שדרות רוטשילד בת"א יהפכו למדרחוב בסופי שבוע

פורסם: 14 במאי 2012, 5:44 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 במאי 2012, 6:43 ]

השדרה תיסגר לתנועת כלי רכב מיום שישי בשש בערב למשך 24 שעות, כמעט לכל אורכה. העירייה שוקלת לעשות זאת גם ברחוב שינקין ושוק לוינסקי

מאת אילן ליאור, 13/5/2012
 

עיריית תל אביב הודיעה היום (ראשון) כי מתחילת החודש הבא יהפכו שדרות רוטשילד למדרחוב בסופי שבוע. השדרה תיסגר לתנועת כלי רכב מיום שישי בשש בערב עד שבת בשש בערב, כמעט לכל אורכה, מרחוב החשמונאים בצפון עד רחוב הרצל בקצה הדרומי שלה. ברחובות החוצים את השדרה תותר תנועת כלי רכב כרגיל. כמו כן, תתאפשר החניה לאורך השדרה לפני סגירתה.

העירייה תאפשר לנהגים להוציא את מכוניותיהם מהרחוב במהלך השבת, אך לא תותר כניסה אליו. בעלי חניות פרטיות המתגוררים ברחוב יקבלו תווים מיוחדים שיאפשרו להם גישה לחניות בכל עת. גם בעלי תו נכה יקבלו אישור מעבר מיוחד.

הפרויקט הניסיוני מיועד להימשך לכל אורך הקיץ ועד תחילת אוקטובר. בעירייה מבהירים עם זאת כי המשמעויות ייבחנו בזמן אמת ואם יהיה צורך ייעשו שינויים. "אנחנו רוצים לייצר מהלך שבו יהיה קצת רוגע ושקט באזור מרכז העיר במהלך השבת", מסביר רובי זלוף, המשנה למנכ"ל עיריית תל אביב. "הרעיון הוא בעצם לאפשר לכל מי שרוצה להתהלך בנחת ובשקט בתחום הירוק של השדרה, לשבת בשדרה, ליהנות ממנה, לעבור בין העסקים, המסעדות ובתי הקפה, ליהנות מישיבה בהם בשקט ולאפשר בעיקר לתושבים את השקט מכל התנועה הסואנת שיש יום-יום", הוא מוסיף.

שדרות רוטשילד בתל אביב. אם פיילוט המדרחוב יצליח הוא יתרחב לרחובות נוספים. צילום: ניר כפרי

זלוף מציין כי עד שנת 1998 סגרה העירייה בשבת את רחוב דיזנגוף. אז, לדבריו, תושבי העיר ובייחוד תושבי הרחוב היו שבעי רצון מהפיכתו למדרחוב בסוף השבוע. "בזמנו קיבלנו רק חיזוקים ומילים טובות על זה שהיה איזה שהוא שקט ברחוב סואן כזה במרכז העיר בסופי שבוע. אנחנו רוצים להחזיר את השקט לשדרה", הוא אומר ומבקש לשלוח מסר מרגיע לתושבים: "אני מבטיח שלא יהיו אירועים בשדרה, לא מתכוונים לייצר מופעים בשדרה - אנחנו בסך הכל סוגרים אותה לתנועת כלי רכב וגם זה כפרויקט ניסיוני. נבדוק מה המשמעות ואז נקבל החלטה סופית".

לא רק את שדרות רוטשילד רוצה העירייה להפוך למדרחוב בסופי שבוע. באחרונה הסתיים החלק העיקרי בשיפוץ רחוב שינקין, באופן שמאפשר להסב אותו למדרחוב. השיפוץ נעשה כך שהכביש הורכב ממרצפות שהרווח בינן לבין המדרכה מזערי. העירייה מתכוונת לשפץ באופן דומה גם את רחוב שבזי בנווה צדק ואת שדרות וושינגטון בפלורנטין.

בעירייה מבהירים כי טרם התקבלה החלטה להסב את הרחובות האלה למדרחוב ומבטיחים כי אם וכאשר תהיה כוונה כזו, הדבר ייעשה בשיתוף התושבים ובעלי העסקים. בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי סוחרי שוק לוינסקי, בדרום העיר, פנו לעירייה בבקשה להפוך את הרחוב למדרחוב בימי שישי. חוות דעת של מומחי תנועה קבעה כי אין כל מניעה לעשות זאת.


כתבות קשורות:
 

שדרות רוטשילד ייסגרו הקיץ - ולא בגלל המחאה
אחרי שבקיץ הקודם הן שימשו את אוהלי המחאה החברתית, בקיץ הנוכחי ימשיכו שדרות רוטשילד להוות מוקד משיכה: הפעם הן ייסגרו על ידי עיריית תל-אביב לכלי רכב, ויהפכו למדרחוב שישמש את הולכי הרגל ואת רוכבי האופניים בלבד בסופי השבוע החמים
גלעד מורג, 13/5/2012

אחרי שבקיץ שעבר הן שימשו את מאות האוהלים שקמו במסגרת המחאה החברתית , בקיץ הקרוב ימשיכו שדרות רוטשילד להוות מוקד משיכה: עיריית תל-אביב תהפוך חלק מהשדרה למדרחוב לשימוש הולכי רגל ורוכבי אופניים בלבד בסופי השבוע של החודשים החמים.

השדרה תיסגר לתנועת כלי רכב בקטע שבין רחוב החשמונאים לבין רחוב הרצל, במטרה למנוע סיכון הולכי רגל ולאפשר לציבור ולרוכבי האופניים תנועה חופשית. בקטע שמתחיל ברחוב בלפור ומסתיים ברחוב הרצל תהפוך השדרה למדרחוב של ממש, מתחילת חודש יוני ועד סוף חודש ספטמבר בימי שישי החל מהשעה 18:00 ועד מוצאי שבת בשעה 18:00.

מחאת האוהלים בשדרות רוטשילד בשנה שעברה (צילום: עופר עמרם)
מחאת האוהלים בשדרות רוטשילד בשנה שעברה (צילום: עופר עמרם)

 

בעירייה מסרו כי בשעות אלו תיאסר תנועת כלי רכב בשדרה, כולל מוניות ואופנועים. כמו כן, תתאפשר יציאת כלי רכב חונה בלבד - אך לא כניסה של כלי רכב. נכי גפיים יקבלו אישור מעבר מיוחד. לבעלי חניות פרטיות במקטע הרחוב שייסגר יונפק תו חניה מיוחד, שיגיע עם שליח לביתם לפני הפעלת ההסדר.  לשם הנפקת התו יש לפנות לאגף החניה בעירייה. 

שדרות רוטשילד משתרעות מתיאטרון הבימה כמעט עד הקצה המזרחי של שכונת נווה צדק. השדרה מוצלת על ידי עצי פיקוס שלרגליהם פזורים ספסלים ופסלים, וממוקמים בה בתי מגורים, בתים לשימור ומגדלי משרדים.

 
Comments