איך אפשר לקצר את החיים? כנסו לקרוא

פורסם: 3 במאי 2010, 12:19 על ידי: Sustainability Org

מעשנים, צורכים הרבה אלכוהול, לא זזים אפילו מטר ואוהבים מאכלים שומניים? אתם עלולים לחיות פחות

אלכס דורון | 2/5/2010 15:05    
מעשנים, עצלנים וזללנים? כנראה שחייכם צפויים להתקצר. מחקר נורבגי חדש בדק ומצא כי השילוב של עישון, יחד עם צריכה מופרזת של אלכוהול, אכילה מוגברת של מוצרי מזון בעלי אחוז שומן גבוה והימנעות מפעילות גופנית, עלול להפחית את תוחלת החיים ב-12 שנה.
אוהבים מאכלים בעלי אחוז שומן גבוה?
אוהבים מאכלים בעלי אחוז שומן גבוה? צילום: אי-פי

ממצאי המחקר, שפרטיו פורסמו בשבוע שעבר בכתב העת הבינלאומי לרפואה פנימית Archives of Internal Medicine, התבססו על נתונים גופניים וראיונות של 4,886 גברים ונשים תושבי בריטניה שבוצעו בשני העשורים האחרונים. הנבדקים נבחרו באקראי מתוך מסד נתונים ארצי, כשגילם הממוצע עמד על 44.

צוות המחקר, בראשות ד"ר אליזבת קוואביק מאוניברסיטת אוסלו, התמקד בבגירים שעישנו בקביעות, צרכו משקאות אלכוהוליים על בסיס יומי (גברים שלושה משקאות, נשים שניים), נמנעו אפילו מפעילות גופנית מצומצמת ביותר (פחות משעתיים בשבוע) ולא כללו בתפריט היומי שלהם ירקות או פירות.

בקרב 314 גברים ונשים מתוך אוכלוסיית המחקר זוהה אותו שילוב של כל ארבעת ההרגלים השליליים, מתוכם מתו במהלך התקופה שנבחנה 91 בני אדם, שהם 29%. לעומתם, 387 נבדקים לא סיגלו לעצמם ולו הרגל מזיק אחד מאותם ארבעה, שהם בגדר התנהגות בסיכון גבוה. מביניהם, רק שמונה אחוזים - 32 גברים ונשים - מתו במהלך שני עשורי המחקר.
 
לא חייבים להיות ספורטאים מקצועיים
מתוך סך אוכלוסיית היעד, מתו 1,080 בני אדם, 431 מהם ממחלות לב, 318 מסרטן ו-311 מסיבות אחרות. החישוב הסטטיסטי הביא את החוקרים למסקנה כי הסיכון למוות כתוצאה ממחלת לב או סרטן שנבעו משילוב ארבעת ההרגלים הרעים גבוה פי שלושה מהרגיל, ופי ארבעה לעומת סיבות מוות אחרות.

"המסקנה העולה מניתוח הנתונים חד משמעית", הבהירה ד"ר קוואביק, "אתה לא חייב להיות ספורטאי אקסטרים כדי להיות בריא. מצאנו במחקר השפעה משולבת של התנהגויות יומיומיות לא בריאות, שמעלה משמעותית את הסיכון למוות מוקדם. מכאן גם עולה הלקח: די אפילו בשינוי מתון כדי לפעול להארכת תוחלת החיים.

"כמו למשל לכלול בתפריט המזון היומי יותר ירקות ופירות ופחות מוצרים המכילים שומנים, לצד הימנעות מעישון, צמצום בצריכת האלכוהול, ופעילות גופנית מסודרת. החשוב הוא שכל השינויים ניתנים לניהול ולשליטה בידי כל אחד ואחד מאיתנו".

עורכי המחקר המליצו לרופאים ולמערכת הבריאות הציבורית לפתח שיטות יעילות יותר לקידום אורח חיים בריא באוכלוסייה, גם כדי לצמצם בהוצאות האשפוז. "ברור מאליו כי אין המשמעות מממצאי המחקר שכל מי שיתמיד בניהול אורח חיים בריא אכן יחיה יותר לעומת מי שאינו נוהג כך, אבל אין ספק שסיכוייו ישתפרו משמעותית", הוסיפה קוואביק.
 
Comments