רמת השרון: שבילי אופניים על חשבון מדרכות

פורסם: 28 בפבר׳ 2014, 10:58 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בפבר׳ 2014, 10:59 ]
עיריית רמת השרון הרסה מדרכות לצורך הקמת שבילי אופניים והולכי הרגל נאלצים לרדת לכביש. השבילים עצמם נסללו תוך סכנה בטיחותית לרוכבים, עם מכשולים כמו תחנות אוטובוס, פחים, עצים ועמודי חשמל. העירייה: הקבלן טעה

מאת רועי רובינשטיין, 24/2/2014

עיריית רמת השרון ביצעה סלילת שבילי אופניים בעיר, אך אלו הופסקו באופן זמני, לאחר שנסללו ברחוב שבטי ישראל בעיר במקום המדרכות להולכי רגל, כך שהתושבים באזור נאלצים לרדת אל הכביש כי לא נותר להם מקום לצעוד בו.

בנוסף, השבילים החדשים נסללו תוך יצירת סכנה בטיחותית לרוכבים בהם, כשלאורך המסלול של השבילים נמצאים מכשולים רבים, כגון תחנות אוטובוס, פחים, עצים, כניסות לחניות וסימוני דרך מבלבלים. כך למשל, בחלק מהמקרים, מובילים סימוני הדרך באחד משבילי האופניים היישר למקום המיועד לנכים ובעלי מוגבלויות בתחנת אוטובוס.

לעת עתה, העבודות על המשך סימון דרכי האופניים הופסקו, לאחר שחבר המועצה, עידן למדן, הוציא ביום שישי שעבר מכתב חריף למהנדס העירייה, ולדימיר לוין, בו דרש את הפסקת ביצוע עבודות סימון השבילים.

"שבילי אופניים זו מטרה ולא מטלה", כותב למדן במכתבו, "אין די בצביעה סתמית או סימוני שבילים ללא תוכנית מסודרת (או שלא על פי תוכנית עדכנית) ומדובר בסכנה בטיחותית ממדרגה ראשונה, הן לרוכבי האופניים והן להולכי הרגל".

"סנכה בטיחותית ממדרגה ראשונה". שביל אופניים ממדרגה ראשונה (צילום: רועי רובינשטיין)
"סכנה בטיחותית ממדרגה ראשונה". שביל אופניים ממדרגה ראשונה (צילום: רועי רובינשטיין)

בהמשך המכתב טוען למדן, כי לקראת סוף הקדנציה הקודמת, הוחלט במועצת העיר להכין תוכנית אב מסודרת לשבילי אופניים בתוך העיר וכן לכיוון תל

אביב והרצליה, וכי תוכנית שכזו הייתה אמורה להפיק לקחים מבעיות שהיו בסלילת שבילי האופניים בערים אחרות.

"שבילי אופניים לא מתחילים ונגמרים בשום מקום", אומר למדן השבוע. "הקצו כסף לתכנון שבילי אופניים, אבל בואו נפיק לקחים מהבעיות שהיו בתל אביב, לפני שפשוט באים וצובעים. כאן נוצר מצב שהכול נמצא באמצע הדרך. למה לא עשו שבילי אופניים בצד אחד של הכביש והותירו את המדרכה השנייה להולכי הרגל? העצים באמצע השביל כמו גם פחי מיחזור, עמודי חשמל ותחנת אוטובוס. לעשות עבודה כזו, זה להגיד עשינו ולא לעודד רכיבה על אופניים, והכי חמור שזה מסוכן".

לא רק למדן כועס על האופן בו סומנו שבילי האופניים. לדברי נתן בוכשרייבר, תושב המתגורר בשכונה מזה שנים, מאז שנצבעו השבילים הוא מפחד לצאת מחניית ביתו, מחשש כי ידרוס רוכב אופניים או הולך רגל.

"זו טיפשות ממדרגה ראשונה", הוא אומר. "לא רק שאין נתיב להולכי רגל, כשאני נוסע לאחור עם הרכב אני רועד מפחד שאף רוכב אופניים לא יגיע. בבוקר, הילדים נמצאים בדרך לבית ספר ומאחר שלא נותרו להם מדרכות, אני בודק היטב מפחד שאדרוס מישהו. היו צריכים להרחיק את השבילים מהבתים, להרחיק מהחניות ולהשאיר מקום להולכי הרגל".

קייט בן חמו, אף היא תושבת המקום שהסתובבה ביום שלישי ברחוב עם עגלת תינוק וחשש שמא רוכב אופניים צעיר יפתיע אותה, הוסיפה: "זו פשוט שערורייה. במקומות אחרים יש שבילי אופניים, אבל הם תופסים רק חצי מדרכה ולא את כולה, כרגע אני לא באמת יודעת היכן אני אמורה לצעוד. הרעיון של סלילת שבילי אופניים הוא טוב, אבל מה אני אמורה לעשות, ללכת בין העצים או לקפוץ לכביש"?

לטענת למדן, במועצת העיר לא הראו לחברי המועצה תוכנית עבודה חדשה והסימונים שנעשו עכשיו הם למעשה על פי תוכנית אב לשבילי אופניים, שנערכה אי שם בתחילת שנות התשעים ואינה מתחשבת בשינויים שחלו בדרך מאז.

"זו לא חוכמה לסמן שבילים לפי תוכנית אב שנעשתה לפני עשרים שנה, במקום לעשות תוכנית אב עכשווית", הוא אומר. "לא הקצו שקל אחד בתב"רים עבור סלילת שבילי האופניים וכשהעליתי את הנושא, נאמר לי שאין לכך כסף. כעת העירייה תצטרך להשקיע כספים במחיקת וביטול סימון שבילי האופניים, שסומנו שלא כצורך. אני מקווה שיבצעו חשיבה מחודשת בנושא, יסמנו את השביל כך שיותיר מקום גם לרוכבי אופניים וגם להולכי רגל".

מעיריית רמת השרון נמסר: "מדובר בקבלן חיצוני ששכרה העירייה במסגרת פרויקט הכשרת שבילי הליכה ורכיבה על אופניים. הקבלן ביצע את צביעת המדרכות בניגוד גמור להנחיות שקיבל. הקבלן ננזף וכעת החל לתקן את הטעויות שעשה. העירייה תירוך בירור מעמיק בנושא כדי למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד".

לכתבה באתר mynet

כתבות קשורות:
רמת השרון: פארסה על המדרכה
צילום מצב - שבילי האופניים בעיר רמת השרון
תכירו את ה"פלופ אופן" - הצעת בחירות פופוליסטית ברמת-השרון
סכנה בטיחותית ברכיבה על אופניים ברחוב משה סנה ברמה''ש
רמה"ש: נוסעים עם אופניים חשמליים על המדרכות
Comments