צרעה במקום רעל

פורסם: 3 ביוני 2012, 3:24 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 3 ביוני 2012, 3:25 ]
מאת צפריר רינת, 31/5/2012
 

לפני 50 שנה נחשבו חומרי ההדברה לתרופת פלא שתסלק את המזיקים בחקלאות ותבער מחלות. אבל אז פירסמה האקולוגית האמריקאית רייצ'ל קרסון ספר ששינה הכל

בחודש הבא ימלאו 50 שנה לפרסום הספר של האקולוגית והסופרת האמריקאית רייצ'ל קרסון "Silent Spring" (אביב דומם). הספר, שחשף לציבור לראשונה את הסיכון הסביבתי והבריאותי שבשימוש בחומרי הדברה כימיים, נחשב עד היום לאחד הגורמים להתפתחות התנועה לשמירת הסביבה ולגיבוש חוקים המגבילים את השימוש בחומרים רעילים.

לפני כתיבת הספר הזה עבדה קרסון כמדענית בשירות הייעור והדיג של ארצות הברית ופירסמה ספר על הים, "The Sea Around Us", שזכה גם הוא להצלחה רבה. לאחר שלמדה ממדענים בתחומים שונים על ההשפעות שיש לחומרי הדברה על הסביבה החליטה לכתוב על כך.

"אביב דומם" פורסם בתחילה בהמשכים במגזין "ניו יורקר". ההשראה לשמו נלקחה משיר של המשורר הבריטי ג'ון קיטס. קרסון מזהירה, ששימוש נרחב בחומרי הדברה כימיים פוגע בכל שרשרת המזון בטבע ויביא לכך, שבעתיד לא תישמע באביב שירת הציפורים שכן הן ימותו בגלל חשיפה לחומרים רעילים.

קרסון לא יצאה נגד עצם השימוש בחומרי הדברה, אלא נגד אופן השימוש. היא התמקדה בקוטלי החרקים, ובמיוחד בדי-די-טי שנוצל לצרכים חקלאיים ותברואתיים. לטענתה, השימוש הנרחב בחומרים הללו הביא לכך, שלא רק מזיקים נפגעו אלא גם מינים מועילים של חרקים ובעלי חיים אחרים. קרסון הדגישה את העובדה, שבני אדם עלולים לחלות בסרטן או לסבול מפגיעות במערכת העצבים ומפגיעות גנטיות גם בעקבות חשיפה לכמויות קטנות של חומרי הדברה, שחלקם מצטברים בגוף עם הזמן.

חשוב לציין, כי בתקופה של קרסון הוצגו חומרי ההדברה כתרופת פלא, שתסלק את המזיקים בחקלאות ותבער מחלות. השימוש בחומרים הללו במקומות ציבוריים היה מקובל ושגרתי. הרשויות הבטיחו שאין בהם כל סיכון, ועד שהתפרסם הספר רב העוצמה של קרסון שום גורם מדעי או ציבורי לא הצליח לערער על קביעה זו.

"אביב דומם" היה פורץ דרך לא רק בכל הנוגע לתיאור הסיכונים שבשימוש בחומרים כימייים רעילים. ההבנה המעמיקה של קרסון סייעה לבסס את התובנה, שהמערכת האקולוגית בנויה על קשרים הדדיים, ופגיעה במרכיב אחד גורמת לפגיעה במרכיבים אחרים. היא הדגישה, ששימוש לאורך זמן בחומרי ההדברה גורם לכך שחרקים מפתחים עמידות. "אם דארווין היה חי היום, עולם החרקים היה גורם לו קורת רוח ומדהים אותו בגלל האישוש המרשים שהוא מספק לתיאוריות שלו על הישרדות הכשירים ביותר", כתבה קרסון. "תחת הלחץ של ריסוס אינטנסיבי של חומרים כימיים, הפרטים החלשים באוכלוסיות החרקים נעלמים. באזורים רבים ובקרב מינים רבים כיום רק החזקים והכשירים ביותר שורדים וקוראים תיגר על מאמצינו לשלוט בהם".

הניסיונות לערער על נכונות הטענות שבספר החלו מיד עם פרסומו ולא פסקו עד היום. בדרך כלל מובילים אותם גורמים בתעשייה הכימית, המעוניינים לסכל הגבלות על השימוש במוצריהם, או תומכי השוק החופשי, המתנגדים באופן עקרוני להגברת הרגולציה מצד המדינה על שימוש במוצרים של התעשייה הכימית. אבל גם בקרב החוקרים יש מי שחולקים על כמה ממסקנותיה המרכזיות.

כך, למשל, פרופ' רוג'ר מיינרס ופרופ' אנדרו מוריס, שני מומחים אמריקאים למדיניות סביבתית, טענו באחרונה שקרסון התעלמה מכך שהשימוש בחומרי הדברה מנע רעב ממיליוני אנשים ואיפשר גידול מזון על שטחי קרקע קטנים יותר, ובכך מנע פגיעה של עיבוד חקלאי בשטחי קרקע נוספים. לדבריהם, היא גם לא הזכירה את העובדה, שאוכלוסיות של כמה מיני ציפורים גדלו דווקא לאחר שהחל שימוש נרחב בחומרי הדברה והגזימה בתיאור הנזקים הבריאותיים לאדם מחשיפה לחומרים אלה.

קרסון עצמה לא הספיקה כמעט להדוף את המתקפות עליה. היא מתה מסרטן כשנה לאחר פרסום הספר.

בכל מקרה, ההוכחות לסיכונים שבשימוש בחומרי הדברה ולכך שיש להם חלופות הולכות ומתרבות עם השנים. רק לפני כחודשיים התפרסמו כמה מחקרים המצביעים על קשר אפשרי בין ירידה באוכלוסיות הדבורים ובין שימוש בחומרי הדברה.

חיזוק לטענות של קרסון, שחרקים מפתחים עמידות וניתן להיאבק בהם באמצעות שיטות ביולוגיות, ניתן למצוא גם בישראל. לפני שבועות מספר ערכו המשרד להגנת הסביבה ומכון ירושלים לחקר ישראל כנס באוניברסיטת תל אביב, שבו הוצגו טכנולוגיות של חדשנות סביבתית ובהן ההדברה הביולוגית שמפתחת ומיישמת חברת BIO-BEE הפועלת בקיבוץ שדה אליהו.

מנהל החברה, ד"ר שמעון שטיינברג, תיאר כיצד חרקים שהחברה מגדלת טורפים ביעילות חרקים אחרים המזיקים לגידולים חקלאיים. כך צרעת האפידיוס תוקפת את כנימת העלה, המזיקה לפלפלים, ולפי שטיינברג בזכותה צומצם השימוש בחומרי הדברה. במקרה של מזיק אחר החליטו המגדלים לעבור לשימוש באחד מאויביו הביולוגיים לאחר שנוכחו לדעת שהמזיק פיתח עמידות לחומר ההדברה שהופעל נגדו.

 
 
Comments