PLOS בגליונו החדש.


 • פעילות גופנית: הגדילה ההיפוקמפוס במוח ב-2%

  פרופ' קירק אריקסון ועמיתיו מאוניברסיטת פיטסבורג שבארצות הברית בדקו את ההשפעה שיש לפעילות גופנית על 120 מתנדבים. המתנדבים חולקו לשתי קבוצות: האחת התבקשה להתחיל במשטר אימון, שכלל הליכה על מסלול הליכה למשך 40 דקות ביום שלוש פעמים בשבוע.
  למה זה קורה?

  זה לא אלצהיימר: הסיבות הנוספות לבעיות זיכרון / ד"ר איתי גל

  חזרתם הביתה לוודא שסגרתם את ברז הגז? שכחתם איפה הנחתם את המפתחות? אל תדאגו, רוב הסיכויים שאתם לא סובלים מדמנציה. להפרעות זיכרון ושיכחה יכולות להיות סיבות רבות, מתרופות שאתם נוטלים ועד דיכאון והפרעות שינה. ד"ר איתי גל מסביר למה זה קורה ומה אפשר לעשות
  לכתבה המלאה

  הנבדקים בקבוצה השנייה התבקשו לבצע פעילות גופנית קלה, שכללה תרגילי מתיחות.

   

  החוקרים ערכו סריקות מוחיות ובדיקות זיכרון לכל הנבדקים בתחילת המחקר, במחציתו ושוב בתום המחקר. הסריקות גילו כי האיזור במוח הקרוי היפוקמפוס גדל בשיעור של 2% אצל אלו שביצעו פעילות אירובית תדירה. אותו איזור קטן בנפחו ב-1.4% אצל אלו שביצעו רק תרגילי מתיחות. הקטנה שכזו אופיינית לתהליך ההזדקנות. בשתי הקבוצות נצפה שיפור משך הזמן במבחני זיכרון.

   

  "גם הפעילות הגופנית המועטה ביותר עשויה לשפר את הזיכרון ולהגן על המוח מההזדקנות", אמר ראש צוות החוקרים פרופ' אריקסון. "ניוון ההיפוקמפוס במוח במהלך ההזדקנות הוא כמעט בלתי נמנע. אך ממצאי המחקר הראו כי פעילות גופנית קלה במשך שנה מצליחה להגדיל את המבנה המוחי הזה".

   

  הערכות: תוך חמש שנים - 120 אלף ישראלים יחלו באלצהיימר

  דמנציה (שיטיון בעברית) היא שם כולל לקבוצת מחלות שמתאפיינות בירידה בתפקוד של קליפת המוח ובהדרדרות מנטלית, כשהשכיחה בהן היא האלצהיימר - מחלה ניוונית מתקדמת של המוח, שהורסת בהדרגה את תאי המוח וגורמת להדרדרות ביכולת השכלית, לאובדן זיכרון ולפגיעה

  ביכולת החשיבה, הריכוז, הלמידה והתקשורת. לעתים סובלים החולים גם מערנות יתר, מהזיות ומנדודי שינה. רוב החולים מתים בתוך 15-10 שנים מפרוץ המחלה.

   

  אחד מכל חמישה קשישים בישראל סובל מדמנציה ברמות שונות. כ-70 אלף ישראלים לוקים באלצהיימר, וההערכה היא שבתוך 15 שנים יגדל מספרם ל-120 אלף. ככלל, ככל שעולה תוחלת החיים, גדלה שכיחותה של המחלה, שפוגעת באופן שווה בגברים ובנשים מכל הגזעים ומכל השכבות הסוציו-אקונומיות.

 • לכתבה באתר ynet
  Comments