חוקרים גילו את הגורם להיעלמות מיליארדי דבורים

פורסם: 15 ביוני 2012, 1:51 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 ביוני 2012, 1:52 ]

צוות חוקרים טוען כי וירוס מדבק הוא שעומד במוקד התעלומה שהחלה לפני שש שנים וגרמה בין השאר להיעלמות 60% מהדבורים בארה"ב

לה מונד, 15/6/2012
 
בסוף 2006 הכה בחקלאות האמריקאית אסון טבע מוזר ומדאיג. בין ספטמבר 2006 למארס 2007 נטשו עשרות מיליארדי דבורים את הכוורות שחיו בהן, ולא שבו. בתוך כמה חודשים נעלמו ממיליוני כוורות בארה"ב כ-60% מהדבורים בממוצע, חלקן אף התרוקנו לגמרי. תופעה מסתורית זו, שמקורותיה עדיין אינם ידועים לגמרי, מכונה הפרעת התמוטטות המושבה (Colony Collapse Disorder).

כעת מתברר שהמפתח לפתרון הבעיה טמון בווירוס מדבק ביותר המועבר על-ידי קרדית ורואה, טפיל המכונה גם קרדית הערפד. צוות מחקר בריטי-אמריקאי טוען כי גילה גורם נגיפי שהתפשטותו הביאה ככל הנראה למותן של מיליוני דבורים בעולם. הטפיל, שניזון ממציצת דמן של הדבורים ומעוות את כנפיהן, שימש כנשא המחלה.

המחקר, שתוצאותיו פורסמו ב-8 ביוני בכתב העת Science, נערך בהוואי כשיתוף פעולה בין מדענים מאוניברסיטת שפילד, אנשי המכון הבריטי לביולוגיה ימית ואוניברסיטת הוואי. בחינת הכוורות חשפה זינוק בשיעור ההידבקות של הדבורים בווירוס מ-10% ל-100%.

בעקבות השינוי התפשט מחולל המחלה בין הדבורים בשיעור של פי מיליון, מה שהביא להיווצרות מוטציה דומיננטית ומדבקת במיוחד של הנגיף.

לדבורים תפקיד חשוב בתהליך ההפרייה של פרחים והשווי הכולל של יבול הירקות והפירות שהן מאביקות בארצות-הברית נע בין 15 ל-20 מיליארד דולר בשנה.

החוקרים בחנו את התנהגות הנגיף בשרשרת האיים המבודדת של הוואי כמקרה מבחן שמשקף את תפוצת המחלה בשאר העולם. מכאן התחזקה ההשערה כי הפרת האיזון הבלתי-הפיכה שחולל הטפיל במגוון זני הווירוסים של דבורת הדבש, עשוי להיות מרכיב מרכזי בהפרעת התמוטטות המושבה. תופעה זו נפוצה כיום בעיקר בארצות-הברית ובאירופה.

לכתבה בהארץ

 
Comments