דאגה ממחסור בדבורים בקליפורניה ובישראל

פורסם: 5 במרץ 2013, 8:34 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 5 במרץ 2013, 8:35 ]

בישראל מודאגים עקב דיווחים מקליפורניה על היעלמות מסיבית של דבורי דבש ממטעי השקד במדינה. מחסור בדבורים יפגע בהאבקת הצומח, וכתוצאה מכך בתפוקת התוצרת החקלאית בכלל ועצי הפרי בפרט


מאת דליה מזורי, 5/3/2013

תגיות: דבוראים,דבורים,קליפורניה,אקלים,חקלאות,
 

בישראל מודאגים עקב דיווחים מקליפורניה על היעלמות מסיבית של דבורי דבש ממטעי השקד במדינה. בארץ חוששים ממחסור בדבורים, שיפגע בהאבקת הצומח וכתוצאה מכך בתפוקת התוצרת החקלאית בכלל ועצי הפרי בפרט. 
  
דבורים על שקדיה פורחת בכרמל
דבורים על שקדיה פורחת בכרמל צילום: הגולשת רות שביט

בנוסף דואגים הדבוראים בארץ ממזג האוויר החם כבר מסוף פברואר, העלול לפגוע במטעי הפרי ובפרחי הבר המשמשים צוף לדבורי הדבש. החשש הינו מהיעדר משקעים נוספים, שיפגע בפריחה העתידית במהלך הקיץ, או מחמסינים שיפגעו בפריחה הקיימת. 

בקליפורניה אקלים דומה לזה שבישראל והיא נחשבת ליצרנית השקדים הגדולה ביותר בעולם. השנה נדהמו החקלאים שם מהיעלמות מוגברת של דבורת הדבש, והם חוששים כי לא יהיה מי שיאביק את עצי השקד שהחלו לפרוח בחודש פברואר. ללא האבקה - לא יהיה פרי. 

הדבוראים מקליפורניה מדווחים, כי עקב היעלמות דבורי הדבש במדינה, נאלצו לייבא לאזור מטעי השקד כמיליון וחצי כוורות. זאת בנוסף ל-500,000 הכוורות שהובאו ממקומות אחרים ברחבי המדינה, להאבקת 760 אלף דונם של עצי שקד. בעקבות החשש ההולך וגובר, השקיעה מועצת השקד בקליפורניה השנה כ-1.4 מיליון דולר במחקר בריאות דבורת הדבש. 

הרצל אבידור, מנכ"ל מועצת הדבש אומר, כי ערך האבקת הדבורים בארצות הברית עומד על יותר מ-14 מיליארד דולר בשנה ובעולם כולו על כ-215 מיליארד דולר. 
 

כוורת בסרט. אין דבורים - אין פרחים
כוורת בסרט. אין דבורים - אין פרחים יחצ

בארץ תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים לתל"ג החקלאי בישראל כ-2.5 מיליארד שקלים בשנה. כיום, ישנם בישראל 500 דבוראים המטפלים ב-100,000 כוורות הפזורות באלפי נקודות מרעה צופני ברחבי הארץ, וכ-60,000 כוורות המשמשות להאבקת גידולים חקלאיים של פירות וירקות. "אנו מקווים, כי השנה תהיה פריחה טובה בישראל להאבקת הגידולים החקלאיים וייצור דבש", אמר. 

אבידור מציין, כי גם בארץ ניכרת תופעת העלמות דבורי הדבש, וכי בארץ ובעולם ממשיכים להתמודד עם התופעה. בעולם דווח כבר כי כשליש מכמות הדבורים נכחדה. במועצת הדבש עוקבים בדאגה אחר מצב הפריחה במטעי הפרי ופרחי הבר בישראל, המשמשת צוף לדבורי הדבש, שהקדימה השנה. "ענף הדבורים הינו גורם משמעותי להמשך קיומם של גידולים חקלאיים ולתזונה מן הצומח, פירות וירקות, ללא הדבורים לא יהיה לאדם מזון. יש לשמור ולהיאבק על קיום הענף החשוב" מציין אבידור.
Comments