עיריית יקנעם תפעל לעידוד תלמידים להליכה ולרכיבה על אופניים ביקנעם

פורסם: 10 בספט׳ 2010, 5:47 על ידי: Sustainability Org
ראש עיריית יקנעם סימון אלפסי שם לו למטרה לקדם את הפעילות הספורטיבית  בעיר ולעודד להליכה רגלית ולרכיבה על אופניים, במטרה להילחם למען בריאות הלב של ילדי העיר ובני הנוער שלה.
כיום ישנה תופעה הולכת ומתרחבת ולפיה מעטים מאוד הם התלמידים שצועדים לבית ספר או רוכבים אליו באופניים. במקום זאת, מרבית התלמידים מגיעים לבתי הספר בהסעות, ואלו מונעות מהילדים פעילות פיזית הכרחית.
על פי מחקר חדש שנעשה באוניברסיטת "פאלו" שבמדינת ניו יורק נטען כי הליכה  לבית הספר עשויה לסייע בהפחתת הלחץ של הילדים במהלך היום.
מתוצאות המחקר נמצא כי הפחתת הלחץ עשויה למנוע עלייה בקצב דפיקות הלב ובלחץ הדם העלולים להוביל למחלות לב וכלי דם בהמשך החיים. במחקר השתתפו 20 בנים ו-20 בנות בגילאי 10-14 כאשר מחציתם השתתפו בסימולציה של הסעה לבית הספר. שאר הילדים צעדו יותר מק"מ וחצי על הליכונים בקצב חופשי, ונשאו עמם ילקוט שמשקלו היה 10% ממשקל גופם. לאחר הסימולציות נחו ילדי שתי הקבוצות במשך 20 דקות ולאחריהן קיימו מבחן שבו התבקשו לזהות את הצבע של שמות צבעים שהודפסו בצבע לא נכון (כך למשל: המילה "אדום" על שלט חום). התוצאות הראו שקצב דפיקות הלב הממוצע עלה בשלוש  פעימות בדקה בקרב הילדים  הצועדים, בהשוואה ל-11 פעימות בדקה בקרב ילדים ש"הוסעו" לבית הספר. בנוסף, בהשוואה לילדים שצעדו, סבלו הילדים ש"הוסעו" מעלייה גדולה פי שלושה בלחץ הדם, והשינוי בלחץ הנראה לעין היה גבוה פי שניים.
אחד מעורכי המחקר, פרופסור לרפואת הילדים ומדעי התזונה הדגיש כי מחלה של הלב וכלי הדם מתחילה כבר בילדות, כך שאם נמצא דרך כלשהי לעצור או להאט את התהליך, נשיג תועלת בריאותית חשובה.
לדברי ראש עיקית יקנעם, מר סימון אלפסי:
"כמו בכל דבר גם המודעות לספורט מתחילה בחינוך. לכל גיל יש את הספורט שלו. ניתן לעשות ספורט במגוון רחב של אפשרויות, גם ללא שום עלות כלכלית לפרט. החינוך לשמירה ולדאגה לבריאות חייב להתחיל כבר מגיל צעיר. לאחר שהעירייה בראשותי הקימה שבילי הליכה בשדרות רבין, ברחוב אלונים וברחוב צאלים, וכן שביל אופניים באורך 13 ק"מ מביג ועד עמק השלום, אני אפעל לעודד את הילדים ובני הנוער למודעות של עשיית ספורט והתעמלות. העירייה תמשיך לקדם את פרויקט איסוף אופניים וחלוקתם לילדי המועדוניות שהתחלנו בו  כאשר כבר נאספו ושופצו למעלה ממאה זוגות. אזמן את כל מנהלות בתי הספר בעיר ויחד נכין תכנית ליצירה ועידוד קבוצות הליכה. זו השקעה לטווח הארוך ואני בטוח שכולנו נצא ממנה נשכרים יותר, ובוודאי בריאים יותר. תכניות מן הסוג הזה חייבות להיות תכניות ברמה ממשלתית,  ואני קורא לממשלה לסייע לרשויות ובכך לתת עתיד בריא יותר לצעירים של היום שהם המנהיגים של מחר".

כתבות קשורות:
Comments