שבילי אופניים ברעננה– תמונת מצב

פורסם: 16 במאי 2015, 9:49 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 16 במאי 2015, 9:50 ]
רועי רובינשטיין 14.05.2015, לוקאל

במסגרת סדרת הכתבות בנושא תחבורה בשרון, ביקשנו השבוע לעמוד מקרוב על נושא שבילי האופניים ברעננה. מה מצב העבודות בשטח ומתי צפויה לעמוד רשת שבילים מושלמת לרשות התושבים? לפני שבועיים יצאנו לדרך עם פרויקט התחבורה הייחודי שלנו, המבקש להציף בעיות בנושא. השבוע ביקשנו לעמוד מקרוב על מצב שבילי האופניים ברעננה, שעתידים לתת מענה חלופי לשימוש בכלי הרכב הפרטיים בתוך העיר ובחיבוריה לתחנות הרכבת או לאוטובוסים.

מה כבר נסלל?

נכון להיום קיימים ברעננה רק מספר מקטעים של שבילי אופניים הנמצאים במרחקים גדולים האחד מהשני ואינם מחוברים זה לזה. הארוך מביניהם הוא שביל האופניים, באורך מספר קילומטרים, מתחיל באזור מרכז הטניס בלב הפארק, חולף לצד שכונת ''נאות עוזי'' החדשה, ומגיע עד לבית העלמין והר הזבל הישן ברחוב דרך כפר נחמן.

במרכז העיר קיימים היום שני מסלולי רכיבה קצרים ביותר, הראשון נסלל על רחוב אחוזה כבר בשנת 2007, אורכו פחות מקילומטר והוא משתרע לאורך הרחוב הראשי בין הרחובות רמב''ם לרחוב בן גוריון. לאחרונה נסלל מסלול רכיבה שמחבר בין רחוב אחוזה לבין הרחוב שעוטף את העיר מדרום, פרדס משותף.

מעט מדי שבילים

אריאל מרגלית, המרכז את פעילות עמותת ''ישראל בשביל אופניים'' ברעננה, טוען כי מקטעים אלו אינם נותנים מענה אמיתי לצורך בשבילי אופניים בעיר.

''השבילים הללו הם מעטים מאוד, והם פשוט לא פונקציונאליים לתושבי העיר משום שהם לא באמת מחברים בין חלקיה, כך שרוכב לא יכול לנסוע ממקום למקום בעיר בבטחה ולפעמים צריכים לסטות מהם בכדי לא להיפגע ממפגעים בדרך''.

לדברי מרגלית, הוא נפגש בנושא עם ראש העירייה, זאב בילסקי עוד בתחילת כהונתו הנוכחית, אך יצא מהפגישה מאוכזב. ''בילסקי טען בפניי שהוא מבין את חשיבות העניין ואפילו חתם לנו על עצומה שיעשה הכול למען סלילת עוד שבילי אופניים בעיר, אבל יחד עם זאת הוא גם אמר לנו שחופרי השאיר אותו ללא תקציב והוא לא יכול להבטיח דבר. אני יודע שיש תוכנית לשבילי אופניים בעיר, אבל כרגע לא נראה שהיא מתקדמת וחבל, כי בערים סביבנו רק סוללים עוד ועוד שבילי אופניים ארוכים ויותר חשוב מכך, פונקציונאליים''.

תכניות לעתיד

בימים אלו נסלל במסגרת העבודות להרחבתו מקטע של שביל אופניים חדש בחלקו הצפוני של רחוב ויצמן. בעתיד, ככל שעבודות הרחבת הכביש ימשיכו מערבה, אמורה להימשך סלילתו של שביל האופניים, עד שהוא יוכל לקשר בין פארק המסחר והתעשייה לעיר ואף להמשיך מתחנת הרכבת החדשה שנבנית בימים אלו ברחוב ירושלים עד למבני ההייטק שנמצאים בו.

שביל האופניים ברחוב ויצמן, כמו יתר השבילים, אמורים ביום מן הימים לחבור לתוכנית שבילי האופניים של העיר עליה עמלו בחודשים האחרונים במשרדי התכנון והבנייה ואמורה להיות מוכנה בתוך מספר שנים בעלות כוללת של מיליוני שקלים. זאת, כאשר בעירייה כבר רשתו באופן מלא את שכונת נווה זמר החדשה, וכעת מתחילים לעבוד על שבילי אופניים נוספים שאמורים לרשת את העיר.

סך הכול, בסיום הפרויקט אמורים להיות ברעננה 36 ק''מ של שבילי אופניים שיעברו בצירים המרכזיים בעיר.

על פי התכנית שהגיעה לידי ''לוקאל'' בעיר אמורים להיות ארבעה שבילי אופניים מרכזיים שיחלפו בה ממזרח למערב, מדובר בשבילי אופניים שיעברו בכביש העוקף הצפוני, הכביש העוקף הדרומי שיסלל מדרום לרחוב פרדס משותף וכן שבילי אופניים מלאים ברחובות אחוזה וויצמן.

בנוסף לאלו מתוכננים להיסלל מספר שבילי אופניים ברחובות מרכזיים החוצים את העיר מצפון לדרום, כך למשל צפוי שביל אופניים מלא ברחובות ירושלים, הנשיאים, קרן היסוד, עקיבא, שברץ וכן הרחובות המלכים וקזן, שיחברו בין רחוב אחוזה לרחוב פרדס משותף.

גינזבורג: פרויקט מורכב

''לפי הערכתי, כבר השנה נצא למכרזים שונים להוספת שבילי אופניים בעיר'', אומר סגן ראש העירייה וממלא מקומו, עו''ד איתן גינזבורג, יו''ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה.

גינזבורג טוען כי עד לסוף השנה הנוכחית אמורה לצאת לדרך סלילת שביל האופניים בדרך הפארק מכיוון תחנת הדלק ועד רחוב וייצמן, כך שמקטע זה יצטרף למקטע הקיים בשביל האופניים, שלבסוף יצטרף לזה שיעבור בכביש העוקף הצפוני.

''ראש העיר זאב בילסקי מאמין גדול בשבילי אופניים וכך גם אני, וזו הסיבה שהקדשנו לכך מחשבה ומאמץ על מנת לדאוג כי התשתיות העתידיות של העיר רעננה יכללו שבילי אופניים, וכמובן שלא זנחנו את הרחובות הקיימים שגם הם יטופלו ויתווספו אליהם שבילים שיחברו את העיר לרשת אחת שלמה עבור הרוכבים.

''אנחנו עוברים מהפיכת אופניים שבמסגרתה נעשתה פה עבודת תכנון רחבה של מערך שבילים שייצור רשת שבילים שמיועדת להעביר רוכבים מכל פינה לכל פינה בעיר מבלי להיתקל בתחבורה ממונעת והולכי רגל''.

לדברי גינזבורג, כאשר בעירייה דנים כיום בסלילת כביש או הרחבת מדרכה עולה גם שאלת שביל האופניים. ''תרבות הנסיעה על אופניים מתפתחת מאוד בשנים האחרונות. יחד עם זאת חשוב להדגיש כי הקמת שבילי אופניים היא פרויקט מורכב, בייחוד באזורים הבנויים של העיר. אבל בסופו של תהליך המטרה שלנו היא כי כל העיר תהיה מרושתת בשבילי אופניים''.

גינזבורג מוסיף, ''הכוונה הסופית שלנו היא לא להסתפק בשבילי האופניים בתוך העיר בלבד, אלא לחבר אותם לשבילים המוקמים גם בערים השכנות, הרצליה וכפר סבא''.

לכתבה באתר לוקאל

כתבות קשורות:
שבילי האופניים בכפר סבא – תמונת מצב
צילום מצב - שבילי האופניים בעיר רעננה
רעננה: 40% מהעובדים בפארק אתגרים מוכנים להגיע באופניים לעבודה
נחום חופרי, ראש עיריית רעננה, אומר "כן" לאופניים
רעננה: מה עם רוכבי האופניים?
מדד שבילי האופניים של גלי צה"ל

Comments