קמפיין חדש למען דיג בטוח בים התיכון

פורסם: 27 בדצמ׳ 2013, 10:04 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 בדצמ׳ 2013, 10:05 ]
האם הים התיכון עומד בפני אסון אקולוגי עקב דיג ללא פיקוח? קמפיין ציבורי חדש תחת הכותרת "דגים באחריות" בשיתוף החברה להגנת הטבע, ארגוני סביבה ודייגים, קורא לשר החקלאות לקדם רפורמה בענף הדיג, שתאפשר פרנסה לדייגים שלא נוקטים בשיטות דיג הרסניות שלוכדות בשוגג עשרות אלפי בע"ח ימיים ולצמצם הפגיעה באוכלוסיות הדגים המקומיות

אטילה שומפלבי מאולפן ynet מראיין את אלון רוטשילד, אחראי תחום המגוון הביולוגי בחברה להגנת הטבע (צילום: אמיר לוי, ניצן דרור ואסי כהן, הפקה: ארז ארליכמן, הדר גיל-עד וליאור סלנט) 


החברה להגנת הטבע בשיתוף עם הפרויקט הישראלי לניהול מקיים של הדיג בים התיכון, ECOOCEAN - מחקר ימי וחינוך סביבתי וחברי פורומי הדיג הספורטיבי בישראל, יצאו לראשונה קמפיין ציבורי הקורא לשר החקלאות לקדם רפורמה מקיפה בענף הדיג בישראל. לדברי היזמים, הדבר נועד כדי לפקח על הדיג בישראל ולאפשר פרנסה לדייגים רבים שיפעלו בשיטות שלא יגרמו לקריסת הדגה המקומית.
 
הקמפיין מלווה באתר עשיר במידע ובסדרה של שלושה סרטונים הומוריסטים שהופקו למטרה זו.


(באדיבות אתר mafish.org.il)
 

"עשרות שנים של הזנחה בניהול הדיג"

"רוב הדייגים הם אנשים שמנסים להתפרנס בכבוד בשיטות שהן סביבתיות וסלקטיביות ולא מצליחים להביא פרנסה הביתה. קבוצה קטנה של דייגים דגים בשיטות הרסניות ובעייתיות, והן אלה שפוגעים בצורה משמעותית במערכת האקולוגית שמספקת לנו מזון שנקרא דגה", אומר אלון רוטשילד, אחראי תחום המגוון הביולוגי בחברה להגנת הטבע.

"כתוצאה מפעילות דיג לא מבוקרת, 100 אלף בעלי חיים ימיים מוצאים את מותם. אנחנו פונים לשר החקלאות ואמרים לו דבר פשוט - לא אתה יצרת את הבעיה. עשרות שנים של הזנחה בניהול הדיג הביאו אותנו למצב שבו אנחנו נמצאים, אבל יש שר חדש ועכשיו זה הזמן לתת פתרון", מוסיף רוטשילד. "לקחת את מיעוט הדייגים שדגים בשיטות הרסניות, לפצות אותם בכסף ולהוציא אותם מהים, כך לאפשר למאות ואלפי דייגים שרוצים להתפרנס בכבוד להמשיך לדוג"

דגים בסופרמרקט"דגים צעירים רבים מתים"

היוזמים כותבים באתר הקמפיין כי "ניהול שגוי של הדיג בים התיכון גורם לפגיעה בים התיכון, בהתחדשות הדגה, ובציבור הישראלי כולו. כיום פועלים ברישיון מספר מצומצם של דייגים המשתמשים בשיטות דיג הרסניות, והם המוציאים את מרבית השלל ומביאים למרבית הנזק האקולוגי".

לדבריהם, "שיטת הדיג ההרסנית ביותר, הגורמת למותם של דגים צעירים רבים היא דיג באמצעות מכמורת. שיטת דיג זו הינה שיטה לא סלקטיבית הלוכדת דגים צעירים, חיות מוגנות ויצורים נוספים ללא אבחנה וגוררת אותם אל מותם המיותר. מרבית השלל של ספינות המכמורת מושמד ונזרק מת בחזרה לים מהסיבה הפשוטה אין קונים לדגיגים קטנים, דגים מוגנים ודגים שאין להם ביקוש.במקום לאפשר להם לבצע את תפקידם כחלק מהמערכת האקולוגית וממזונם של דגים אחרים, הם הופכים לפגרי דגה המזהמת את הים".


על פי נתוני אתר הקמפיין, נטען כי "נתונים של מומחים מהארץ ומעולם חושפים כי המשך הדיג בשיטות הרסניות וללא ניהול אחראי מביא לקריסת הדגה ולפגיעה בלתי הפיכה במערכת האקולוגית הימית. הגוף האחראי לנהל את הדיג בים התיכון הוא משרד החקלאות ופיתוח הכפר. במשך שנים ארוכות חסר בישראל ניהול מושכל של הדיג".

לטענת יוזמי הקמפיין, "שיטות הדיג ההרסניות, בהם משתמשים כ 100 דייגים, הן אחת הסיבות המרכזיות לכך שכ 80% מהדייגים החופיים שנהגו להתפרנס מדיג – כבר לא מצליחים להתפרנס ממנו" ומוסיפים כי "המשק הישראלי מפסיד למעלה מ-800 מיליון ₪ בנזק כלכלי ארוך טווח בגלל ניהול שגוי של הדגה, בעיקר בגלל דיג של דגיגים צעירים שלא הספיקו לגדול ולהתרבות. את המחיר הזה משלם הציבור הישראלי כולו - צרכני דגי ים, חובבי טבע וים, ודייגים חופיים קשי יום. יוזמי הקמפיין מבקשים משר החקלאות שינוי חקיקה שתגן על הים ועדכון פקודת הדיג מתקופת המנדט הבריטי. תקצוב רב שנתי בסך של 10 מיליון שקל לשנה למשך עשור כדי לבסס ענף דיג יציב ואחראי. פיצוי ראוי לדייגים הנוקטים בשיטות דיג הרסניות. רוטשילד מסכם ואומר כי "הקמפיין הזה הוא למען אנשים ודייגים שרוצים להתפרנס בכבוד, עשרות אלפי אנשים שהים הוא המפלט שלהם מחיי היום יום ולטובת כולנו, שרוצים לאכול דגים גדולים איכותיים ובמחיר סביר".
 
ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "תוכנית כוללת לדיג בים התיכון בגיבוש סופי".

לכתבה באתר ynet

כתבות קשורות:
לאתר mafish.org.il
Comments