אחריות תאגידית, עסקים ומגוון ביולוגי

פורסם: 31 בדצמ׳ 2011, 2:23 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 31 בדצמ׳ 2011, 10:17 ]

החברה להגנת הטבע, 27/12/2011

מגוון ביולוגי הינו מושג המתאר את כלל המערכות האקולוגיות על כדור הארץ וכולל את שפע המינים ויחסי הגומלין המורכבים בינם לבין עצמם ובינם לבין הסביבה.

מגוון זה של מינים ותפקודים מספק לנו, בני האדם, שירותים רבי ערך, שירותים אלה המכונים "שירותי המערכת האקולוגית", חיוניים לאנושות ומשפיעים עליה. שירותי המערכת האקולוגית מהווים את הבסיס לקיומנו ואנו תלויים בהם- החמצן שאנו נושמים, המזון שאנו אוכלים והפניצלין שאנו נוטלים בזמן מחלה מקורם בטבע והינם חלק משירותי המערכת האקולוגית. שירותים אלה מאפשרים חקלאות, מים נקיים, בריאות הציבור, מרקם חברתי נאות, יציבות של תשתיות ואלמנטים בסיסיים נוספים של חיים.

המגזר העסקי קשור קשר הדוק לתפקוד המערכות האקולוגיות כאשר הפעילות העסקית נשענת על שירותי המערכות אך גם משפיעה עליהן ומושפעת ממצבן. ההערכה היא כי 40% מהכלכלה העולמית מבוססת ישירות על שירותי הטבע והמערכות האקולוגיות ולכן פגיעה בשירותי המערכת האקולוגית תביא לפגיעה בחברות מסקטורים שונים כגון: תעשיה, חקלאות, תיירות וכו'. בחמישים השנים האחרונות הדרדר מצבן של המערכות האקולוגיות כך שכיום כ- 60% משירותי המערכת האקולוגית נשחקו או נהרסו. הידרדרותם של שירותי המערכת האקולוגית מעוררת דאגה באשר ליכולתן של המערכות הטבעיות להמשיך ולספק את השירותים המהווים בסיס לקיום האדם ובנוסף מגבירה את הסיכונים העסקיים, מעלה את עלויות הייצור ועשויה לפגוע ב"רשיון החברתי" של העסקים לפעול.

ב- 14 בדצמבר נערך בבית החברה להגנת הטבע בתל אביב מפגש חשיבה בנושא "עסקים ומגוון ביולוגי" בשיתוף ארגון מעלה, BDO זיו האפט ובתמיכת הקרן לסביבה ירוקה.

במפגש הציג אלון רוטשילד רכז מגוון ביולוגי בחברה להגנת הטבע את נושא המגוון הביולוגי וחשיבותו וכן כיצד מושפע המגוון הביולוגי מפעילות של חברות ותאגידים בעולם לצפייה במצגת לחצו כאן

דר" יונתן מנוחין מ BDO - זיו האפט, הציג מדוע מגוון ביולוגי הוא חלק מהאחריות התאגידית ומה ניתן לעשות בנושא
לצפייה במצגת לחצו כאן

עו"ד ענת מוסנקו ממעלה הביאה דוגמאות לטיפול ושיתופי פעולה של חברות ותאגידים מהעולם בנושא המגוון הביולוגי
לצפייה במצגת לחצו כאן

אבי בלאו מ BDO - זיו האפט, הציג תוכנית לניהול מגוון ביולוגי בארגון לצפייה במצגת לחצו כאן

כמו כן, במפגש השתתפו נציגי חברות ויועצי אחריות תאגידית.
ביום המפגש פרסמה החברה להגנת הטבע את החוברת "מגוון ביולוגי- העסק של כולנו" ובו דוגמאות מהארץ ומהעולם לשיתופי פעולה בין ארגוני סביבה לעסקים לקידום שימור של מגוון ביולוגי וכן מתווה שבע הנקודות לשיפור ביצועים סביבתיים של עסקים בתחום המגוון הביולוגי. לצפייה בחוברת לחצו כאן
מפגש החשיבה ופרסום החוברת הנם הצעד הראשון בתהליך בניית שיתופי פעולה בין החברה להגנת הטבע לבין עסקים לשיפור ההשפעות הסביבתיות של החברות וקידום השמירה על המגוון הביולוגי בישראל.

 

כתבות קשורות:
חשיבות המגוון הביולוגי וכיצד מושפע המגוון הביולוגי מפעילות של חברות ותאגידים בעולם לצפייה במצגת לחצו כאן
מדוע מגוון ביולוגי הוא חלק מהאחריות התאגידית ומה ניתן לעשות בנושא  לצפייה במצגת לחצו כאן
דוגמאות לטיפול ושיתופי פעולה של חברות ותאגידים מהעולם בנושא המגוון הביולוגי לצפייה במצגת לחצו כאן
תוכנית לניהול מגוון ביולוגי בארגון לצפייה במצגת לחצו כאן
מתווה שבע הנקודות לשיפור ביצועים סביבתיים של עסקים בתחום המגוון הביולוגי. לצפייה בחוברת לחצו כאן
 
 
Comments