הקרב על המדרכה

נשלח 15 באוק׳ 2011, 7:13 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 15 באוק׳ 2011, 7:24 ]

נהגי מכוניות שחונים על מדרכות אתונה ממררים את חייהם של הולכי הרגל. עכשיו הם החליטו להחזיר מלחמה

ניו יורק טיימס, אנתי קרסאווה, 11/10/2011

אתונה טאסוס פוליאסיס, שצעד לתומו על אחת המדרכות בלבה של אתונה, נתקל במכונית שטח החוסמת את דרכו. המכונית, שחנתה בניגוד לחוק לרוחב המדרכה, לא השאירה להולכי רגל אפילו מעבר צר. פוליאסיס, שנאלץ כמו רוב תושבי העיר להתמודד מדי יום עם הבעיה, עמד לרדת לכביש כדי לעקוף את המכשול ולהמשיך בדרכו. אבל אז צץ רעיון במוחו: מדוע לא ללכת על מכונית? וכך, בדחף של רגע, גם הוא נרתם לפעילות פופולרית במקומות אחרים באירופה, דילוג מעל מכוניות חונות.

ייתכן שמחאתו היתה עוברת מבלי שאיש לא ירגיש בה, אלמלא פוליאסיס הפעיל את אזעקת המכונית וכופף את מכסה המנוע. בעל המכונית, שעובד בחנות סמוכה, יצא נזעם והזעיק מיד את המשטרה. פוליאסיס בן ה-29 נאשם בוונדליזם, נעצר, ולאחר מכן שוחרר עד שיישפט בשנה הבאה בגין כמה עבירות של הפרת סדר ציבורי שבעטין הוא עלול לשבת בכלא ארבע שנים. "כל מה שעשיתי הוא במסגרת זכויותי כהולך רגל", אמר העבריין המסוכן. "מעשה הוונדליזם האמיתי היה דווקא של בעל המכונית".

קרוב לוודאי שבמדינות אחרות היה פוליאסיס, גרפיקאי במקצועו, זוכה לאהדת הרשויות ושבעל המכונית החונה על המדרכה היה מקבל קנס. אולם ביוון נוטים להתעלם ממצוקותיהם וזכויותיהם של הולכי רגל. "נסה ללכת על המדרכה או לחצות את הכביש, כל הסיכוים שתרגיש מיד כמו טרף בספארי", אומר ואסילי תיאודורו, מ"האגודה ההלניסטית לתמיכה בקורבנות תאונות דרכים". "זהו המקום היחיד באירופה שבו מפרים באופן כה בוטה את זכותם הבלתי מעורערת של הולכי רגל ללכת ברחוב".

בניסיון למגר את הנגע, הציבו הרשויות ב-2004, לקראת המשחקים האולימפיים שנערכו בעיר, יותר מ-50 אלף עמודי פלדה בשולי המדרכות. ואולם, הנהגים הממורמרים על המחסור במקומות חניה בעיר, כבר עקרו או הרסו מאז את מרביתם. לא צריך להאשים את הנהגים", טוען כריסטוס אקריטידיס, סגן ראש עיריית אתונה. "אנחנו אשמים בכך שאנחנו מכבים שריפות, במקום להקים ועדה שתתמודד באופן יעיל עם בעיות התנועה בעיר".

היחס בין מספר התושבים למספר המכוניות באתונה, שבה יש לפי האומדנים כ-2 מיליון כלי רכב - 450 מכוניות ל-1,000 תושבים - הוא הגבוה ביותר בערי האיחוד האירופי, אומר אקריטידיס. שורה של תקנות תעבורה חדשות, הכוללות בין היתר קנסות גבוהים, הגדלת אזורי החניה ומסע פרסום לעידוד השימוש בתחבורה ציבורית, רכיבה על אופניים והליכה ברגל, הביאו הקלה מסוימת להולכי הרגל בעיר.

אבל לדברי הפעילים הנאבקים למען זכויות הולכי הרגל, שום תקנה לא תוכיח את עצמה כל עוד לא תהיה אכיפה קפדנית של חוקי התנועה. ארגונים כגון "פיז", האגודה לזכויות הולכי רגל, ש-50 חבריה מתכוונים להפגין החודש ברחובות אתונה עם עגלות תינוקות וכיסאות גלגלים, הגבירו באחרונה את תביעתם להכיר בזכויות הולכי הרגל.ביטוי מקורי לפעילות שכזאת התרחש בשנה שעברה, כאשר פעילים בארגון "פנתרי הרחוב" החלו לשוטט עם רדת הלילה ברחובות אתונה, ולהצמיד למכוניותיהם של עברייני חנייה מדבקות כתומות שעליהן מתנוססת דמות של חמור יושב במכונית שעליה כתוב: "אני חונה איפה שבא לי". יותר מ-250 אלף מדבקות כאלה הודבקו על מכוניות ברחבי המדינה מאז חנך הארגון את אתר האינטרנט שלו, בחודש יולי.

"לנוכח הגידול במספר התושבים המתוסכלים, המיואשים והזועמים על אדישות המדינה כלפיהם, נראה שלא יכולנו לבחור בעיתוי מוצלח יותר ליוזמתנו להעמקת המודעות הציבורית לזכויותיהם של הולכי הרגל", אומר אחד מראשי הפנתרים, פנאיוטיס פנופולוס, אדריכל במקצועו. "אנחנו לא ארגון חתרני", הסביר פנופולוס. "אנחנו לא רוצים בעימות, ואנחנו לא רוצים לגרום נזק לרכוש הזולת", הוסיף, תוך שהוא מצמיד מדבקה על ג'יפ שחנה על המדרכה הצרה.

כמה צעדים משם החלה מכונית פיז'ו אדומה לנסוע לאחור על גבי מדרכה שעליה מוטבעות בליטות שנועדו להקל על עיוורים לללכת בבטחה. הנהג, גבר בגיל העמידה, הופתע כאשר שני "פנתרי רחוב" צצו פתאום והצמידו מדבקה של חמור על השמשה הקדמית של מכוניתו. "עבירה דומה עלתה בקיץ האחרון לחברתי בצלע שבורה", הטיח פנתר הרחוב העיוור, סטתיס זכריאדס, לעבר הנהג. חבורת עוברי אורח שעמדו בסמוך, הריעו לעברו וגם ביקשו לקבל מדבקות "חמור" לחלוקה.

ברחבי אירופה אימצו פעילים למען זכויות הולכי הרגל שיטות מקוריות וחוקיות אחרות כדי למחות ולהילחם בנהגים האדישים. ארגון צרפתי, למשל, החל לפני כשנתיים להוציא את האוויר מצמיגי המכוניות העברייניות, מאז התברר לו שאין זו עבירה לעשות כן כל עוד לא נגרם נזק למכונית. ארגונים אחרים מורחים בוץ על המכוניות, או הולכים על גגותיהן - דרך מחאה שנפוצה תחילה בגרמניה ושממנה שאב, ככל הנראה, פוליאסיס את השראתו. "אנחנו בהחלט תומכים בו", אמרה אלסה טסקורה מארגון "פיז", שסייע לפוליאסיס למצוא עורך דין ולהפיץ את סיפורו ברבים. "פסיקה משפטית לטובתו תהיה בבחינת ניצחון משמעותי בשבילנו. אנחנו זקוקים לזה כדי להמשיך ללכת בבטחה בעיר שלנו".

מכוניות על מדרכה בתל אביב. למטה: מדבקות "פנתרי הרחוב" ביוון, עליהן מתנוססת דמות של חמור נוהג עם הכיתוב: "אני חונה איפה שבא לי"כתבות קשורות:
דף הפייסבוק "מדרכות להולכי רגל"Comments