יש דברים שלא מתערבבים

פורסם: 31 ביולי 2010, 8:46 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 31 ביולי 2010, 8:52 ]
מאת אליאב ליבליך, תאריך פרסום: 14/4/2010
 
"יש דברים שלא מתערבבים", נוזף בנו קמפיין חדש של עיריית תל אביב. הקמפיין קורא כמובן לאוכלוסיית הולכי הרגל ורוכבי האופניים לשמור על ההפרדה בין שבילי האופניים ובין דרכים המיועדות להולכי רגל. במבט ראשון, מדובר בקמפיין מבורך, שלכאורה מכיר בחשיבותם של רוכבי האופניים ובא לקדם את הרכיבה הנוחה והבטוחה בעיר. אבל חשיבה מעמיקה יותר, מעשה שטן, חושפת את האבסורד – הכמעט קפקאי – של הקמפיין הזה. למעשה, הקמפיין הזה דומה לאדם שמגיש במטבחו צ'יזבורגר ובה בעת נוזף במי שלא מפריד בין כלים חלביים ובשריים. 
במה דברים אמורים? עיריית תל אביב, במדיניות שאין לה אח ורע בין הערים ה"מסודרות" בעולם, מציירת מזה שנים "שבילי אופניים" על המדרכות; מלבד שביל אופניים אחד מספר מצומצם מאד של שבילים, כלל שבילי האופניים הפיקטיביים שקיימים בעיר נוגסים במרחב המיועד להולכי הרגל (בשדרות, במדרכות, על הטיילות השונות), וכמעט אף פעם אינם פוגעים בכבישים (בניגוד למצב בכל העולם). לכן, מי שמערבב בין הולכי הרגל והרוכבים היא העירייה עצמה, שאחר כך יוצאת בקמפיין נזפני, עלק סביבתי, נגד אותו ערבוב.
בעולם נורמאלי, שבו "99 קילומטרים של שבילי אופניים" אינם ספין מארץ הספינולוגים, השלטים האלה צריכים היו להיות מופנים לכלי הרכב.
לא בכדי זה המצב. עיריית תל אביב, כמו שאר גורמי המדינה, עדיין רואה ברכיבה על אופניים סוג של תחביב מוזר של כמה תל אביבים אקסצנטריים, כאשר "מנוע הצמיחה" האמיתי הוא הרכב הפרטי. לכן, בכל קונפליקט בין השניים, יגבר הרכב הפרטי – שכן פגיעה בו היא כביכול פגיעה באנשים הרציניים שמנסים להגיע לעבודה ולהניע את הכלכלה.
אכן, יש דברים שלא מתערבבים, ובראש ובראשונה לא מערבבים שבילי אופניים ודרכים להולכי רגל.
 
Comments