רצים לעבודה

פורסם: 5 במאי 2010, 11:31 על ידי: Sustainability Org
פעילות גופנית במסגרת העבודה היא תופעה שמתבססת בישראל, בעיקר כשברקע אירועים ספורטיביים כמו מרתון תל אביב. "כלכליסט" נפגש עם חמש קבוצות שמתאמנות לקראת המירוצים, שמע חוויות משגרת האימונים ובירר מי מהמעסיקים גם מכסה לעובדיו את עלויות החיים הבריאים
קרן צור 04.05.10, 11:05

פעילות גופנית עושה טוב לגוף ולנפש של העוסק בה, וגם המעסיק שלו נהנה בעקיפין. התובנה הזאת כבר חלחלה היטב לשוק העבודה המערבי. זאת הסיבה שיותר מ־60% מהחברות בארצות הברית מפעילות תוכניות וולנס (Wellness), המעודדות את העובדים להקפיד על אורח חיים בריא.

 

מחקרים שנערכו בחברות ענק כמו מיקרוסופט, מוטורולה וסיטי בנק הוכיחו כי על כל דולר שהושקע בתוכנית וולנס נחסכו לחברה 3–4 דולרים, הודות לעלייה בתפוקה ולירידה בהוצאות בגין היעדרויות וימי מחלה. ישראל נמצאת מעט מאחור, אך גם כאן המעבידים מתחילים להבין שיש לעודד פעילות ספורטיבית ומבינים שפעילות ספורטיבית משותפת מאפשרת גיבוש של הצוות. חמישה מקומות עבודה שהקימו קבוצות ריצה וייקחו חלק במירוצים במרתון תל אביב בשבוע הבא סיפרו ל"כלכליסט" איך זה עובד אצלם, ולמה כדאי לעודד את העובדים לרוץ.

 

צילום: נמרוד גליקמן
סלקום. השתתפו במירוץ השליחים הר לעמק. החברה מממנת את האירועים וההרשמה צילום: נמרוד גליקמן

 

סלקום

 

מספר הרצים: 18 מתוך 5,000 עובדים בחברה. האימונים: בשנה האחרונה החליטו בחברה להשקיע יותר בעידוד פעילות גופנית בקרב העובדים, אך לא הסתפקו בחדר הכושר הסמוך למשרדים והקימו קבוצות שעוסקות בכדורגל, כדורסל, קטרגל, באולינג ועוד. קבוצת הריצה רשמה את ההיענות הגדולה ביותר, וחבריה מתאמנים מדי יום חמישי ב־6:30 עם המאמנת דלית שיף.

 

חוויות מהשטח: דיאנה עידו, ראש צוות QA, שהיא גם ראש קבוצת הריצה: "הידיעה שהחברה מעודדת פעילות גופנית תורמת לא רק לפרודוקטיביות, אלא גם לגאוות יחידה. אנחנו פותחים את ימי חמישי באימון ריצה בווינגייט, ומגיעים לעבודה טעונים באנרגיות ובהיי טוטאלי. בסוף השבוע האחרון השתתפו שישה מחברי הקבוצה במירוץ השליחים הר לעמק, שנמשך יותר מ־24 שעות, וכל אחד רץ 36 ק"מ במסלול שאורכו יותר מ־200 ק"מ. החברה דאגה לנו לביגוד, ציוד, כיבוד וצ'ופרים נוספים. זאת היתה חוויה אדירה, שרק הגבירה את החשק להשתתף במרתון". על חשבון מי: החברה מממנת לעובדים אימונים קבוצתיים שנערכים אחת לשבוע, ובמסגרתם גם בונים לכל אחד תוכנית אימונים אישית וליווי תזונתי, ומממנת את דמי הרישום.

 

שגרירות דנמרק. מתאמנים שלושה חודשים. השגרירות מממנת את האימונים והציוד

 

שגרירות דנמרק

 

מספר הרצים: כל 12 העובדים. האימונים: הקבוצה קמה לקראת המרתון הקרוב והחלה להתאמן לפני שלושה חודשים. מדי יום רביעי העובדים עוזבים את המשרד מוקדם ומתייצבים ב־16:00 לאימון בפארק הירקון בהדרכת מאמנת הכושר דנה שמש. מאחורי היוזמה עומדת השגרירה ליסלוטה פלסנר, שראתה בכך הזדמנות לעודד את העובדים לעסוק בפעילות גופנית, להתחבר לאג'נדה הירוקה שהשגרירות אימצה ולתמוך במסורת המרתון המתהווה בתל אביב.

 

חוויות מהשטח: ניקולס וילאם, מתמחה בצוות המסחר וההשקעות של השגרירות: "זו הזדמנות להתאוורר ולהכיר טוב יותר זה את זה. גילינו שהשגרירה שלנו פייטרית אמיתית, שנותנת דוגמה לקבוצה". ופלסנר מסכמת: "בעבר רצתי 5 ק"מ בקושי, אבל השתפרתי ואני רצה היום למרחק גדול יותר וביתר קלות. כשגרירה, אני צריכה לדאוג שהעובדים שלי יהיו מאושרים". על חשבון מי: השגרירות מממנת את האימונים הקבוצתיים, הביגוד, הציוד ודמי ההרשמה למירוץ.

 

איכילוב. רצו גם בשנה שעברה. בית החולים מממן 80% מדמי ההרשמה

 

המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי

 

מספר הרצים: 20 מתוך 6,000 עובדי בית החולים. האימונים: על היוזמה להקמת קבוצת ריצה חתום ד"ר רוני גמזו, המנהל הכללי של המרכז, שייכנס בחודש הבא לתפקידו החדש כמנכ"ל משרד הבריאות. לפני כשלוש שנים התאהב גמזו בריצה התחרותית והפך לחסיד מושבע שמעודד רצים מתחילים. הקבוצה, שהוקמה לקראת מרתון תל אביב הקודם, זכתה לתגובות נלהבות והשתלבה מצוין במהפך התדמיתי שמנסה בית החולים לבצע. בספטמבר האחרון הושק המיזם ששמו B-Well, המספק מגוון שירותים לקהל הרחב ומנסה למתג את המרכז כמי שתפקידו לשמור על בריאות הציבור, ולא רק לטפל במחלות. רצי הקבוצה קיימו כמה אימונים יחד בימי שישי בבוקר.

 

חוויות מהשטח: ד"ר גמזו: "אחרי הפסקה של 15 שנה המרתון חזר לרחובות העיר, ובנקודת הסיום נערך הפנינג גדול שהשתלב בחגיגות המאה לייסודה. זה בהחלט השאיר טעם של עוד". על חשבון מי: המרכז הרפואי יסבסד לרצים 80% מדמי הרישום למרתון תל אביב.

 

צילום: יובל חן
BDO זיו האפט. קבוצת ריצה בכל אחד מהסניפים. המשרד מממן את ההשתתפות צילום: יובל חן

 

BDO זיו האפט

 

מספר הרצים: 60 מתוך 1,000 עובדים בפירמה. האימונים: דני מרגלית, שותף ומנהל בפירמת רואי החשבון והייעוץ העסקי, הוא חובב ריצה מושבע. לקראת המרתון החליטה הפירמה למסד את התמיכה בפעילות הגופנית ולהקים קבוצת ריצה בכל אחד מששת הסניפים בארץ. זאת מתוך תפיסה חדשה שאימץ המשרד בשנה האחרונה, שכחלק מדאגה לרווחת העובד מעודדת שמירה על אורח חיים בריא.

 

חוויות מהשטח: גליה רון, סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי: "הקמת הקבוצות עוררה באזז אדיר, והופתענו מהתגובות ומההיענות. הקבוצות שמתאמנות יחד כוללות סטז'רים לצד מנהלים בכירים, והן פתוחות גם לבני הזוג של העובדים". על חשבון מי: הפירמה תממן לעובדים את ההשתתפות במרתון וגם הפתעה בסיומו, ובעתיד יש כוונה לארגן אימונים מטעם המשרד ובמימונו ולהשתתף במירוצים נוספים.

  

צילום: עמית שעל
גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'. ההוצאות על חשבון חברי הקבוצה צילום: עמית שעל

 

גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'

 

מספר הרצים: 15 מתוך כ־100 עובדים בפירמת עורכי הדין. האימונים: הרעיון להקמת הקבוצה נולד כאשר לפני מרתון תל אביב הקודם גילו כמה עובדים כי גם אחרים במשרד מתכוונים להשתתף באירוע והחליטו להירשם כקבוצה. הם גילו גם שנערכת תחרות בין הקבוצות המאורגנות, והגיעו למקום השני והמכובד. לקראת המרתון הקרוב החליט המשרד להקים קבוצת ריצה.

 

חוויות מהשטח: עו"ד שחר אגמון: "אין ספק שקבוצת הריצה הוסיפה להווי המשרד ותרמה לגיבוש. לי, למשל, יצא להכיר באמצעותה סיפורי חיים של כמה מהחבר'ה, כמו עו"ד שי ינובסקי, שנפצע בתאונות דרכים במהלך שירותו הצבאי, התעורר לאחר 72 שעות של מוות קליני, השתקם ובמלחמה עיקשת חזר לקורס טיס כעבור חצי שנה. כיום הבחור רוכב על אופניים, מטפס הרים ורץ. בעבר השתתף במרתון ירושלים, ועכשיו ירוץ את מרתון תל אביב". על חשבון מי: כיום חברי הקבוצה מתאמנים באופן עצמאי ונושאים בהוצאות בעצמם, אך יש כוונה לארגן בעתיד אימונים קבוצתיים, ואז אולי המשרד ייקח חלק במימון העלויות.
 
Comments