הצמח הקוצני שהפך לאוצר בסכנת הכחדה

פורסם: 28 במרץ 2012, 12:44 על ידי: Sustainability Org

במבט חטוף נראה עכובית הגלגל כעוד קוץ מצוי. אבל בשנים האחרונות עוקבים אחריו חובבי הטבע בדאגה, זאת בשל סגולותיו הרפואיות התגלו, והציבור החל לקטוף אותו

עדי חשמונאי | 28/3/2012 10:14
תגיות: עכובית הגלגל, סכנת הכחדה
בין העיסוק בפרחים המוגנים לבין ההגנה על יערות הארץ, ברשות הטבע והגנים עוקבים בשנה האחרונה בדאגה מיוחדת אחר עכובית הגלגל, צמח בר קוצני ומצוי הגדל פרא בשטחים פתוחים. הדאגה לצמח הנפוץ התעוררה בעקבות התפשטות של תופעת קטיף העכובית, שהולך ומתפרסם כבעל סגולות רפואיות וטעם מיוחד.

ברשות הטבע והגנים ניסו לבלום את התופעה והפיקו לאחרונה דפי הסבר בעברית ובערבית שחולקו בקרב בני המיעוטים בשטחי הרש ות הפלסטינית וישראל, המהווים את מרבית אוכלוסיית הקוטפים. אלא שנראה שהפיתוי בקטיפת העכובית, או כפי שהצמח מכונה "ביצי הזהב", גבר על בקשת הרשות: מספר שיא של 20 טון מהעכובית נקטפו השנה בניגוד לחוק בכל רחבי הארץ.
צילום: רשות הטבע והגנים
השלל שנתפס במבצע ללכידת קוטפי העכובית צילום: רשות הטבע והגנים
 
"התופעה מחמירה כי המחיר של העכובית נע בין 50-30 שקל לק"ג, והענישה אינה כרוכה במעצר, אלא בקנס זעום", אמר אתמול אורי קייזר, פקח שפלת יהודה, שאל תחומה מגיעים פלסטינים רבים כדי לקטוף את הצמח הרווחי. "לפני שנה תפסנו בשפלת יהודה 6.5 טון שנקטפו, והשנה תפסנו כבר 11, וזה עוד לפני שסיימנו את העונה".

כבר בשנת 2005 הוכרז עכובית הגלגל כצמח בר מוגן וזאת כי ממדי התופעה החלו להעמיד את הצמח בסכנת כליה.
אלא שלמרות עיגון החקיקה, פקחי רשות הטבע והגנים מעידים כי הקוטפים רק מתרבים, ועמם גם השיטות המתוחכמות לחמוק מעיני אוכפי החוק, שאליהם הצטרפו גם כוחות מג"ב וצה"ל.

"יש כאלה שחוצים את גדר ההפרדה ומסתתרים כמה ימים בתוך מערות. הם משתמשים בכל האמצעים: נכנסים ברגל, באמצעות חמורים, באמצעות אופניים, ואפילו דואגים לעתים שמישהו ייכנס עם טנדר או ג'יפ ויאסוף את השלל שהם אספו", מספר קייזר. צילום: רשות הטבע והגנים
עוכבית הגלגל. המחיר לקילוגרם כמעט 50 ש''ח צילום: רשות הטבע והגנים
בימים הקרובים אמנם תסתיים עונת עכובית הגלגל, אולם תיפתח עונת הקטיף הבלתי חוקי של הזעתר והמרווה. דידי קפלן, אקולוג מחוז הצפון של רשות הטבע והגנים, סיפר לאחרונה כי בממלכת ירדן גרם הקטיף הפרוע להשמדת האזוב המצוי (זעתר). עתה מקווים ברשות הטבע והגנים להגברת הענישה של בתי המשפט כדי שהבהלה לצמחי התבלין הנעלמים מנופי ארצנו תיבלם.
Comments