בריאות הלב מתחילה בדרך לבית הספר

פורסם: 21 באוג׳ 2010, 6:36 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 21 באוג׳ 2010, 6:42 ]
עודכן ב- 09:27 16/08/2010
 
חוקרים בארה"ב: הליכה של תלמידים לבית הספר מפחיתה את סיכוייהם לחלות במחלות לב
מאת רועי סמיוני

בשנת 1969, כ-50% מן הילדים בארה"ב צעדו או רכבו באופניים לבית הספר ו-87% מהילדים שגרו סמוך לבית הספר נהגו כך מדי יום. כיום, לפי סוכנויות ממשלתיות וארגונים שונים המעודדים תלמידים לצעוד לבית הספר, פחות מ-15% מהתלמידים הולכים או רוכבים על אופניים בדרכם לבית הספר. במקום זאת, מרבית התלמידים מגיעים לבתי הספר בהסעות. ואולם, הסעות אלה עלולות למנוע מהילדים פעילות פיזית הכרחית. מחקר חדש טוען כי הליכה לבית הספר עשויה לסייע בהפחתת הלחץ של הילדים במהלך היום, כך דווח שלשום באתר "HealthDay News" שעוסק בתחום הבריאות והרפואה.

עורכי המחקר מאוניברסיטת בפאלו שבמדינת ניו יורק הסבירו כי הפחתת הלחץ עשויה למנוע עלייה בקצב דפיקות הלב ובלחץ הדם העלולים להוביל למחלות לב וכלי דם בהמשך החיים.

במחקר השתתפו 20 בנות ו-20 בנים בגילאי 10 עד 14, שעברו בחינות במעבדת האוניברסיטה למחקר התנהגותי. מחצית מהתלמידים השתתפו בסימולציה של הסעה לבית הספר. הם ישבו במושבים נוחים וצפו במצגת בת 10 דקות שנפתחה בתצלומים של שכונה בפרברים והסתיימה בתצלום של בית ספר.

שאר הילדים שנבדקו במחקר צעדו יותר מק"מ וחצי על הליכונים בקצב חופשי, ונשאו עמם ילקוט שמשקלו היה כ-10% ממשקל גופם. בזמן הצעידה על ההליכון, צפו הילדים בתצלומים של שכונה בפרברים שהוקרנו על גבי מסך.

לאחר הסימולציות נחו שתי קבוצות הילדים במשך 20 דקות, ולאחר מכן קיימו מבחן שבו הם התבקשו לזהות את הצבע של שמות צבעים שהודפסו בצבע לא נכון (המילה "ירוק" הופיעה בדיו כחול, למשל). קצב דפיקות הלב הממוצע עלה בשלוש פעימות בדקה בקרב הילדים הצועדים, בהשוואה ל-11 פעימות בדקה בקרב ילדים ש"הוסעו" לבית הספר.

לפי דו"ח שפורסם בגיליון של חודש אוגוסט של כתב העת Medicine and Science in Sport and Exercise, בהשוואה לילדים שצעדו, סבלו הילדים ש"הוסעו" מעלייה גדולה פי שלושה בלחץ הדם, והשינוי בלחץ הנראה לעין היה גבוה פי שניים.

"מחלה של הלב וכלי הדם מתחילה כבר בילדות, כך שאם אנו יכולים למצוא דרך כלשהי לעצור או להאט את התהליך, נשיג תועלת בריאותית חשובה", אמר החוקר הבכיר ג'יימס רומיך, פרופסור לרפואת ילדים ומדעי התזונה מאוניברסיטת בופאלו, בהודעה שפרסמה אוניברסיטת בפאלו.

בזמן שהליכה לבית הספר נתפשת באופן ברור כמועילה לבריאות הילדים, מחקר זה מסייע להדגיש כמה מהסיבות המסבירות מדוע חשוב שילדים יתעמלו מעט הן לפני תחילת הלימודים והן במהלך היום.

כתבות קשורות:
 
Comments