תל אביב פורסת רשת של שבילים ירוקים בלב הכרך

פורסם: 4 בפבר׳ 2010, 8:14 על ידי: Sustainability Org
מאת צפריר רינת, תאריך פרסום: 4/2/2010
 
הרבה הבטחות לעיר ירוקה וידידותית להולכי רגל היו לעיריית תל אביב כשהציגה בתחילת העשור הקודם את התוכנית האסטרטגית לפיתוח העיר, ואחת מהן היתה יצירת "שלד עירוני ירוק" המורכב מצירי תנועה המחוברים אחד לשני. אולם, רק לאחרונה החלה העירייה בהכנות להקמת הצירים הראשונים של שלד זה. בשלב הראשון היא מתכוונת לפתח שלושה צירים.

בדיון שערכו לפני שבועיים מיטל להבי, סגנית ראש העיר, ומנחם ליבה, מנכ"ל העירייה, הציג בפניהם מנהל ההנדסה את שלושת הצירים שלהם יש לתת עדיפות: ציר המוביל משכונת ביצרון ועד חוף הים, כשהוא חוצה בדרך את דרך בגין וממשיך לכיכר הבימה ולשדרות בן ציון עד לים; ציר נוסף שכבר נמצא בשלבי הכנה מתקדמים הוא קטע הטיילת המרכזי, בין בריכת גורדון וגן צ'רלס קלור; ציר שלישי ייקרא ציר הרווחה או הקהילה, ויעבור מלב שכונת יד אליהו לכיוון שכונת התקווה, ויקשר בין שורה של מוסדות ושטחים ציבוריים קיימים.

על פי התוכניות השונות, האלמנטים העיקריים של הציר הירוק יהיו בנוסף לשבילי אופניים, הוספת נטיעות עצים, הטמנת תשתיות לפינוי מעברים, פתרונות המעניקים עדיפות להולכי רגל בחציית כבישים וביצוע כל התשתיות באמצעות חומרים ממוחזרים.

לפי שעה טרם נקבע לוח זמנים להשלמת הצירים, אולם בדיון שנערך הוחלט שבתוך חודשיים יוצגו פרויקטים שונים שיתבצעו, על פי התכנון, במסגרת פיתוח הצירים הירוקים, כמו גם אומדן ראשוני של העלויות. שניים מהפרויקטים החשובים במסגרת התוכנית הם הקמת גשר חדש מעל נתיבי איילון משדרות יהודית בשכונת מונטיפיורי לכיוון מזרח העיר, להולכי רגל ולרוכבי אופניים, ובמקביל חיבור טיילת החוף לגן צ'רלס קלור באמצעות הקמת גשר עץ ממערב לדולפינריום, לאחר שהתברר שייקח עוד זמן רב עד שהעירייה תוכל להשלים את תוכניתה לפנות את המבנים של הדולפינריום. ציר הטיילת בחוף אמור לכלול בעתיד גם מעבר להולכי רגל באמצעות גשר עץ במתחם תחנת הכוח רדינג, ותיתכן גם הוספת טיילת לאורך המצוק, ממערב לבסיס הצבאי הנמצא ליד תחנת הכוח.

"בשנים האחרונות הכינו כמה אדריכלים תוכניות שונות לפיתוח הצירים", ציינה אתמול להבי, "אבל עכשיו צריך לבדוק מה מכל זה ניתן ליישום, בעיקר בכל הקשור לפיתוח גינות או דרכי גישה במקומות שכבר בנויים. הכוונה היא ליצור רחובות ברי-קיימא שבהם עדיפות למדרכה להולכי רגל וכביש לתחבורה ציבורית".

באחד הדיונים, ציינו המשתתפים כי בקטעים כמו רחוב הארבעה יש כוונה לפתח שביל אופניים, אולם יישום תוכנית כזו בקטע זה של הרחוב הוא בעייתי בשל בעיית מקום. בעירייה נשקלה, בין השאר, אפשרות לבצע תוכנית ניסיונית להקמת חניון תת-קרקעי כדי לפנות שטחים לטובת מעבר בצירים הירוקים.
 
Comments