ירידה חדה במספר העופות באירופה

פורסם: 8 בנוב׳ 2014, 4:00 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 בנוב׳ 2014, 4:01 ]

מחקר חדש מצביע על צמצום חד באוכלוסיית העופות הנפוצים באירופה בעשורים האחרונים, ככל הנראה בשל פיתוח מואץ וזיהום

מאת צפריר רינת, 5/11/2014

אוכלסיית העופות באירופה הצטמצמה באופן ניכר בשלושת העשורים האחרונים, כך עולה ממחקר חדש בבריטניה. לפי הממצאים, הירידה ניכרת בעיקר בשכיחות של מיני עופות נפוצים וידועים כמו דרורים וזרזירים, והיא מדאיגה בשל החשש שגם יכולתם הכללית של העופות לספק שירותים חשובים למערכות אקולוגיות תרד.

המחקר החדש נערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת אקסטר בבריטניה, הארגון הבריטי המלכותי להגנת עופות והרשת האירופית לניטור עופות. הוא התפרסם בכתב העת ECOLOGY LETTERS. החוקרים עקבו אחר מצבם של מיני עופות באירופה בשנים 2009-1980. לשם כך הם נעזרו במידע מסקרי עופות שנערכו במשך השנים ורוכזו, בין השאר, על ידי BIRDLIFE, הארגון הבינלאומי להגנה על עופות. הסקרים נערכים בין השאר באמצעות מתנדבים רבים בכל רחבי היבשת העוסקים מדי שנה בספירת עופות.

על פי המחקר, קטן מספר העופות בשלושת העשורים האחרונים במאות מליונים. למעלה מ–90% מתוך ירידה זו התרחשו ב-24 מהמינים הנפוצים ביותר של עופות ובהם חוגלית, דרור הבית, זרזיר וזרעית.

רבים מהמינים שבאוכלוסיותיהם היתה מגמת ירידה נפוצים בעיקר באזורים הכפריים והחקלאיים באירופה. לכן נראה שהסיבה העיקרית להיעלמותם היא קצב מואץ של פיתוח באזורים אלו או חשיפה לגורמי זיהום שונים.

לעומת זאת נרשמה עלייה באוכלוסיית המינים הזוכים להגנה, חדשות מעודדות המראות שמאמצים מסוג זה יכולים להצליח. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא השיפור במצב אוכלוסיות החסידות הלבנות בזכות הגנה על בתי גידולן ומאמצים רבים לצמצם צייד בלתי חוקי שלהן. דוגמה נוספת היא של העוף הדורס ממין זרון סוף שאוכלוסייתו נמצאת גם היא במגמת התאוששות. עוף נדיר זה חולף בעונת הנדידה גם בשמי ישראל וזוכה להגנה מלאה, לעומת מדינות שכנות שבהן הוא ניצוד לעתים קרובות.

פעולות ההגנה על עופות ממוקדות כיום בשטחים שבהם נמצאים המינים הנדירים. לדעת החוקרים יש להשקיע מאמצים רבים יותר בהגנה על מערכות אקולוגיות ושטחים פתוחים באזורים נוספים. "זאת קריאת אזהרה מהעופות בכל רחבי היבשת" אמר ריצ'רד גרגורי מהחברה המלכותית לשימור עופות. "די ברור שהדרך בה אנו מנהלים את הסביבה אינה בת קיימא עבור מינים רבים של בעלי חיים המוכרים לנו".

הסיבה לדאגה מהירידה באוכלוסיות של מינים כמו דרורים וזרזירים היא תפקידם החשוב במערכות אקולוגיות. עופות אלו מפיצים זרעים ותורמים להאבקה של צמחים שחלקם משמשים לגידול מזון. הם גם מסייעים בוויסות של אוכלוסיות מזיקים ובכלל זה חרקים הגורמים נזקים לגידולים חקלאיים. החוקרים מציינים שהמגע עם רבים ממיני ציפורים אלה חשוב גם לבני אדם ומהווה אחד האמצעים העיקריים שלהם לקשר עם הטבע. עם זאת, לעתים התרבות יתר של מינים אלה גורמת דווקא לנזקים, כמו במקרה של עורבים אפורים הפוגעים באוכלוסיות של עופות שיר.

לכתבה בהארץ


Comments