תתחילו לפדל: 5 סיבות בריאות לרכוב על אופניים

פורסם: 16 באוג׳ 2013, 2:22 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 16 באוג׳ 2013, 2:23 ]
רכיבה על אופניים הפכה לספורט פופולארי מאוד בשנים האחרונות בישראל. לפני שאתם מצטרפים לגדודי הרוכבים על האופניים החדשים עם המדים הבוהקים, ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מהם יתרונות הרכיבה על אופניים ואיך תדעו שזה הספורט שלכם
מאת: ד"ר אסנת רזיאל

קשה להתעלם מנוף כבישי ישראל בימי שבת בשנים האחרונות, אשר הפכו עמוסים ברוכבי אופניים. אתם יכולים לראות אותם מחלונות המכונית בבודדים או בקבוצות, מפלסים את דרכם בעליות, בנשימה קצובה ובנחישות. רוכבים על אופניים יוקרתיים, יותר או פחות, ולבושים בהתאם בחליפות הזעה.

למה רוכבי האופניים כל כך אוהבים את הספורט הזה, מהם יתרונותיו ולמה גם לכם כדאי לנסות?

1.      שיפור תפקוד לב ריאה. רכיבה על אופניים משויכת לקבוצת ענפי ספורט המאמץ האירובי. ככזו, השפעתה על הגוף מסייעת הן לשיפור תפקודי לב ריאה והן לפיתוח סיבולת ועמידה. פעילות אירובית, כבר הוכח, יכולה להפחית את הסיכון הטמון בכולסטרול גבוה, שומנים בדם, סוכרת ולחץ דם גבוה ולסייע לכם במלחמה בתוצאות השפעותיהם השליליות.


2.      ירידה במשקל. כמו כל פעילות אירובית, גם הפעילות הזו יעילה במיוחד להתמודדות עם השמנת יתר. במינון נכון, מאמץ גופני אירובי שורף קלוריות. בהנחה שאתם נמצאים במשטר תזונה נכון, יתרונות הירידה במשקל יהיו ברורים לכם לאחר זמן קצר.


3.      חיזוק השרירים ובנייתם. ברכיבה על אופניים אתם מחזקים שרירים רבים בגופכם, אשר בפעילויות אחרות אינם זוכים לטיפוח דומה מצדכם, מהטעם הפשוט, שאינכם עושים בהם שימוש מאומץ מדי בזמן השגרה. רוכבי אופניים רבים יכולים להעיד על מיצוק ומיצוב גופם וירידה באחוזי השומן ועלייה במסת השריר לאורך תקופת התמדה בספורט הזה.


4.      הפחתת עומסים בזמן מאמץ גופני. לרכיבה על אופניים יתרון אדיר שאפשר למצוא אותו במעט מאוד ענפי ספורט אחרים: זוהי פעילות המתבצעת בישיבה. ככזו, העומס על מערכות הגוף הצריכות לשאת אותנו במהלך אימונים בענפי ספורט אחרים אינו קיים.
וכך, בעוד שבענפי פעילות אחרים אתם חשופים לנזק כתוצאה ממאמץ או עומסים, פציעות רגליים או עומס על מפרקים, הרי שברכיבה על אופניים אתם נהנים מכל היתרונות שבפעילות גופנית המבוצעת בישיבה. בהנחה שאתם מצוידים בציוד בטיחות נכון ורוכבים בסביבה בטוחה, תוכלו למקסם את כל היתרונות האלו על מנת להתמיד בספורט הזה.


5.      הפוגה ותחושת אוורור. זהו אחד מענפי הספורט הבודדים שבו הדינמיות של הפעילות והתחושה שהוא מתקיים בכל רגע נתון במקום אחר, מסייעות מאוד להיבט המנטאלי של ההנאה מהעיסוק בו. לא בכדי אתם רואים רוכבים המשלבים את הספורט הזה בטיולים ברחבי הארץ. הערך המוסף של ספורט המשולב בהנאה ממקום, מטבע ומנוף, מסייע להתמדה בו ולתחושת הסיפוק הגדולה.

אז הנה אתם, מתבוננים ברוכבים הרבים ושואלים את עצמכם האם גם אתם מסוגלים לזה. מחלון המכונית אולי נראה לכם שזה "גדול עליכם" – אבל אל תיתנו לזה לרפות את ידיכם. היוועצו ברופא המשפחה שלכם, כמו שנהוג בכל ענפי הספורט, ובצעו בדיקות כשירות גופנית לפני שאתם מתחילים, וזכרו את הכלל מספר אחת בכל ספורט: התאימו את רמת המאמץ שלכם לכושר הגופני שלכם.

העובדה שאתם רוכבים על אופניים לא מחייבת אתכם לצאת כבר בסוף השבוע הראשון למסע מפרך ברכיבה ברמת הגולן. רכיבה בפארק מישורי הקרוב למקום מגוריכם או נסיעה זהירה ברחובות הסמוכים לביתכם יכולות להיות התחלה טובה. אז למה אתם מחכים? התחילו לפדל, היתרונות הבריאותיים מחכים לכם כבר מעבר לדלת.

לכתבה באתר השמנה

כתבות קשורות:
יום 'רוכבים לעבודה בהרצליה' - מאי 2013
Comments