חברות הנפט לחצו, הלטאה כבר לא בסכנה

פורסם: 15 ביוני 2012, 11:04 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 ביוני 2012, 11:05 ]

לטאת דיונות נדירה לא תוכנס לרשימת המינים בסכנת הכחדה בטקסס. הסיבה: סביבת המחיה שלה נמצאת בשטחים היכולים לספק כמיליון חביות נפט ביום. חברות הנפט: נדאג לשלומה

סוכנויות הידיעות | 14/6/2012 12:11 
תגיות: סכנת הכחדה,ארצות הברית (סביבה)
רק בטקסס: הרשויות בארצות הברית קבעו כי לטאה נדירה לא תוכנס לרשימת המינים בסכנת הכחדה. הרשויות הגיעו להסכם עם בעלי חברות נפט וגז, שידאגו לשימור בית הגידול של הלטאה. במילים אחרות: הלחצים של חברות הנפט עזרו, רשויות המדינה לא יבצעו פעולות לשימור בעל החיים הנדיר.

לאחר שנים של מאמצים, בעלי הקרקעות בטקסס קיבלו את מבוקשם: לטאת החולות הקטנה (dunes sagebrush, בתרגום חופשי: לטאת דיונות צמח הלענה), שאורכה לא עולה על שבעה סנטימטרים וחצי, לא הוכנסה לרשימת המינים הנמצאים בסכנת הכחדה. חברות הנפט והגז טענו כי הגנה על המין כמין בסכנת הכחדה היה פוגע באופן משמעותי בקידוחים באזור. לטענתם, במקום ניתן לייצר כמיליון חביות נפט ביום.
צילום: Geographer
הלטאה שבלב המחלוקת. תזכה לשימור אמיתי? צילום: Geographer
 
במסגרת ההסכם, בין המדינה לחברות, הצהירו בעלי הקרקעות במדינות טקסס וניו מקסיקו, שבשטחן גם גרה הלטאה, כי יבצעו צעדים להגנת הלטאה, כולל הסרת כבישים, קווי מים ותעלות ניקוז. היועצת המשפטית של מדינת טקסס, סוזן קומבס, שהייתה שותפה לניסוח ההסכם ציינה כי "ההחלטה הוכיחה אנשים לא צריכים לבחור בין הסביבה ולכלכלה". לדבריה, זהו ניצחון גדול עבור שוק העבודה בטקסס ועצמאות האנרגיה של ארצות הברית.

"אם הלטאה הייתה נכנסת לרשימת המינים בסכנה - הייתה זו פגיעה לבטיחון האנרגיה של המדינה", ציין הסנטור הרפובליקני מטקסס ג'ון קורנין.  "27 אלף איש היו מאבדים את מקום עבודתם", הוסיף קורנין.

בארגוני הסביבה ובעלי החיים קיבלו את ההחלטה ברגשות מעורבים. "אנו מקווים שרשות חיות הבר לא הוטרדה על ידי חברות נפט, שיצאו למלחמה גורפת בלטאה", אמר מארק סאלבו, פעיל באחד מארגוני בעלי החיים בניו-מקסיקו. מנגד, דיוויד פסטה, סגן נשיא הקרן להגנה סביבתית, בירך על ההחלטה. "חקלאים, חוואים, ובעלי אדמות הם בעלי ברית חיוניים למאמץ לשמירה על חיות הבר".

ברשות עצמה טוענים כי הלטאה לא נמצאת בסכנת הכחדה בעתיד הקרוב, אך התחייבו לעקוב אחר ההסכם ועתיד המין.
Comments