אורח חדש בחופי ישראל - שרימפ השיש

פורסם: 26 בדצמ׳ 2013, 12:33 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 26 בדצמ׳ 2013, 12:34 ]

מין חדש של חסילון, שחביב במיוחד על בעלי אקווריומים בזכות צבעיו העזים, התפשט באחרונה למזרח הים התיכון דרך תעלת סואץ

מאת צפריר רינת, 22/12/2013

פלישת מיני בעלי החיים הזרים והאקזוטיים למזרח הים התיכון נמשכת ללא הפסקה ובאחרונה איתרו חוקרים ישראלים עוד מין שאינו שייך לאזור והחל להתנחל בו לאחרונה. מדובר ב-"שרימפ השיש", שהפך בשנים האחרונות לבעל חיים מבוקש באקווריומים בגלל צבעיו המרהיבים.

קבוצת חוקרים מאוניברסיטת תל אביב ומהמכון לחקר ימים ואגמים דיווחה באחרונה על מציאתו של השרימפ (חסילון) בכתב העת המדעי MARINE BIODIVERSITY RECORDS. על פי הדיווח בכתב העת, בעל החיים המדובר נמצא וצולם ליד נהריה. לאחר פרסום המאמר הגיע דיווח נוסף על איתורו גם באזור אכזיב מצפון לנהריה.

מקורו של שרימפ השיש באוקינוס ההודי ובאוקינוס השקט. בשנים האחרונות הוא נפוץ לאזורים נוספים בעקבות העניין הגובר שיש בו בקרב בעלי אקווריומים. הוא גם התפשט באחרונה לים סוף ולתעלת סואץ, ומשם מניחים החוקרים שהוא הצליח להגיע אל הים התיכון. מין זה חי בחרכי סלעים בקרקעית הים והוא פעיל בעיקר בלילה.

על פי הערכת מדענים, יש כיום כמה מאות מינים של בעלי חיים שעברו אל הים התיכון מתעלת סואץ. הגירה ביולוגית זו שינתה באופן דרמטי את עולם החי ליד חופי ישראל והמדינות השכנות, ומינים מקומיים רבים נעלמו לאחר שהמינים החדשים דחקו אותם מבתי הגידול שלהם. כיום יש במזרח הים התיכון 85 מינים של דגים שהגיעו דרך תעלת סואץ והם מהווים חמישית מכלל מיני הדגים בים. הם גם מהווים חלק משמעותי מהדגה הנלכדת כיום בים לצרכי מאכל.

שרימפ השיש במפרץ אילת
שרימפ השיש במפרץ אילת. צילום: רפי עמר
שרימפ השיש בים התיכון מול חופי נהריה
שרימפ השיש בים התיכון מול חופי נהריה. צילום: שבי רוטמן
לכתבה בהארץ
Comments