החוק שישפיע גם על המוּכנות להשתמש באופניים: תחבורה ציבורית גם בשבת

פורסם: 23 במאי 2011, 11:10 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 ביולי 2011, 12:48 ]

למרות שיוזמות דומות נכשלו בעבר, הגישה ח"כ גלאון הצעה חוק שנועדה לשנות את הסטטוס-קוו ולהסדיר תחבורה ציבורית בסופ"ש

אריק בנדר | 23/5/2011 16:58
תגיות: מרצ, זהבה גלאון, שבת, תחבורה ציבורית,

האם מרצ תצליח היכן שאחרים נכשלו, ותביא להפעלת תחבורה ציבורית בשבת? ח"כ זהבה גלאון (מרצ), הניחה היום (ב') על שולחן הכנסת הצעת חוק שבאה לשנות את הסטטוס קוו ולאפשר פעולה סדירה של תחבורה ציבורית ביום המנוחה השבועי.

זהבה גלאון.
זהבה גלאון. "הפליה לרעה" צילום ארכיון: ראובן קסטרו

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר כי "במציאות הקיימת היום, כאשר ברוב המקומות בישראל אין תנועה של תחבורה ציבורית מערב שבת ועד מוצאי שבת, בעוד שתנועת התחבורה הפרטית אינה מוגבלת, תושבי ישראל שאין ברשותם רכב פרטי מופלים לרעה בצורה בלתי הוגנת".

לדברי גלאון, "זכותם של תושבי ישראל נשללת למשך 24 שעות בכל שבוע בלא שום הסבר סביר". ניסיונות דומים שנעשו בעבר – נכשלו. בין היתר, עלה בתוהו ניסיון דומה של סיעת שינוי בשיא כוחה, בעת שמנתה 15 מנדטים. בכנסת ה-16 הונחה הצעת חוק דומה על ידי ח"כ דאז רומן ברונפמן (מרצ) ויוסף פריצקי (שינוי), אך לא אושרה.

זאת ועוד, בכנסת ה-17 הגיש ח"כ דב חנין (חד"ש) הצעה דומה, אך גם הוא לא הצליח לקדם אותה. בכנסת ה-17 הוגשו הצעות חוק זהות על ידי ח"כ גלאון עצמה, וכן על ידי חברה לסיעה, ח"כ לשעבר רן כהן.

למרות כל הכישלונות, מקווה ח"כ גלאון כי הצעתה תזכה לתמיכה ציבורית, אולם הסיכויים לכך קלושים בשל התנגדות המפלגות הדתיות והחרדיות. נציגיהן נוהגים לטעון כי השבת היא אחד הביטויים המובהקים ליהדותה של המדינה וכי יש לכבד את הסטטוס קוו בעניין זה הנהוג עוד מראשית ימיה של המדינה.

לכתבה באתר nrg


כתבות קשורות:
סוללים נתיב לאופניים ברחוב בלוך בתל-אביב
עיריית תל אביב והתושבים על מסלול התנגשות
רשימת המצביעים בעד ונגד העברת הצעת החוק לדיון בועדה - מתוך אתר "כנסת פתוחה"
Comments