לילה טוב: החלה שנת החורף של העטלפים

פורסם: 30 באוק׳ 2011, 12:43 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 באוק׳ 2011, 12:44 ]

מערות העטלפים נסגרות, מחשש שתופרע שנת החורף שלהם. ליונקים תרומה משמעותית למאזן האקולוגי. "אם נפריע להם הם לא יישרדו"

nrg מעריב | 30/10/2011 12:13
תגיות: עטלף

הכניסה לחלק מהמערות, המשמשות אתרי לינה לעטלפים, נסגרה למבקרים. זאת על מנת לאפשר ליונקים להיכנס לשנת החורף. בישראל כ-30 מינים של עטלפי חרקים. חשיבותם לטבע ולאדם הובילה את האו"ם להקדיש את השנתיים הקרובות להעלאת המודעות לעטלפים.

"עטלפי החרקים חיוניים למערכת האקולוגית בישראל", מציין ד"ר נעם לידר, אקולוג ראשי רשות הטבע והגנים. "גודלם, אמנם, נע בין גרמים בודדים ועד ל-30 גרם בלבד, אבל כל עטלף שכזה מסוגל לצוד חרקים במשקל המגיע למחצית ממשקל גופו- בכל לילה". לדברי לידר, בעבר העטלפים סבלו מתדמית גרועה, אך כאמור רוב רובם של העטלפים ניזונים מחרקים ולמעשה קיומם מסייע מאוד לחקלאות ולבני האדם.
צילום: אסף צוער
העטלף נשפון. חלומות פז צילום: אסף צוער

ממש בימים אלה נכנסים עשרות אלפי עטלפי חרקים לשנת החורף, לכן הכניסה לחלק מהמערות ברחבי הארץ, המשמשות אתרי לינה מרכזיים, תיסגר למבקרים. בין המערות הבולטות שהכניסה אליהן אסורה: מערת התאומים, מערת עלמה, מערת שרך, מערת נמר, מערת ברניקי, מערת הוטה 6 שבשמורת הר מירון, ומערת אורנית. חלק מהמערות נסגרו בסורג ובריח ואילו בחלק הציבה רשות הטבע והגנים שלטי הסבר למטיילים שיגיעו ויבקשו להיכנס. המערות ייפתחו מחדש בתחילת אפריל. תנועת מבקרים במערה עלולה להעיר את העטלפים מהשינה.

לדברי יריב מליחי, אקולוג מחוז מרכז של רשות הטבע והגנים, אם העטלף מתעורר משנת החורף הוא יוצא לחפש אוכל, שאינו תמיד זמין, וכך הוא שורף אנרגיה לא מתוכננת. "אם לא נדע לתת לעטלפים את הזמן הזה הם פשוט לא יישרדו, ואם עטלפי החרקים לא ישרדו- גם בני האדם יסבלו מכך", מסביר מליחי.

בישראל 33 מיני עטלפים והם מהווים כ-30% מכלל מיני היונקים בארץ". לדברי מליחי, מתוך אלו, רק מין אחד הוא עטלף הפירות (המוכר לציבור), והשאר- אוכלי חרקים. ככאלו, חשיבותם למערכת האקולוגית עצומה. "מאחר שבחורף יש פחות חרקים מרבית העטלפים נכנסים לחריפה בתקופה זו", מוסיף מליחי ומסביר כי "קצב פעימות הלב של העטלפים יורד בתקופה זו מכ-1,200 פעימות בדקה בזמן תעופה (ו-400 פעימות במנוחה) לעשר פעימות לב בדקה בלבד".

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
תל אביב: הדברת יתושים באמצעות עטלפים במקום שימוש בחומרי הדברה כימיים
המדבירים החדשים בתל אביב: עטלפים
עטלפי החרקים חוסכים מיליארדים למשק בארה"ב
תפריט העטלפים מסייע לשמירה על הטבע
גירסה מקוונת של "הספר האדום" - מינים בסכנת הכחדה
Comments