"תתביישו בחוץ": ככה עבדו עליכם בכירים בעיריית חיפה

פורסם: 22 בנוב׳ 2010, 5:39 על ידי: Sustainability Org
מנהרות הכרמל. צילום: צבי רוגר

אחרי חודשים של פרסום ברחבי העיר וקמפיין חסר תקדים של עיריית חיפה לקידום אירוע "צובחוץ" במנהרות הכרמל התגלתה האמת העירומה: דובר העירייה וראש אגף התרבות הפיצו ברחבי הארץ את האירוע שאף גורם לא אישר ולא היה כל סיכוי שיתקיים. הבוקר הודיעו סופית על ביטולו לאחר דחיות חוזרות ונשנות. ככה עבדו עליכם ועל 20,000 רוכבי אופניים מכל רחבי הארץ שלא יראו את האור בקצה המנהרות, שלב אחר שלב.


כתב: אודיה שווץ / 08:12 12/11/2010

לולא היה הרעיון של ראש אגף התרבות בעיריית חיפה, אורי בלום וראש מערך הדוברות צחי טרנו, דמיוני ובלתי ניתן לביצוע, הרי שמדובר כאן ברעיון מקורי ומושך קהל שדוגמתו עוד לא היה בארץ אי פעם. בעקבות הצלחת אירועי "צובחוץ" של עיריית חיפה בציר מוריה שעל הכרמל ובמושבה הגרמנית, הגו שני קברניטי התרבות בעיר רעיון גאוני. להביא בשבת עשרות אלפי רוכבי אופניים והולכי רגל להפנינג בתוך מנהרות הכרמל, שבועות מספר לפני הפתיחה הרשמית שלהן. מבושמים מריח ההצלחה של אירוע כזה החליטו השניים לצאת בפרסומי ענק בחיפה ומחוצה לה, באמצעות רשת האינטרנט, ב"עיגולדים" בחוצות חיפה לאירוע שאף קבעו לו כבר תאריך. כדי למנף את הרעיון אף יצרו קשר עם אתר בו גולשים רוכבי האופניים בישראל דרכו נרשמו הרוכבים למקצי התחרות העתידית במסלול המנהרות.  בכתבה באתר הופיעה הידיעה שהבטיחה רבות: "מנהרות הכרמל ייסגרו לנסיעת כלי רכב לטובת מסיבת אופניים שבה ישתתפו 20,000 איש מרחבי הארץ. במשך 12 שעות ייפתחו המנהרות לקהל הרחב לנסיעה באופניים, סגווי, קורקינט ממונע, רולרבליידס, סקייטבורד ועוד. לאורך היום, בין המקטעים, יפעלו מתחמי חוויה: פעילות ספורט, פעילויות לילדים ומשפחות, דוכני מזון ושתייה ומסיבת רחוב עם 12 DJ's מהמובילים בחיפה". מערכת יחסי הציבור פעלה ברוב עוצמתה עד שהתברר כי פרט אחד חשוב נשכח כאן: אישור הגורמים המוסמכים לאירוע המוני ונדיר כזה.

רק לאחר שדאגו בעירייה לפרסם וליחצן את האירוע הגדול, פנו לישיבת עבודה עם מפקדת תחנת חיפה, נצ"מ אהובה תומר וזו שלחה את אנשי המקצוע למקום ואלה חזרו עם תשובה חד משמעית: לא ניתן לאשר אירוע במנהרות שנועדו לנסיעת כלי רכב. בין השאר אמר גורם אחר כי אסור שבני אדם ישהו שעות ארוכות בתוך המנהרות כשהם חשופים ולא בכלי הרכב שלהם. תומר התנתה כמובן את האישור הראשוני בהצגת טופס 4 (היתר הפעלה) שעליה חתום ראש העירייה, יונה יהב. אלא מה? יהב לא מוכן לחתום על טופס כזה עד שיענו כל דרישותיו מחברת "כרמלטון" היזמית והמבצעת את העבודות במנהרות. במילים אחרות: ראש העירייה לא מאשר את האירוע של ראש אגף התרבות שלו. חלם מושלם.

גם אנשי כיבוי האש הודיעו כי לא יאשרו אירוע כזה ואף לא קטן מזה במתכונת המתוכננת בתוך המנהרות, אך זה לא מנע מהמכונה המשומנת של יחסי הציבור של טרנו ובלום להמשיך ו"למכור" את האירוע לציבור בשינוי אחד קטן: דחייתו בשבוע. דחייה ועוד דחייה וכך הבוקר (שישי) מגיע הרעיון המופלא לדרכו האחרונה בהודעה צנועה בקבוצה הרשמית של עיריית חיפה בפייסבוק על כי האירוע בוטל.


התגובות: מפקדת משטרת חיפה, נצ"מ אהובה תומר אישרה אמש (חמישי) בפני כתבתנו כי לאירוע עדיין לא ניתן אישור של המשטרה.

דובר שירותי כיבוי אש, רש"ף חזי לוי: "מנהרות הכרמל הן הבטוחות ביותר מבחינת היערכות ומערכות לתנועת כלי רכב, אך שמדובר באלפי רוכבי אופנים נדרשות הגבלות כפי שאנו דורשים באולמות קולנוע במקום של התקהלות קהל". במתכונת הזו לא נאשר את האירוע וזאת הובהר כבר מזמן למארגנים.

תגובת עיריית חיפה ניתנה אמש (חמישי) עוד טרם ההודעה על ביטולו סופית: "האירוע מסיבות טכניות של השלמת עבודות נדחה ל- 26.11. הוא יתקיים על פי כל האישורים הנדרשים".

לכתבה באתר רדיו חיפה 107.5

כתבות קשורות:
צובחוץ אלטרנטיבי - מסה קריטית נובמבר
דיון בקפהדהמרקר: מערך השכרת אופניים בחיפה? בתל אביב זה מגיע תוך שנה
בקרוב: שביל אופניים לאורך חוף תל אביב
עיריית הרצליה חנכה את שבילי האופניים בטיול לכל המשפחה
באיחור אופנתי: ישראל מתחילה להשקיע בתשתיות האופניים העירוניות
Comments