רכיבת כביש מסוכנת? עידכון מעקב הרוגי הספורט 2013

פורסם: 18 באוק׳ 2013, 5:31 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 23 בנוב׳ 2019, 1:19 ]
מאת גיא חלמיש, בייקפאנל, 10/10/2013
התמצית עודכנה בתאריך 23.11.2019. הכתבה המלאה באתר בייקפאנל.

"כביש מצוין" – מאפייני כבישים קטלניים לרוכבי אופניים

לא פעם שומעים בחדשות לאחר תאונה את השוטר המתאר אותה או הכתב מדגישים את חומרת הרשלנות באומרם שמדובר ב"כביש מצוין" – בד"כ בהתיחס לרוחב השולים, הראות, הפרדת הנתיבים וכו'. אבל מסתבר שדווקא הכבישים האלה הם הטיפוסיים ביותר לתאונות האופנים הקטלניות. בד"כ אלה כבישים מהירים או בינעירוניים בעלי מאפינים של כביש מהיר.

  • בעלי ספרה אחת או שתיים
  • ישרים
  • מהירים יחסית
  • עם שוליים רחבים
  • לעיתים עם שני נתיבים בכל כיוון
  • בעלי תנועת מכוניות רבה

1-עמודות היכן נהרגו

ההסבר לכך הוא כנראה נפח התנועה הגבוה שיש בכבישים כאלה, ואולי גם משום שהם גורמים לנהגים לנהוג תחת אשליה של צפיות וסיכון נמוך. כשהכביש ישר, בעל שוליים רחבים המאפשרים טווח טעות גדול לנהג, מופרד בגדר בטון המונעת תאונה חזיתית, נהג עייף, עירנותו יורדת עקב העדר תנועת חלק גוף עליון (קשה לי לראות נהג שמצליח להרדם בסרפנטינות של צובה…) והוא באופן מסוים מרשה לעצמו להוריד את רמת הכוננות והריכוז בנהיגה. על כן לטעמי רמת רשלנותו, ואחריותו האישית לתאונה עולה.

תרחיש התאונה הטיפוסי משלים את התשתית המתוארת מעלה: חזית הרכב פוגעת ברוכב מאחור בעוצמה. נהג שנרדם על ההגה וסטה לשוליים במהירות גבוהה. אולי זו התשתית "הטובה" (לרכבים) שגרמה לו להרדם בקלות יותר? לחשוב על שולי הבטיחות הטובים יותר של כבישים כאלה שמאפשרים לו לעצום עין לשבריר שניה?… הרי אין פה סיבובים והוא הרי כבר מגיע ליעדו…

כביש מצוין

מה יהיה עם כביש 4?

כביש שלא כדאי לרכוב בו. עדיף להמנע ממנו לחלוטין ברכיבה ספורטיבית. ועדיין – זהו ציר האורך היחיד בישראל שמותר לרכיבה. עם כניסת יותר ויותר רוכבי קומיוטינג, והחשיבות של עידוד האופנים ככלי תחבורה, ביחד עם המצאותו צמוד למרכזי אוכלוסיה גדולים, ראוי שיהיה בו פתרון ברמה אחרת:

1-קופנהגן

ביציאה מקופנהגן. כביש לא ראשי במיוחד. גם בכביש 4 ראוי היה לסלול מסלול דומה.

נקודת האור?

אם תתמקדו ברכיבה  בכבישים צרים ונידחים, ועדיף כביש בסופי שבוע (אני רוכב שטח באמצע השבוע או במתחמים סגורים) – לא ליד הבית בהכרח, כגון אלה שבאזור הרי ירושלים, בית גוברין ולכיש, גבעת עדה, הכרמל, גלבוע וכמובן אזור ערד, רמת הגולן והגליל העליון, הסיכון שלכם ירד משמעותית. במקומות כאלה יורד הסיכוי לפגוש את הגורם העיקרי לתאונות האלה: נהג רשלן, רדום או מסומם. אני גר ליד כביש 4, אולם נמנע ממנו כמעט לחלוטין. 

לכתבה באתר בייקפאנלComments