מחיר הפיתוח בגליל: עשרות צמחים בסכנת הכחדה

פורסם: 14 במאי 2012, 5:24 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 במאי 2012, 5:25 ]

על פי סקר חדש של החברה להגנת הטבע, תוכניות ההרחבה, הבנייה והסלילה בצפון מאיימות על בתי גידול שלמים. כ-190 מינים עשויים להיפגע, 50 מתוכם עלולים להיעלם לגמרי מנופי הארץ

תגיות: סכנת הכחדה,החברה להגנת הטבע
לא פחות מ-187 מיני צמחים הגדלים בגליל המערבי נמצאים בסכנה כתוצאה מתוכניות פיתוח ובנייה, כך עולה מסקר מקיף שערכה לאחרונה החברה להגנת הטבע.

בשנתיים האחרונות סקרו שני חוקרים מטעם החברה, אורי ערד ואורי רימון,  את אזורי הגידול השונים בגליל, כחלק מהיערכות של גופים סביבתיים לתוכניות הפיתוח השונות העומדות בפני יישום באזור. "מטרתנו היא ליצור תשתית ידע שתעזור בקבלת החלטות מושכלת ובניסוח סדרי עדיפויות לגבי שטחים לפיתוח", מסביר רימון, אחד הסוקרים ממכון דש"א של החברה להגנת הטבע.
צילום: אורי ערד
נדיר: קיצנית צמרנית צילום: אורי ערד
 
"בין היתר מצאנו הרבה מינים נדירים. אזור הסקר הוא דינמי ומתפתח, אך מתחוללות בו פעולות פיתוח נרחבות כמו הרחבת יישובים, פריצת כבישים חדשים, הכשרות שטחים לחקלאות ועוד. התוכניות העדכניות של האזור ואלו העתידות לבוא עלולות ליצור לחצי פיתוח גבוהים על חלק מהשטחים הפתוחים".

הסקר נערך על רקע מאבקים סביבתיים שונים המתנהלים בימים אלה נגד חלק מתוכניות הפיתוח באזור הגליל המערבי, ויוצג השבוע במסגרת יום עיון בנושא שייערך במכללה האזורית בעכו ביוזמת החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, קק"ל וגופים נוספים.

דרגות ה"נדירות" שקבעו הסוקרים הן: "נדיר" - ידוע ביותר מ-100 אתרים בישראל; "נדיר למדי" - ידוע ב-100-31 אתרים בישראל; "נדיר מאוד" - ידוע ב-30-4 אתרים; וצמחים הנמצאים ב"סכנת הכחדה" - ידועים ב-3-1 אתרים בישראל. הדרגה הקריטית ביותר שחולקה למינים היא צמחים "אדומים" אשר גם הם בסכנת הכחדה, אך חלקם גדלים רק בישראל או בקצה גבול התפוצה העולמי שלהם או לחלופין נמצאים תחת איום ממשי וגדול של לחצי פיתוח.
צילום: אורי ערד
נדיר: עוקץ עקרב ארם צובאי צילום: אורי ערד
 
צילום: : אורי ערד
נדיר: פעמונית דמשקאית צילום: : אורי ערד
 
מהסקר עולה כי 53 מינים הגדלים באזור זה עונים לקטגוריה "נדיר מאוד", ביניהם איטן החולות, סיסון קיפח, צלען הגליל ומחרוזת קשתית. עשרה מינים נוספים נמצאים על סף הכחדה, וביניהם דרכמונית סורית, אסתר הביצות, כלך מירוני ודבשה הדורה. כמו כן, 38 מינים הוגדרו "אדומים", וביניהם סמר הפרקים, קחווינה מקרינה ומעוג קיפח.

בין הפרויקטים שנמצאו כמסכנים מיני צמחים ובתי גידול ברמות שונות נמצאות תוכניות בנייה של הרחבת העיר מעלות, הקמת שלב ג' של היישוב הקהילתי כפר ורדים שצפוי כמעט לשלש את גודל אוכלוסיית היישוב מ-6,000 תושבים כיום ל-15 אלף תושבים, הקמת מתקן התפלת מי ים בסמוך למושב שבי ציון (מדרום לנהריה) וסלילת כביש חדש לקיבוץ פלך מצפון לכרמיאל.
צילום: אורי ערד
נדיר: פעמונית צידונית צילום: אורי ערד
 
צילום: אורי ערד
בסכנת הכחדה ממשית: ברזילון כפוף שיניים צילום: אורי ערד
צילום: אורי ערד
נדיר מאוד: גרניון נאה צילום: אורי ערד

הסקר המלא ייחשף ביום חמישי השבוע, ביום עיון של החברה להגנת הטבע וארגונים נוספים, בנושא שימור ופיתוח בגליל המערבי, שיתקיים במכללה האקדמית גליל מערבי בעכו.

לכתבה באתר nrg

 
 
Comments