בע"ח נכחדים >> תחלואת האדם עולה

פורסם: 8 במאי 2012, 11:10 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 במאי 2012, 11:11 ]

אם חשבתם לגדל כלב או לעבור לגור קרוב לטבע, זה הזמן. מחקר חדש וראשון מסוגו מצא כי הכחדתם של סוגי בעלי חיים וצמחייה, היא אחת הסיבות המרכזיות לעלייה בשכיחות של מחלקות דלקתיות ואלרגיות, ואפילו סוכרת

אלכס דורון | 8/5/2012 
תגיות: סכנת הכחדה
 
אם קיבלתם את הרושם שיותר ויותר אנשים סביבכם סובלים מאלרגיות ואסתמה, לא טעיתם. מחקר חדש וראשון מסוגו מצא קשר ישיר בין העלייה בשכיחות המחלות הדלקתיות הכרוניות והאלרגיות, בהם גם סוכרת נעורים וכנראה שסוגי סרטן שונים, לירידה במגוון הביולוגי בעולם – משמע להכחדה של מיני בעלי חיים וצמחיה.
פרופסור אילקה האנסקי. בגלל פרפרים
פרופסור אילקה האנסקי. בגלל פרפרים

ראש צוות המחקר, האקולוג הפיני פרופסור אילקה האנסקי מהפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת הלסינקי, חשף לראשונה בשבוע שעבר את ממצאיו בכנס מדעי בינלאומי שנערך באוניברסיטת תל אביב. פרטי מחקרו התפרסמו אתמול (ב') בכתב העת המוערך של האקדמיה האמריקאית למדעים (PNAS).

האנסקי מוכר כאחד מחשובי חוקרי האבולוציה ואוכלוסיות הצמחים ובעלי החיים בעולם. בדיוק לפני שנה זכה בפרס קראפורד על סך 600 אלף דולר מידי מלך שוודיה, המוענק למחקרים חלוציים ופורצי דרך בתחום.
צילום: SXC
דינוזאור. בעלי החיים נעלמים? אנשים יותר חולים. החוליה המקשרת היא חיידקים צילום: SXC

"הכול החל לפני שנתיים, בגלל פרפרים", גילה פרופסור האנסקי בראיון למעריב. "פגשתי רופא מומחה לאלרגיות ואסטמה וצלם חובב. אני מחזיק באוסף מכובד של פרפרים מנעוריי. דיברנו על כך שבאחרונה רואים פחות מדי מהיוצרים המעופפים האלו. עמיתי הרופא, ד"ר טארי האהטלה, ציין שהוא מבחין בהרבה יותר אנשים הסובלים מאסתמה וממיני אלרגיות. השיחה הובילה לבניית תוכנית המחקר.

"אנחנו מבחינים בשנים האחרונות, דווקא במדינות המפותחות ביותר בעולם שישראל היא חלק מהן, שני מגה טרנדים.

האחד – ירידה דרמטית במגוון הביולוגי שבאה לידי ביטוי בהכחדת מינים, הצטמקות בתי הגידול של בעלי החיים והצמחים השונים. תופעות שאותן תולים בשינויי האקלים, בשימוש יתר בקרקעות, כריתת עצים וגידול מואץ בבנייה עירונית על חשבון שטחים ירוקים. המגמה השנייה היא העלייה בשכיחות המחלות הדלקתיות והאלרגיות. מהמחקר התברר שיש קשר הדוק מאוד, ישיר ותלותי, בין התופעות, כאשר החוליה המקשרת היא חיידקים".
 
חסרי איזון

האנסקי מציין כי מזה זמן מוכרת בקרב הרופאים והחוקרים ההשערה, כי שמירה על היגיינה נכונה לאורך מאות השנים האחרונות תרמה לכך שבני האדם היום בריאים ונקיים יותר מכפי שהיו בעבר. "במדינות המפותחות ביותר גדלים עתה יותר ילדים בסביבה שבה מתקיימת היגיינת יתר, כמעט סטרילית. לכן, מתרבים הקולות האומרים שהדבר רע מאוד להתפתחותם בגלל שהמערכת החיסונית שלהם נפגעת", מסביר האנסקי.

"היא פשוט איננה מתפקדת כנדרש. מסיבה זו, הילדים של היום אלרגיים הרבה יותר מהדורות הקודמים. אנחנו מצאנו במחקר שעל גופם של ילדים עירוניים נמצאים פחות חיידקים חיוביים התורמים לבריאות. רוב החיידקים בגוף מועילים וחשובים לחיים שלנו. יש סוגים רבים של חיידקים, בדרכי העיכול, במערכת הנשימה, על פני העור. תפקידם לזרז פעילות בתאים המייצרים מולקולות של חומרים כימיים הדרושים לתפעול הגוף להבטחת תפקודו, ולשמירת תקינותו הבריאותית".

"עתה מתברר שבין התאים בגוף לחיידקים קיימת אינטראקציה, תקשורת הדדית שיוצרת מאזן כוחות ושיווי משקל הכרחי", ממשיך האנסקי. "כשחלה הפרה באיזון, הבריאות משתבשת".

ניסוי בעכברי מעבדה שגדלו בסביבה סטרילית ונטולת חיידקים, הראה כי אלה הפכו בתוך זמן קצר מאוד לחולים. "לאורך האבולוציה האנושית ידענו להתפתח יחד עם החיידקים", אומר האנסקי. "הם נמצאים על כדור הארץ מעל מיליארדי שנים, ואילו בני האדם רק כ-100 אלף שנה. אצל ילדים הגדלים בהיגיינת יתר מבחינים בדילול מסיבי באוכלוסיות ובסוגי החיידקים המועילים ולכן הם יותר חולים".

ידוע שילדים הגדלים בסביבה כפרית בריאים יותר. מה החידוש במחקר שלכם?
"מחקרים קודמים שנעשו במקומות שונים באירופה, העלו כי ילדים הגדלים בקרבת חיות משק שעירות דוגמת פרות, כבשים, עיזים וגם כלב או חתול, הם פחות אלרגיים או חולים באסתמה. המחקר שלנו הראה שהכחדתם והתמעטותם של בעלי החיים והצמחים, העובדה המכונה כיום כירידה במגוון הביולוגי של מאחסני החיידקים החיוביים עבורנו, היא בין הסיבות המרכזיות להופעת מחלות שונות".

כיצד הוכחתם זאת?
"גייסנו 118 תלמידי תיכון עירוניים ונטלנו מהם דגימות דם למדידת רמות הנוגדנים. בדקנו את מגוון החי והצומח שבסביבתם הקרובה. השתמשנו בצילומי לוויין לזיהוי סוגי הקרקעות ותהליכי העיור סביב בתיהם של בני הנוער ברדיוס של חמישה ק"מ. נכון, הניסוי בוצע בפינלנד שבה גם אוכלוסיה עירונית נמצאת בקרבה רבה יחסית לטבע. אבל גילינו שגם כאן הסיכויים לאלרגיה ואסתמה, לסוכרת נעורים, למיני מחלות דלקתיות ויתכן שגם לסוגי סרטן, גבוהים יותר כשבסביבה ניכר דילול בשונות הביולוגית. המסקנה היא שיש חובה להקפיד על כך שבני האדם ימצאו בסביבה מאד מגוונת לצד בעלי חיים וצמחים. לא רק בשל הצורך לשמר את הטבע, אלא גם בגלל החשיבות העצומה לבריאות".

איך בדקתם את מצבת החיידקים?
"באמצעות פיסת בד שהועברה על הזרוע של כל אחד ממשתתפי הניסוי, נלקחה דגימה ממושבות החיידקים שעל העור. מצאנו לא פחות מ-572 סוגים וטיפוסים של חיידקים, אלפי מינים וזנים. התמקדנו בשישה סוגים והתברר לנו שכעל פני העור קיים מגוון גדול במיוחד מסוג מסוים מאד של חיידקים (גאמא פרוטאו בקטריה), גדלה הסבירות שהאדם יהיה הרבה יותר בריא ומחוסן לאלרגיות ומחלות דלקתיות כרוניות. כשגוון החיידקים על העור נמוך וניכרת ירידה בסוג המסוים, גדלים הסיכויים לאלרגיה. גילינו שאותו סוג חיידקים מועילים, מצוי על העור אצל מי שמתגורר בסביבה יותר מגוונת מבחינה ביולוגית, באזורים המוקפים ביערות וצמחיה מגוונת. ולהיפך: כשבבית ובחצר, במיוחד בערים, ישנה כמות מופחתת של צמחייה, הדיירים בריאים פחות".

מהו שיעור הירידה במגוון הביולוגי בעולם?
"עד להופעת האדם, כלומר לפני כ-100 אלף שנה, קצב ההכחדה הטבעי של החי והצומח היה 0.001 אחוז (פרומיל אחוז) ל-100 שנה. כיום קצב ההכחדה גדול פי אלף ועומד כבר על אחוז אחד. ההערכה היא שאם הקצב יימשך ב-2050, 10% מהמינים הקיימים כיום ייעלמו".

לכתבה באתר nrg

 
 
Comments