חידוש בכבישי הארץ: "מעברי חציה" לחיות הבר

פורסם: 28 בנוב׳ 2012, 8:24 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בנוב׳ 2012, 8:25 ]

ספר הוראות חדש עם הנחיות לקבלני כבישים בישראל מנחה כיצד לצמצם את הפגיעה בחיות באמצעות שורה של פתרונות יצירתיים

מאת עדי חשמונאי, 28/11/2012
 
תגיות: חיות בר, נתיבי ישראל
לאחר שנים ארוכות שבהן הכבישים שנסללו על ידי "נתיבי ישראל" (לשעבר מעצ) הקשו על חיות הבר וגרמו לדריסתן של רבות מהן, הוציאה לאחרונה החברה ספר מיוחד לקבלנים שעובדים במסגרת הפרוייקטים שלה, ובו הנחיות והוראות מפורטות כיצד להקל על בעלי החיים ולצמצם למינימום את הפגיעה בהם באמצעות שורה של פתרונות יצירתיים שבהם נעשה שימוש בחו"ל.

הכבישים שחוצים את ישראל לאורכה ולרוחבה חילקו לאינספור מובלעות את בתי הגידול של חיות הבר בארץ. כתוצאה מכך, לאורך השנים אלפי חיות שביקשו לנוע בתוך בתי הגידול שלהן ונאלצו לחצות את הכבישים הסואנים, נדרסו למוות.
צילום: EU:P Farkas
מעבר ייעודי לבעלי חיים, החיות יוכלו לחצות בלי חשש צילום: EU:P Farkas

אולם לאחרונה החליטו ב"נתיבי ישראל" על שינוי מדיניות, והוציאו ספר הנחיות בן לא פחות מ‭250-‬ עמודים אשר מציג מגוון של התקנים ומעברים ייעודיים שנועדו לאפשר לחיות הבר להמשיך בשגרת חייהן עם המינימום האפשרי של הפרעות.

בין הפתרונות היצירתיים המופיעים בספר ניתן למנות מעברים עיליים לבעלי חיים בין צמרות העצים שמשני צדי הכביש; מעברים מיוחדים לזוחלים ולחרקים מתחת למסילות רכבת; חסמים וגדרות שאמורים לנתב את בעלי החיים אל המעברים, על מנת למנוע מהם להגיע לכביש ולהידרס; ופתחי מילוט בתוך גדרות ביטחון שבשולי הכבישים, אשר נועדו לאפשר לבעלי חיים שבכל זאת נקלעו לכביש להיחלץ ממנו במהירות.

צילום: רון פרומקין
שינוי מדיניות של ''נתיבי ישראל'' צילום: רון פרומקין
 
"המדריך מיועד לספק לכל העוסקים בתחום נקודת מוצא משותפת וכלים מגוונים שנועדו לטפל באחת הסוגיות הסביבתיות הסבוכות ביותר‭,"‬ הסביר שי ברס, מנכ"ל "נתיבי ישראל‭."‬ אדריאן קוטרוש, ראש אגף מחקר ופיתוח בחברת "נתיבי ישראל‭,"‬ ליווה את הפרויקט מתחילתו ועד סופו וסיפק הכוונה מקצועית לעורכי הספר.

אנשי המקצוע של "נתיבי ישראל" ירדו לפרטי פרטים. כך, לדוגמה, שובצו בספר הנחיות ליצירת שלוליות ומקומות מסתור בתוך מעברים תת-קרקעיים המיועדים לדו-חיים ולבעלי חיים קטנים אחרים. בנוסף, אמצעים מיוחדים יעזרו לנטר את תנועת בעלי החיים על מנת להתקין את הפתרונות הבטיחותיים באופן מיטבי.
צילום: EU:V.Halvac
''המדריך נועד לטפל באחת הסוגיות הסביבתיות הסבוכות ביותר'' צילום: EU:V.Halvac

חשוב לציין כי מעבר לחיות הרבות שמקפחות את חייהן בכבישי הארץ מדי שנה, לעתים גם מתרחשות תאונות קטלניות בין כלי רכב לבעלי חיים גדולים, כגון גמלים המשוטטים בדרום או חזירי בר הנפוצים בעיקר בצפון. מבחינה זו הפרוייקט אינו רק בעל חשיבות אקולוגית, אלא גם בעל חשיבות בטיחותית ממדרגה ראשונה.

צילום: Sp Minuartia
מעבר לבעלי חיים, כפי שנראה בספר ההדרכה. אנשי המקצוע ירדו לפרטי פרטים צילום: Sp Minuartia
 
Comments