פעילות גופנית סדירה כדרך לטיפול והתמודדות עם מחלת הסרטן

נשלח 13 ביוני 2011, 5:45 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 13 ביוני 2011, 6:10 ]

מחקרים חדשים מראים קשר בין פעילות גופנית יומית ובין מניעה והחלמה ממחלת הסרטן. במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא כבר החלו לאחרונה בהפעלתה של תוכנית אימונים אישית לחולות בסרטן השד. גם בוועד האולימפי הישראלי נרתמו לעניין

אבי יופה | 6/9/2010 12:46    
פעילות גופנית, יודעים כבר כולם, חשובה לשמירה על אורח חיים בריא. אך יותר ויותר מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מדגישים חשיבות נוספת של עשייה ספורטיבית. לפי הממצאים, לא רק שהתעמלות באופן קבוע עוזרת לשיפור רמת החיים, היא גם עוזרת להפחית את הסיכון לחלות בסרטן. כמו כן, פעילות גופנית סדירה מסייעת בהתמודדות ובהבראה מהמחלה.
יותר התעמלות - סיכון מופחת לחלות בסרטן. תחנה להשכרת אופניים בתל אביב. צילום: יהונתן שאול

השבוע פרסמה הקרן העולמית לחקר הסרטן המלצות לפיהן אפילו 45 דקות ביום של התעמלות, בין אם מדובר בהליכה מהירה או בביצוע עבודות בית, יכולות להפחית את שיעור מקרי סרטן השד בכ-5,500 בני אדם בבריטניה בלבד בכל שנה.

כמו כן, הדגישו המומחים כי לפחות 4,600 מקרים של סרטן המעי יכולים להימנע אם אנשים יקפידו על אימון באורך 30 דקות מדי יום. בסיכום כללי, הקפדה על ביצוע פעילות ספורטיבית מדי יום עשויה להביא להפחתה של 12% בשנה של שני סוגי הסרטן הללו.

בקרן העולמית, ארגון גג לחקר הסרטן שמקום מושבו בלונדון ולו סניפים בארצות הברית, גרמניה, הולנד והונג קונג, מאמינים כי שיעור התמותה מסרטן המעי יפחת ב-1,900 ומסרטן השד ב-1,500 בני אדם מדי שנה, בתנאי שהאוכלוסייה תקפיד על אימון גופני יומי.
הסיכון הולך ופוחת

גם בכתבי עת מקצועיים פורסמו מחקרים שהצביעו על הקשר בין עשייה ספורטיבית להתמודדות עם מחלת הסרטן. כך למשל, במחקר-על, שסקר מסקנות משישה מחקרים והקיף 12,108 חולות סרטן השד, נמצא כי פעילות גופנית הפחיתה את שיעור התמותה מהמחלה ב-34%.

אצל מי שהקפידו להתאמן בקביעות הופחת גם הסיכון להישנות המחלה ב-24%, לעומת נשים שלא התאמנו כלל. המסקנות, שפורסמו בחודש אפריל בכתב העת Medical Oncology, הראו כי נמצאו הישגים דומים בהפחתת הסיכון לתמותה גם  בקרב אלו שלא ביצעו כלל פעילות גופנית לפני שחלו בסרטן.

במחקר אחר, שממצאיו פורסמו בשנת 2008 ב-National Cancer Institute, עקבו במשך שש שנים אחר 65 אלף אחיות, ונמצא כי פעילות גופנית סדירה הפחיתה ב-23% את הסיכון לחלות בסרטן שד ובסרטן המעי הגס.

במחקר נוסף, שמסקנותיו פורסמו לפני שנתיים ב-National Journal of Epidemiology, נמצא שמתוך כ-80 אלף בני אדם שנבדקו פעילות גופנית הפחיתה את מקרי סרטן הכבד והקיבה ב-13% בגברים וב-16% בנשים.

לשפר את סגנון החיים

בעקבות המחקרים האחרונים, החליטו במרכז הרפואי מאיר על הקמתה של תוכנית מותאמת אישית לחולות בסרטן שד. לפני כשלושה חודשים השיקו בבית החולים תוכנית לפעילות בחדר כושר רפואי ולתמיכה נפשית בחולות סרטן השד. מטרת התוכנית היא לסייע למטופלות להתמודד עם המחלה ועם תופעות הלוואי הקשות.

"הייחודיות של התוכנית היא בשילוב הנושא של פעילות גופנית יחד עם תמיכה נפשית. כל זאת כדי לשפר את איכות החיים של החולות בסרטן השד ולהאריך את השרידות שלהן", מסביר ד"ר אשר אלחיאני, מנהל בית החולים.

המשתתפות בפרויקט עוברות בדיקות פיזיולוגיות ולאחר מכן בונים להן תוכנית טיפולית לשישה חודשים. כל תוכנית אימון מותאמת אישית, וכוללת פעילות בחדר הכושר פעמיים בשבוע לפחות, במקביל לקבלת שיעורי בית כיצד להתמיד בפעילות ספורטיבית מחוץ למסגרת התוכנית.

בנוסף, המשתתפות נשקלות בכל מפגש. "החולות עוברות 12 מפגשים, אחת לשבוע, שעה וחצי בכל פעם", מפרט ד"ר אלחיאני. "כל קבוצה כוללת 13-6 משתתפות והיא מונחית על ידי שתי פסיכולוגיות רפואיות.

"המטרה היא לימוד מיומנויות של הסתגלות והתמודדות, איך לשפר את סגנון החיים, התקשורת בין גוף לנפש ואיך לפתח את המודעות העצמית. כל אלו הם מרכיבים הקשורים לגוף ולנפש, שמסייעים להעלאת רמת החיסוניות והתנגדות לסרטן".

בלי הסבר

בתוכנית, שעלותה למטופלת היא 200 שקל בחודש, רשומות כיום 20 נשים. "בעשור האחרון בית החולים מאיר פיתח רפואת ספורט מתקדמת, שתומכת גם בסגל האולימפי של ישראל ובנבחרות לאומיות", אומר ד"ר אלחיאני.

"כמו כן, יש בבית החולים תוכנית שיקום לב שהוכיחה את עצמה. הרעיון שעמד מאחורי התוכנית לחולות סרטן השד הוא להשתמש בכלים שברשותנו בהתמודדות עם מחלות אחרות ובטיפול בגורמי סיכון, גם של מחלות כרוניות כמו סרטן. כשיש יכולת וצורך, החלטנו על תוכנית לחולות בסרטן השד, שבאה להשלים את הטיפול הרגיל. מי שעוברת הקרנות תמשיך בכך".

לדברי ד"ר אלחיאני, התקווה היא שאחרי חצי שנה בתוכנית תוכל המטופלת להמשיך לעשות פעילות גופנית בעצמה, לאחר שראתה כי ההתעמלות אכן סייעה לה בהתמודדות עם סרטן השד.

עד כמה מבינים הרופאים את הקשר בין שני הדברים?
"לדעתי הרופאים לא מסבירים זאת. קשה לרופא שקיבל חינוך מערבי להבין שיש עוד דברים, כמו אורח חיים, שיכולים להשפיע. אני חושב שאם יש מרכיב שלא יכול להזיק, אין סיבה לא להשתמש בו. אני לא יודע להסביר איך האימון הגופני משפיע על התחלואה מסרטן.


"כנראה שאם אתה מצליח להוריד במשקל, אתה מפחית גם את התסמונת המטבולית וזה מה שעוזר. הכימותרפיה משמינה, ואם אתה מטפל בשומנים בגוף זה יכול לעזור. יש לזה חשיבות אפילו אם זה מסייע רק למרכיב הנפשי, כי לנפש חלק חשוב בתהליך ההחלמה".

הספורטאים למען החברה
בניסיון לסייע לנשים שאינן מסוגלות לעמוד בעלות התוכנית, העבירה חברת התרופות רוש תמיכה כספית למחקר שיבדוק את השפעת הפעילות הגופנית על חולות סרטן. לפי החברה, הכסף עבר לקרן המחקרים של בית החולים והשימוש ייעשה בהתאם לשיקול הדעת של החוקרים. החברה תגיש סיוע נוסף לחולים כחלק מהפרויקט הקהילתי "רוש מושיטה יד".

ברוש גם חתמו על שיתוף פעולה עם הוועד האולימפי בישראל עד לאולימפיאדת לונדון 2012, המוערך בכחצי מיליון שקל ושאמור לצאת לדרך לאחר ראש השנה. ספורטאים אולימפיים בעבר ובהווה צפויים לסייר בבתי חולים מתוך כוונה לסייע לחולים בהתמודדות עם המחלה. ילדים חולים יוזמנו לאולם הספורט של הוועד האולימפי ויזכו להדרכה של הספורטאים.

כמו כן, יכלול שיתוף הפעולה הפקת יום אולימפי לחולים ולבני משפחתם וסדנת יצירה אולימפית. ברוש אומרים כי הצוותים הרפואיים בבתי החולים יהיו אחראים להזמנת המטופלים, והם יעמדו בקשר עם אנשי החברה.

"הספורט נתן לי איכות חיים", סיפרה אסתר רוט-שחמורוב, הנחשבת לאתלטית הישראלית הגדולה בכל הזמנים, ובעצמה עברה השתלת כליה לאחר שסבלה ממחלה קשה. "עסקתי כל חיי בספורט ובסוף הגעתי למצב של אי ספיקת כליות. הנושא של האימון הגופני עזר לי מאוד, ולא מדובר רק בסרטן, אלא בכל מחלה".

על ההתמודדות שלה עם המחלה סיפרה: "יום לפני ההשתלה רצתי 10 ק"מ. התנהגתי כמו אדם בריא עד לרגע האחרון. זה עזר לי בצורה בלתי רגילה בתהליך ההחלמה. הגעתי לאיזון. חזרתי לחיים וכיום בזכות הספורט אני עושה כמעט הכל בלי בעיות".

רוט-שחמורוב נכחה במסיבת העיתונאים שהשיקה את שיתוף הפעולה בין רוש לוועד האולימפי יחד עם ספורטאים נוספים, בהם הג'ודאית אליס שלזינגר והמתעמל אלכס שטילוב. "מדובר במיזם מבורך בעל חשיבות חברתית ממדרגה ראשונה", אמר יו"ר הוועד האולימפי בישראל צבי ורשביאק. "הספורטאים האולימפים מודעים לערך המוסף שבתרומה לקהילה. הם נרתמים לפעילויות מתוך אחריות חברתית והרצון לתת".
 

כתבות קשורות:
Comments