המדענים כבר לא מוצאים את נמו

פורסם: 16 בדצמ׳ 2011, 12:40 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 16 בדצמ׳ 2011, 12:41 ]

מינים מעולם המים שהוצגו בסרט זוכה האוסקר של דיסני נמצאים בסכנת הכחדה. החוקרים: "כששמים את נמו באקווריום במשרד, יהיה לזה מחיר"

מאת צפריר רינת, 14/12/2011
 
"מוצאים את נמו", סרט האנימציה זוכה פרס האוסקר, נחשב לאחד הסרטים המצליחים בהיסטוריה. לאהדה הרבה לסרט סיבות רבות. אחת מהן היא המגוון העשיר של בעלי חיים ימיים המופיעים בו.

ואולם, לפי מחקר חדש שפורסם השבוע, קיים חשש שרבים מבעלי חיים אלה יישארו אמנם מוצגים בסרט המפורסם ובעולם המונפש, אולם לא ישרדו במציאות ובעולם האמיתי. לפי הערכות, אחד מכל שישה מינים של בעלי החיים הקשור לדמות שמופיעה בסרט נמצא כיום בסכנת הכחדה.

קבוצת חוקרים מקנדה, המשתייכים ברובם לאוניברסיטת סיימון פרייזר שבעיר ונקובר, מצאה דרך מקורית לבחון את מצב אוכלוסיית בעלי החיים הימיים. היא עשתה זאת באמצעות בדיקת מצבן של משפחות שונות של מיני בעלי חיים, שהמשותף להן הוא שאחד המינים מכל משפחה מופיע בסרט "מוצאים את נמו". אחת הסיבות לכך היא שמינים אלה, שאותם הגדירו החוקרים "כריזמטיים", יעוררו הזדהות ועניין ציבורי.

עלילת הסרט, שהפיקו אולפני חברת וולט דיסני וחברת האנימציה הממוחשבת פיקסאר, מתמקדת במין של דג שושנון, שיוצא למסע אמיץ כדי למצוא את בנו נמו שנלכד בים והועבר לאקווריום של רופא שיניים בעיר סידני שבאוסטרליה. בהרפתקאותיהם, נפגשים האב והבן במגוון עשיר ביותר של מיני בעלי חיים, מכרישים ועד צבי ים, מחסילונים ועד סוסוני ים.

גיבורי הסרט "מוצאים את נמו". צילום: אי-פי

החוקרים ניתחו רשימת מינים בסכנת הכחדה שערך האיחוד הבינלאומי לשימור הטבע ובדקו 1,568 מינים ממשפחות הקשורות לדמויות בסרט. הם מצאו ש-16% ממינים אלה נמצאים בסכנת הכחדה. הגורמים העיקריים לכך, מלבד זיהום, הם לכידת בעלי חיים ברשתות דייגים, איסוף שלהם כחיות מחמד באקווריומים ושימוש באיבריהם להכנת מאכלי גורמה. הדוגמה הבולטת לכך היא מרק שמכינים מסנפיר של כרישים.

חמור במיוחד הוא מצבם של צבי הים, שעה שכל המינים שלהם נמצאים בסכנת הכחדה. מצב זה מוכר היטב בישראל, שבה מתקיים מבצע מתמשך להגנה על ביצי צבי ים. בנוסף, התברר שקרוב למחצית ממיני סוסוני הים ו-80% מהכרישים ממשפחת העמלציים נמצאים בסכנת הכחדה.

"כששמים את נמו באקווריום במשרד, עושים מרק מהסנפירים של אנקור הכריש ומוכרים את שלדון סוסון הים, בעלי החיים משלמים מחיר כבד", אמרה לורן מקלנכאן, העומדת בראש צוות החוקרים. לדבריה, "קשה לדמיין שבעלי החיים שרואים בסרט ייכחדו מהים אבל זה מה שיקרה אם לא נקדיש תשומת לב רבה יותר ונשמור עליהם". היא הוסיפה שרבים מהמינים שבהם מדובר כלל לא זוכים כיום להגנה וניתן לדוג אותם ללא כל הגבלה.

דגי השושנון. אחד מכל שישה מינים הקשור לדמויות שמופיעות בסרט עלול להיעלם. צילום: נטשה טמבורלו

לכתבה בהארץ

 
Comments