במקום להביא מזל, דגי הזהב שיבשו את האיזון במעיינות

נשלח 27 בדצמ׳ 2011, 7:09 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 27 בדצמ׳ 2011, 7:10 ]

בחברה להגנת הטבע נלחמים בתופעת השלכת דגי נוי במעיינות בידי אזרחים

מאת צפריר רינת, 27/12/2011
 

אריאל פילבר ואסף גאלדור עשו אתמול את דרכם מבית הספר שדה בעפרה אל מעיין קטן ליד ירושלים הנקרא עין מקלף. הם לבשו חליפות גומי ובעזרת רשת שהביאו הוציאו בשיטתיות עשרות דגי זהב מהבריכה הצמודה למעיין. פעילות זו, שדומות לה נערכות בעשרות מעיינות, היא חלק ממבצע מיוחד של החברה להגנת הטבע להוצאת דגים שאנשים השליכו למעיינות על דעתם.

לדברי אלון רוטשילד מהחברה להגנת הטבע, הדגים הללו הופכים לאיום על מגוון רב של סרטנים, דו-חיים ודגים אחרים הנמצאים במעיינות, כיוון שהם מתחרים בהם על מזון או אוכלים את ביציהם.

"מדובר בתופעה רחבה ביותר", מסביר רוטשילד. "יש כיום חבורות של אנשים שהתחביב שלהם הוא שיפוץ מעיינות, הכולל הקמת בריכות לאיגום מי המעיין - ובתוך זה גם הכנסת דגי זהב לבריכות". לדבריו, ישנם גם אנשים המשליכים למעיינות דגים שברצונם להיפטר מהם, ואף כאלו הסבורים כי הכנסת דג זהב לבריכה מביאה מזל טוב.

הוצאת דגי זהב מעין מקלף שליד ירושלים, אתמול
הוצאת דגי זהב מעין מקלף שליד ירושלים, אתמול. צילום: צפריר רינת

אחת מחבורות אלו, המתקראת "אברבנאל" ומתמחה בשיפוץ מעיינות, לרוב ללא כל אישור חוקי, מתגאה בכך שסמלה המסחרי הוא שחרור דגי זהב במעיינות.

בישראל יש ככל הנראה יותר מעשרה מינים של דגים פולשים שאותם ניתן למצוא במעיינות. לרוב מדובר במינים שונים של קרפיונים ובהם דגי זהב. מין נפוץ נוסף הוא גמבוזיה שהוא דג שהובא לישראל כדי לטרוף יתושים מפיצי מלריה. במחקרי מעבדה התברר שהוא טורף גם ראשנים של מיני דו-חיים, שרובם נמצאים בסכנת הכחדה.

פילבר וגאלדור שהחלו בפעילותם לפני כחודש הספיקו כבר להוציא דגים מ-15 מעיינות באזור ירושלים והשומרון. "מתוך מה שנתפש ברשת אנחנו דואגים להחזיר לבריכה את כל מה ששייך לה באופן טבעי", מספר פילבר, "לאחר מכן אנחנו עורכים זיהוי של הדגים וכל מין שהוא פולש, נלקח בקופסה מלאה במים בניסיון למצוא מגדלים שיוכלו לקלוט אותו באקווריום". לדבריו, באחד המעיינות נמצאו יותר ממאה דגים קטנים ועוד עשרה גדולים.

מתנדבי החברה להגנת הטבע בעין מקלף ליד ירושלים, אתמול
מתנדבי החברה להגנת הטבע בעין מקלף ליד ירושלים, אתמול . צילום: צפריר רינת

מטיילים המגיעים למעיינות מופתעים בדרך כלל ממראה הצעירים שמוציאים דגים וחושבים כי מדובר בפגיעה בבעלי החיים. לפיכך הכינו בחברה להגנת הטבע חומר הסברה על ההשפעה האקולוגית של שחרור הדגים לבריכות. "אנחנו יודעים שאנשים משליכים את הדגים פעמים רבות מתוך בורות לגבי ההשלכות", מדגיש רוטשילד.

לדבריו, לצד הכנסת הדגים, יש להגביר את המודעות לבעייתיות שבהקמת בריכות מלאכותיות במעיינות - פעילות נוספת שמתקיימת לאחרונה - שעלולה לשנות את אופן זרימת המים הטבעי ואת התפתחות בעלי החיים והצומח. הוא הדגיש כי על פי חוק, אסור להטות מקור מים ללא אישור.

Read this article in English: Activists remove invasive fish species from Israel's springs


כתבות קשורות:
Comments