קופנהגן. עיר על אופניים

פורסם: 24 בדצמ׳ 2009, 3:03 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 31 בדצמ׳ 2009, 4:47 ]
מאת יותם אביזוהר. תאריך פרסום: 20/12/2009
 
תוצאות הוועידה אולי מאכזבות, אבל יותם אביזוהר, מנהל עמותת ישראל בשביל האופניים, חוזר עם רשמים אחרים. עבור רוכבי האופניים, קופנהגן היא חלום: שבילים רחבים, מודעות במקומות העבודה והרבה חזון.
 
צילום: יותם אביזוהר
רוכבת אופניים ברכבת בקופנהגן צילום: יותם אביזוהר

כששאלתי מכר קופנהגני, אם גם בחורף המושלג רוכבים על אופניים הוא השיב באימרה דנית ידועה (לדנים): "אין מזג אויר גרוע לרכיבה, יש בגדים לא מספיק טובים".

קופנהגן היא עיר האופניים האולטימטיבית: למעלה משליש מהנסיעות בקופנהגן נערכות באמצעות אופניים, והעירייה מציגה יעדים שאפתניים: תוך חמש שנים 50% מהנסיעות בעיר יהיו באופניים.

התשתית הקיימת מעודדת את השימוש באופניים: שבילי אופניים רחבים (כשני מטרים וחצי) מופרדים מתנועת הולכי הרגל ומתנועת הרכבים, קיימים בכל הרחובות הראשיים בשני צידי הרחוב רמזורים יעודיים לאופניים מסוכרנים לקצב הרוכבים ומאפשרים גל ירוק ועדיפות לאופניים.  

צילום: יותם אביזוהר
שבילי אופניים רחבים צילום: יותם אביזוהר
 
אופניים נוספים מסומנים בפארקים, וגם דרך בתי קברות (!)  בעיר קיים פרויקט השכרת אופניים המשרת תושבים ותיירים ולרכבת אפשר להעלות אופניים, או להחנות, בחדרים מקורים המאובטחים על ידי מצלמה.

לעמותת האופניים הדנית הצטרפו רשויות מקומיות ומשרדי ממשלה המפעילים את פרויקט רוכבים לעבודה ומפתחים את התשתית הנדרשת והצעדים המשלימים המתבקשים. לפרויקט נרשמו השנה מעל 10,000 מקומות עבודה המעודדים את עובדיהם להגיע באופניים לעבודה. 

אנחנו מקווים שנציגי הממשלה והרשויות המקומיות המשתתפים במשלחת, מקבלים השראה מהמציאות היומיומית בקופנהגן ומאמינים, שביחד איתם, נצליח בשנת 2010 לקדם פרויקטים דומים בישראל

הכותב, יותם אביזוהר, הוא מנהל עמותת ישראל בשביל אופניים
 
Comments