מדוע כדאי לכם לחפש עבודה שקרובה לבית?

פורסם: 12 ביולי 2014, 0:12 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 12 ביולי 2014, 0:13 ]
נוסעים כל בוקר יותר משעה למקום עבודה, מבזבזים זמן בפקקים וחוזרים הביתה תשושים? כנראה שאתם עובדים רחוק מהבית. באילו מקרים זה בכל זאת שווה את המאמץ וכיצד תוכלו למצוא עבודה לפי המרחק שלכם ממנה?
עינב בוימפלד, 10/7/2014

"קשה לי נורא לצאת מהמיטה בבוקר, גם בגלל שאני לא טיפוס של בוקר אבל בעיקר, כי ברור לי שצפוי לי עכשיו מסע ארוך ומפרך". כך מספרת עירית, מעצבת גרפית מרמת גן, שעובדת בנתניה כבר שנה ומבלה לא פחות משעה ורבע מדי יום גם בנסיעה לעבודה וגם בחזרה ממנה. זה, כמובן, כשאין פקקים ושאר תקלות בתחבורה הציבורית.

"אחרי 9 שעות בעבודה ועוד 3 שעות בדרכים, אני מגיעה הביתה באפיסת כוחות ומרגישה שפשוט לא נשאר לי זמן פנוי או אנרגיה לשום דבר אחר", היא מוסיפה. "מה עם בילויים? לימודים? זוגיות? הנסיעות הארוכות לא משאירות לי טיפת זמן לחיי הפנאי שלי".

החיים של נועה, מנהלת שיווק באותה החברה, נראים אחרת. הסיבה: היא גרה באבן יהודה, מרחק של 5 דקות בלבד ממקום העבודה. כשיום העבודה של נועה מסתיים, היא יודעת שההגעה הביתה היא עניין של דקות ספורות ושיש לפניה ערב שלם, פנוי לסידורים ותחביבים. "רק אחרי שהתחלתי לעבוד כל כך קרוב לבית הבנתי בעצם את השדרוג שעברתי. היום אני לא יכולה לחשוב על לעבוד רחוק. מבחינתי זה מחיר שאני כבר לא מוכנה יותר לשלם". עובדים רבים מבלים שעות רבות בכבישים. הצורך בפרנסה טובה, יחד עם ריבוי של אפשרויות תעסוקתיות, מחזירים רבים מאיתנו מדי יום למרכז הצפוף - וחוזר חלילה. אך התחבורה הציבורית בישראל והעומס בכבישים לא מאירים פנים למבלים בכבישים. מי שיבחר לעבוד במקום עבודה המרוחק מביתו, יגלה במהרה שהוא יבלה בכבישים זמן רב משגרת יומו – בין אם בתחבורה ציבורית, ובין אם ברכב פרטי. זמן יקר, שהוא היה יכול להשקיע בעבודה, עם המשפחה או אפילו כזמן איכות עם עצמו. אך האם המגמה הזו מתחילה להשתנות? בשנים האחרונות גוברים הקולות שקוראים לאזן בין פנאי לעבודה. לעובדים של היום חשוב למצוא עבודה שתאפשר להם לשלב בין החיים שלהם לקריירה ולשאיפה הזו קל יותר להתממש ברגע שעובדים קרוב לבית.

80% מהעובדים: מרחק מהעבודה הוא שיקול משמעותי

סקר שערכה מחלקת המחקר ב-AllJobs, ניסה לברר את ההעדפות של אנשים לגבי זמן הנסיעה לעבודה. התוצאות היו חד משמעיות: כמעט 80% הצביעו על מרחק מהעבודה כשיקול בבחירת מקום העבודה, ו-51% בחרו ב"זמן נסיעה" כגורם החשוב ביותר בבחירת מקום עבודה.


באדיבות מחלקת המחקר של AllJobs
באדיבות מחלקת המחקר של AllJobs

באדיבות מחלקת המחקר של AllJobs (באדיבות AllJobs)
באדיבות מחלקת המחקר של AllJobs (באדיבות AllJobs)

 

ואיך אנחנו מגיעים לעבודה? הסקר הראה שרק 34% מהנשאלים מגיעים לעבודה באמצעות תחבורה ציבורית, לעומת 61% שנוסעים אליה ברכבם הפרטי. זה אמנם נתון לא "ירוק", וגורם לפקקים האיומים שכולנו חווים, אבל גם לא מפתיע. התחבורה הציבורית סובלת מתדמית רעה:. הצפיפות באוטובוסים וברכבות, האיחורים, הנגישות הנמוכה – מייצרים מירמור אצל רובנו ומכריעים את הכף לטובת רכב פרטי.

חיסכון בזמן, כסף ואנרגיה

אז איך קרה שעבודה קרוב לבית – הפכה לקריטריון כל כך חשוב בעת חיפוש עבודה? הנה 5 סיבות אפשריות:

1. זה חוסך זמן - עבודה קרוב לבית מאפשרת לנו גמישות – מונח חשוב בשוק העבודה של ימינו. העובד החדש מבין בהדרגה כי במקום להשחית זמן יקר בהגעה אל העבודה ובחזרה ממנה, הוא יכול להשקיע את הזמן הזה בעבודה עצמה, או בחיי הפנאי שלו. מצב קלאסי של win win.

 

2. חוסך כסף – בין אם אנחנו נוסעים בתחבורה ציבורית ובין אם באוטו – כשמקום העבודה מרוחק ממקום מגורינו – זה יעלה לנו יותר כסף. 3 אוטובוסים יעלו תמיד יותר מאחד ועל מחירי הדלק המאמירים אנחנו לא צריכים לספר לכם.

 

3. מונע שחיקה – קשה לשרוד נסיעות מפרכות ושעות ארוכות על הכביש לאורך זמן – זה פשוט מעייף ומייאש. במקרים כאלה, עולה הסבירות לשחיקה מהירה בעבודה – ואיתה הדחף לחפש עבודה חדשה.

 

4. ירוק – נכון, כשמדברים על לעבוד ליד הבית מדברים קודם כל על הנוחות האישית שלנו, אבל עבודה שממוקמת קרוב אלינו משרתת על הדרך גם נושא חשוב כמו איכות הסביבה. הזמן שאדם מבזבז כל יום בדרכים עולה לו כסף, פוגע לו באיכות החיים, וגם מזהם את הסביבה ויוצר לכולנו מדינה פקוקה.

 

5. גם המעסיקים מעדיפים את זה - זה לא סוד שמעסיק יעדיף להעסיק עובד שגר קרוב אליו. הנימוקים הם לגיטימיים: עבורו מדובר בחיסכון בעלויות הדלק והנסיעות. בנוסף, קרבה למקום העבודה מגדילה את הנגישות והזמינות של העובד, בעוד שעבודה רחוק מהבית מבטיחה עובד תשוש, עייף וסביר להניח שלא יתמיד זמן רב במקום העבודה.

 


פרופסור יונתן סמילנסקי, מנהל המרכז לפיתוח קריירה בפקולטה למנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב, חושב דווקא אחרת: "לבלות שעות בכבישים בדרך לעבודה ומהעבודה זה תהליך שוחק לאורך זמן. מצד שני, נוחיות היא לא בהכרח הקריטריון הנכון בבחירת מקום עבודה.

 

"מסלולי קריירה היום לא נראים כמו בעבר ואנשים נשארים בתפקיד שנתיים או שלוש ואחר כך עוברים לארגון אחר שמאפשר להם קידום והתפתחות. לכן, למישהו עם פוטנציאל כדאי לקחת תפקיד מאתגר אפילו אם הוא דורש זמן נסיעה ארוך. תפקיד כזה יכול להוות פתח לקפיצת מדרגה בקריירה. נוחות היא קריטריון חשוב אבל לאנשים אמביציוזיים טיב התפקיד וההזדמנויות שהוא מזמן להם מהווים קריטריון חשוב יותר".

 

רוצים למצוא עבודה לפי המרחק שלה מכם? מעכשיו זה אפשרי! הכירו את "האוטו הירוק" - פיצ'ר חדשני אשר מסייע לכם לסנן את המשרות שמתאימות לכם - בהתאם לזמן הנסיעה שייקח להגיע אליהן.

 

הכותבת היא מנהלת התוכן והמחקר ב-AllJobs 

לכתבה באתר ynet

Comments