יושבים רוב היום? זה מוריד לכם שנתיים מהחיים

פורסם: 9 ביולי 2012, 3:10 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 ביולי 2012, 3:11 ]
מחקר רחב היקף שנערך בארה"ב מצא כי ישיבה במשך רוב שעות היום מקצרת את החיים בשנתיים. עוד מצאו החוקרים: שיעור מקרי המוות הקשורים לישיבה ממושכת עומד על 27% וצפייה בטלוויזיה במשך יותר משעתיים ביום מעלה הסיכון למות ב-19%
ד"ר איתי גל, 9/7/2012

כמה שעות אתם מבלים בישיבה מידי יום? אם תצמצמו את מספרן בכל יום תוכלו להאריך את תוחלת החיים שלכם, כך עולה ממחקר ענק שיפורסם בקרוב בכתב העת BMJ OPEN.

מחקרים קודמים כבר קשרו בין הזמן שאנו מבלים בישיבה לבין רמת הבריאות שלנו. הם הראו כי ככל שעלה מספר שעות הישיבה ביממה, כך עלה הסיכון למחלות כמו סוכרת ומוות מוקדם משבץ מוחי או מהתקף לב. כעת אספו החוקרים נתונים מסקר לאומי שנערך בין השנים 2005 עד 2010 בארצות הברית והצליבו אותם עם נתונים ממחקרים קודמים, שכללו סך של 167 אלף איש.

שיעור מקרי המוות הקשורים לישיבה הגיע לכדי 27%, בעוד ששיעור מקרי המוות כתוצאה מצפייה בטלוויזיה ליותר משעתיים הגיע ל-19%. החוקרים חישבו ומצאו כי קיצוץ של שלוש שעות בזמן הישיבה צפוי להאריך את תוחלת החיים בכשנתיים. קיצוץ של שעתיים משעות הצפייה בטלוויזיה יאריך את תוחלת החיים ב-1.38 שנים.

לדברי החוקרים מבוגרים מבלים היום יותר מ-55% משעות היממה בישיבה ובחוסר פעילות גופנית. הדבר מוביל, לדבריהם, לסיכון מוגבר למחלות המקצרות את תוחלת החיים. הם קראו לביצוע מחקרים נוספים שיסייעו להמליץ מהי כמות הפעילות הנדרשת להארכת תוחלת החיים ומניעת מחלות. עד אז הם ממליצים להפחית שעות חוסר המעש ולהמירם בפעילות גופנית.   

מנתוני משרד הבריאות בישראל עולה כי תוחלת החיים הממוצעת של גבר ישראלי עומדת על 79.7 שנים, והיא השנייה בגובהה בקרב המדינות המפותחות (OECD). במקום הראשון בתוחלת החיים של הגברים נמצאת שוויץ, עם ממוצע של 80.3 שנים. תוחלת החיים של נשים בישראל היא במקום השמיני בקרב מדינות הארגון ועומדת על 83.6 שנים, אחרי יפן (86.4) הניצבת במקום הראשון, אוסטרליה, צרפת ושוויץ.


כתבות קשורות:
 
Comments