בנייה ירוקה? אדריכלים מציגים את בית החלומות שלהם - מבלי לוותר על איכות הסביבה ‏(???)

נשלח 17 באוק׳ 2009, 9:45 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 25 באוק׳ 2009, 14:16 ]
מועד פרסום: 17/10/2009
אדריכלים מציגים את בית החלומות שלהם - מבלי לוותר על איכות הסביבה ‏(???)
 
שכונה 13 בקיסריה סבלה מקשיי שיווק. התדמית של ישוב הווילות הנוצץ על שפת הים לא דבקה בשכונה בקצה המזרחי של העיר, שקרובה יותר פיסית לכביש החוף ולאור עקיבא מאשר לים. הפתרון לבעיה היה נעוץ בשינוי תדמית, ולכן הוחלט על חיבור השכונה למגרשי הגולף הנמצאים בלבה. גולף הוא ספורט שמזוהה עם כסף ועם עוצמה, ערכים שאפשר לשווק בקלות יחסית לקהל יעד אמיד. כך שונה גם שמה ונהפך לשכונת הגולף בקיסריה.

בצד הירוק של הגולף, בחרו המשווקים להעמיד בקדמת תהליך השיווק עשרה משרדי אדריכלים שכל אחד מהם קיבל מגרש בשכונה שעליו יוכלו לתכנן בית העומד בכללים של בנייה ירוקה, ולהציג דגם שלו.
הבחירה לשנות את שיטת השיווק מוכיחה את עצמה עד כה. בשנה האחרונה נמכר בשכונה מגרש ב-3.4 מיליון שקל ומגרש נוסף בן 600 מ"ר נמכר ב-1.8 מיליון שקל. ככלל, הערכת המחיר כיום היא כ-800 דולר למ"ר בהתאם למיקום המגרש. בשכונה הוצעו למכירה 384 מגרשים החל בגודל של 600 מ"ר ועד כ-1.2 דונם - ומתוכם נמכרו כ-300 מגרשים עד כה.
הפרויקט של שכונת הגולף בקיסריה, שמאחוריו עומדים מנכ"ל מרכז הבנייה הישראלי ערן רולס והחברה לפיתוח קיסריה, מעניין בעיקר בגלל היכולת לבחון עשר הצעות לבתים שתוכננו ללקוחות שעדיין לא קיימים - אבל ברור שיש להם כסף. משווקי הפרויקט מסבירים כי לקוחות שיבחרו באחד מדגמי הבתים שהציגו משרדי האדריכלים, יקבלו הנחה ברכישת שירותיהם.
משווקי הפרויקט יקראו לו מגורי יוקרה, אבל רוב האדריכלים שמתכננים מגורים לבעלי ממון מדגישים שהמושג יוקרה עבר תהליך של זילות ושעצם הדיון הוא על אדריכלות איכותית המותאמת ללקוח. עם זאת, אי אפשר להתעלם מכך שפרויקט שכונת הגולף בקיסריה מנסה, בעצם, להגדיר מהי יוקרה לפחות בעיני הצרכן - והתוצאה היא בתים רחבי ידיים, שתכנון הבריכה שלהם הוא חלק אינטגרלי מההצעה.
במובן מסוים אנחנו רגילים שאדריכלים נהפכים לעניין מרכזי בפרויקט רק כשהם כוכבים כמו פיליפ סטארק או ריצ'ארד מאייר - ואילו בפרויקט הזה נבחרו משרדים שחלקם כלל לא מוכרים לקהל הרחב, אך כולם תיכננו במשך השנים פרויקטים שיועדו בדיוק לקהל היעד שרוכש בתים בקיסריה.
סמנכ"לית מרכז הבנייה, האדריכלית כרמל זמיר, מסבירה שההחלטה להבליט את תפקידם של האדריכלים נובעת מתפישה שלפיה הקבוצה שנבחרה מכתיבה שפה חדשה בתחום הבנייה צמודת הקרקע בסטנדרט גבוה בישראל. "בחרנו אדריכלים שהיינו אתם בקשר בעבר", היא מסבירה. "מבחינתנו הם נבחרת שפונה לקהל הלקוחות שצפוי לרכוש מגרשים בקיסריה".
הבחירה לשווק את השכונה כירוקה מראה שהאדריכלות הירוקה הצליחה ליהפך לאופנתית, ואפילו לנחשקת. האם ניתן להצמיד את הכינוי "בניין ירוק" לבית פרטי המשתרע על מאות מ"ר בצמוד למדשאות ירוקות עצומות? לא בטוח. אבל כנראה שמבחינת המשווקים, מדובר כבר בדיון אחר.  
 
בית המספר את סיפור הבוסתן
בעלים: האדריכלית גל נאור. התמחות: התמחות בחוויית המוצר בכל קנה מידה ובכל שלב בפרויקט.  

מה מיוחד בהצעה שלכם? "הבית מספר את סיפור הבוסתן ומשתמש בתכונותיו כהשראה אדריכלית. התכנון הוא סיפור של שכבות המייצרות סימביוזה ביניהן. הבית, פשוט ונעים, שזור בין עצי הבוסתן והרקמה החיצונית היא מעטפת שמקיפה את כל הבית בשלוש דפנות, יוצרת פרטיות - אך גם מאפשרת חדירת אור.
"השכבה הפנימית היא קופסת זכוכית שמכניסה אור לכל חלל הבית ויוצרת חיבור המשכי אל גן הבוסתן. כך מתאפשר לדייר לחוות את הגן בכל אחד מחללי הבית. תוכנית הפנים של הבית פתוחה וזורמת".

איך יוצרים יוקרה באדריכלות? "יוקרה באדריכלות נמצאת בכל אחד מהפרטים, בשילוב החומרים, ובחיבור ביניהם".
טיפים לתכנון נכון של מגורים: "חשוב לזכור את המשתמש הסופי, את האופי שלו ואת הדרך שבה הוא חי, מארח, ישן, חושב ויוצר. אנו מתכננים בתים לאנשים, ולכן פתרון תכנוני והתאמה לצרכים חשובים ביותר".

באיזה חלק של הבית כדאי ללקוח להשקיע כדי ליצור אפקט מקסימלי? "מעבר לחלל אירוח רחב ידיים, המאפשר הנאה וזרימה מלאה בין אזורי האירוח אל הגן, הייתי משקיעה בחדר השינה הראשי. כך אפשר ליצור חוויית שינה ייחודית, עם חדר רחצה גדול, מפנק ומאובזר. גם פה - מעבר לפתרון הפונקציונלי הנכון, קיים הרצון לשדרג את הסגנון, את רמת החיים ואת איכותם".
פרויקטים בולטים: תכנון מלון הפלאזה בניו יורק; תכנון מגדלי "Freedom Towers" על שפת הים הבלטי; תכנון דירה לחברת ורסצ'ה; תכנון פנטהאוס לחברת ג'ורג'טי האיטלקית; וכן תכנון דירות יוקרה, מגדלי מגורים, מסעדות, מלונות ומשרדים בישראל, בניו יורק, בלאס וגאס, בפלורידה ובאירופה. 

חללים פתוחים וגמישים
בעלים: האדריכלים רמה דותן וערן בינדרמן. התמחות: פרויקטים בקני מידה שונים ובתקציבים מגוונים וכן מבני מסחר, משרדים וכפרי נופש. המשרד עושה מאמץ לרתום את קהל לקוחותיו לשמירה על הסביבה על ידי הטמעת תכנון בר קיימא.

מה מיוחד בהצעה שלכם? "יצרנו ביטוי של האלמנטים הירוקים במעטפת הבית על ידי פיתוח של קירות משרבייה", אומר ערן בידרמן. "בדרך זו יש מעבר של אור טבעי לפנים המבנה ובמקביל קיימת שמירה על אקלים נוח בזכות המעטפת הכפולה. בתכנון גם בריכות אקולוגיות המשמשות לנוי ולשחייה ודואגות לקירור הסביבה החיצונית של המבנה.

"תוכנית הבית היא פונקציונלית, ומאפשרת לדיירים חופש רב בעזרת חללים פתוחים וגמישים כמו המטבח שאפשר לפתוח ולסגור באופן מלא על ידי מחיצות הזזה. חצרות פנימיות מטשטשות את הגבולות בין חוץ לפנים - הן בקומה הכניסה והן בעליונה".

איך יוצרים יוקרה באדריכלות? "בישראל יוצרים יוקרה באמצעות שימוש חדשני בתכנון ובחומרים וכן בשימוש מושכל במרכיבים שונים בבית. הדרך הראשונה היא להמציא מחדש חומרים וטקסטורות שאין לאף אחד אחר. הראשוניות בצוותא עם החדשנות נתפשות כיוקרתיות. דרך נוספת היא על ידי לקיחה של דברים מעולמות שונים ושילובם יחד, כך שמקבלים מוצר אחד מפתיע. בבתים שלנו אין ריהוט קבוע שנקנה מחברה מסוימת ומופיע בכל בית.

"לתפישתנו, הבית הוא אוסף של כל מיני סגנונות וכך ניתן לקבל מוצר אחר, ביתי וחם. היוקרה היא לא 'שואו' אלא חלק מהיום-יום, שמגביר את הווליום של החלל והאווירה".

טיפים לתכנון נכון של מגורים: "קריאה מדויקת של אורח החיים ושל ההרגלים היום-יומיים של הלקוח - נגזרת של אופיים של בני הבית. כשמתכננים חשוב לא לקחת שום דבר כמובן מאליו ולשאול שאלות. הפתרונות לא חייבים להיות רגילים. לדוגמה, היה לנו לקוח שלא רצה מטבח, מכיוון שהוא בעיקר מזמין אוכל ולעולם לא מבשל".

באיזה חלק של הבית כדאי ללקוח להשקיע כדי ליצור אפקט מקסימלי? "אנחנו לא מתכננים בית כדי ליצור תגובה של 'וואו'. תכנון הבית נועד לאפשר בו חיים. הבית הוא מכונת מגורים שיש בה אלמנטים אסתטיים, אבל היא חייבת להיות פונקציונלית. ה'וואו' מושג מעצמו, מעצם ההתלהבות של הלקוח ומכך שהתוצר מתאים לאורח החיים שלו. ליצור אפקט אצל האורחים זה קל. מספיק פריט כמו מנורה או ספה, אבל חשוב יותר להשקיע בחוויה האישית".

פרויקטים בולטים: מגדל רמז בתל אביב בשיתוף פעולה עם משה צור אדריכלים; וילות יוקרה בבית ינאי, בהרצליה פיתוח, בכפר שמריהו ובבני ציון; כפרי נופש בקפריסין וביוון; עיצוב מגה-יאכטות; מתחם חוף בית ינאי; הבר-מסעדה שלוותה בנמל תל אביב. 

טשטוש בין פנים לחוץ
בעלים: האדריכל גל מרום. התמחות: המשרד עוסק במגוון תחומי אדריכלות - מגדלי דירות ובתים פרטיים וכן בבנייה מסחרית וציבורית ובעיצוב פנים בישראל ובחו"ל.

מה מיוחד בהצעה שלכם? "יצרנו בית דרמטי שבו נוצר טשטוש בין הפנים לחוץ. המבנה יכול להתאים את עצמו כמעט לכל מגרש. מאפייני הבנייה הירוקה משרתים את הבית אך לא משפיעים על עיצובו".

איך יוצרים יוקרה באדריכלות? "יוקרה אינה הדיון, מכיוון שכל פרויקט הוא יוקרתי. היוקרה מקורה בתחום המיתוג ולכן מבחינת האדריכלות, חשוב שהיא תהיה טובה ובעלת משמעויות רעיוניות בכל רבדיה. היוקרה היא פונקציה של מיקום, כסף והשקעה - אבל על המתכנן והלקוח להיות בעלי הבנה, תרבות וטוב טעם".

טיפים לתכנון נכון של מגורים: "הבנה של צורכי הלקוח בשילוב עם מיקום הבית במרחב הגיאוגרפי, וכמובן יכולת האדריכל לספר את הסיפור של הבית".

באיזה חלק של הבית כדאי ללקוח להשקיע כדי ליצור אפקט מקסימלי? "כדאי להשקיע בסלון, במטבח ובחדר האוכל. אלה האזורים שמאוכלסים במידה הרבה ביותר. בנוסף, מומלץ לא לשכוח את חדר השינה הראשי שאמור להיות בממדים ובעיצוב מקסימליים".

פרויקטים בולטים: מגדל החוף בבת ים, בן 42 קומות; בית המשלחות בגני תקוה (בתכנון); שישה מגדלי מגורים במרכז ראשון לציון; מתחם ובו 17 בתים בהרצליה; משרדי חברת הפרסום גיתם; שני בתים בקיסריה.
בעלים: פרופ' ג'אן אנדריאה בארקה, האדריכל איציק עיני והאדריכל ג'ובאני לה ורה. התמחות: מבני ציבור מורכבים; קומפלקסים של מגורי יוקרה; תכנון ובנייה של מגורים ובתי מלון ברוסיה, במילאנו ובקיסריה.

מה מיוחד בהצעה שלכם? "הדגש הוא על הפשטות של העיצוב האיטלקי - יצירת נפחים בעלי גיאומטריה נקייה ומתן תשומת לב לפרטים הקטנים", אומר איציק עיני. "הבית מתפתח סביב החצר הפנימית, שבה בריכה שאפשר לראות מחלקים שונים של הבית. הכניסה היא גלריה מרשימה, אך שאר החלקים שומרים על אינטימיות של חיי משפחה".
 
איך יוצרים יוקרה באדריכלות? "יוקרה במגורים נובעת מאיכות חומרי הגלם ומשילובם הנכון במבנה".
טיפים לתכנון נכון של מגורים: "תכנון הנובע מהבנה אמיתית של צורכי הלקוח".
באיזה חלק כדאי להשקיע כדי ליצור אפקט מקסימלי? "לדעתי המטבח היה ונשאר החלק החשוב ביותר בבית, ולכן הוא נמצא בראש סדר העדיפויות".
פרויקטים בולטים: מגורי היוקרה במתחם האופנה ISOLA LUNETTA במילאנו, בית החולים POLICLINICO במילאנו, מוזיאון הים התיכון במארסיי שבצרפת והרחבת אצטדיון סאן סירו המיתולוגי במילאנו.
בעלים: דנה אוברזון ודנה אבריאל. התמחות: המשרד מתכנן מבנים, לרבות בתי מלון בישראל ובעולם, משלב הבנייה ועד עיצוב הפנים. המשרד עוסק גם בתכנון פנים של דירות יוקרה ובתכנון בתי יוקרה בישראל.

מה מיוחד בהצעה שלכם? "תיכננו את הבית עם קישור למגרשי הגולף והבאנו בחשבון את ההשפעה של המשחק על המגורים", מסבירה דנה אבריאל. "תיכננו פונקציות שמשרתות את שחקן הגולף, כמו מבנה לאחסון הציוד או ביתן המאפשר להחליף בגדים ללא צורך להיכנס לבית הראשי. החומריות שנבחרה לבית המוצע, כמו שימוש בכורכר, היא נגזרת של קיסריה ושל סביבתה.
"שמנו דגש על הצללות ששומרות על האקלים הפנימי בבית ועוזרות לחסוך בצריכת האנרגיה לתפעולו. ככלל, הבית מתוכנן באופן שמשרת את מי שאוהבים לארח".
איך יוצרים יוקרה באדריכלות? "התאמת גודל החדרים ותכנון הבית בהתאם לדרך החיים של בעליו. מדובר ביצירה של 'קופסה' שיכולה להכיל אורח חיים מסוג זה".
טיפים לתכנון נכון של מגורים: "למצוא אדריכל שאוהב אתכם כלקוחות ויהיה רגיש לצרכים ולצורה שבה מתנהלים החיים שלכם. זו הדרך להשיג את המקסימום מהבית המתוכנן".
באיזה חלק של הבית כדאי ללקוח להשקיע כדי ליצור אפקט מקסימלי? "כדאי לו להשקיע בחללים עצמם ופחות בעטיפות. עדיף להשקיע ביחסים בין החללים ובתכנון הנכון שלהם, כי העטיפות עולות הרבה כסף ומתבלות עם הזמן".

פרויקטים בולטים: בנייה פרטית בכפר שמריהו, בהרצליה פיתוח, במושבים בשרון, ברמת השרון, בתל אביב, בלונדון ובלוס אנג'לס; עיצוב פנים של בתי מלון.
בעלים: סרג' ויולי בן דוד. התמחות: בתים בסגנון אדריכלי מגובש וייחודי, בהתאם לעולם הערכים של המזמין ולנתוני האתר.  

מה מיוחד בהצעה שלכם? "ההצעה שלנו היא בית אלגנטי וקלאסי, שאינו הולך שולל אחר אופנות חולפות", אומר סרג' בן דוד. "זהו פרויקט שיהיה רלוונטי עוד שנים רבות, שהרי זו ההגדרה של קלאסיקה - עומד במבחן הזמן. בבית יש פטיו בחזית הכניסה ופרגולה רחבת מידות בחזית הפונה לגינה, כאלמנטים המגדירים מקום ושימוש ויוצרים אזורים מוצללים. תכנון החלל והמבנה כולל סימטריה ואלמנטים חוזרים, שקובעים סדר, שיווי משקל וקצב בחזיתות.
"כמו כן, הקפדנו על תכנון אקולוגי בעזרת שימוש בפנלים סולריים ומיחזור מים אפורים עבור השקיית הגינה. כן הושם דגש על איטום תרמי באמצעות זכוכית מבודדת, קירות כפולים והצללה על חזיתות".
איך יוצרים יוקרה בעזרת אדריכלות? "עושים זאת באמצעות תכנון אדריכלי קוהרנטי ומגובש, ברמת ביצוע גבוהה, תוך שימוש בחומרי גמר איכותיים. מבחינתי יוקרה היא הקו הקלאסי, העומד במבחן הזמן, משדר שלווה ונמנע מלרדוף אחר אופנות חולפות".
טיפים לתכנון נכון של מגורים: "ראשית, יש לבחור את האדריכל הנכון. תכנון הוא המפתח לכל פרויקט אדריכלי והוא תלוי באדריכל. בהתאם, צריך לשאוף לשפה אדריכלית מגובשת ולא לגיבוב של פתרונות מקומיים, שהרי מוצר אדריכלי מוצלח לעולם יבטא יותר מסך האלמנטים המרכיבים אותו. תכנון נכון יספק מענה לצרכים הפונקציונלים של המשתמש ויצליח לקבע בתודעה שלנו זהות עיצובית מוגדרת".
באיזה חלק של הבית כדאי ללקוח להשקיע כדי ליצור אפקט מקסימלי? "בעיצוב החזיתות ובקביעת השפה האדריכלית של הפרויקט".
פרויקטים בולטים: תכנון ועיצוב פנים של בתים פרטיים בשכונות אפקה, צהלה, תל ברוך ושיכון דן בתל אביב וכן ברמת השרון ובהרצליה.
בעלים: האדריכל יואב אנדרמן. התמחות: בנייה איכותית צמודת קרקע, עיצוב פנים מסחרי ומלונאות בוטיק.  

מה מיוחד בהצעה שלכם? "לפרויקט שני מוטיבים מרכזיים. הראשון הוא ניצול הטופוגרפיה של המגרש כדי 'לקבור' את הקומה התחתונה. שטח התקרה שלה משמש כבסיס לגן של קומת הכניסה. שיטה זו מאפשרת הגדלה משמעותית של שטח הגן העליון ומאפשרת לבנות יותר מ-500 מ"ר, שמתוכם רק 200 נראים על המגרש. המוטיב השני הוא שימוש בכל שטח המגרש לסביבת מגורים אחת המערבת את הפנים ואת החוץ, את הבנוי ואת המגונן, לשלם אחד.
"התוצאה, המושפעת משני אלה, יוצרת בית שאין בו קומה עליונה. שתי קומותיו מתפקדות כקומת הקרקע הקלאסית - קומה המחוברת לגינה דרך פתחים גדולים ויוצרת ממשק נוח ואינטואיטיבי בין הבית לגן".
איך יוצרים יוקרה באדריכלות? "אני לא חושב שצריכים ליצור יוקרה, לא באדריכלות ולא בתחומים אחרים. למען האמת אני לא לגמרי מבין את המושג הזה. נכון שחלק גדול מהפרויקטים שביצענו יוגדרו כנראה יוקרתיים, אך מעולם לא עמדה הגדרה זו לנגד עינינו. אנו שואפים ומשתדלים לתכנן פרויקטים טובים המתאימים לצורכי לקוחותינו ותואמים את השקפת עולמנו האדריכלית. לדוגמה, אני לא חושב שסדרת S של מרצדס תוכננה כדי להיות 'יוקרתית'. היא תוכננה כדי להיות המכונית הטובה ביותר בכל הקטגוריות. אם המהנדסים של מרצדס עונים על הדרישות האלה, יהיה להם מוצר טוב. ומוצר טוב יימכר הרבה ולאורך שנים".
טיפים לתכנון נכון של מגורים: אנדרמן לא סבור שיש "טיפ אולטימטיבי". "לכל לקוח סיפור משלו, לכל מגרש אילוצים שונים ופוטנציאל אחר. צריך להקדיש זמן להגדרת מערך הדרישות, השאיפות, הפנטסיות והאילוצים עוד לפני בחירת המתכנן והמגרש. במקביל, יש לבחור בעלי מקצוע טובים ומנוסים".
באיזה חלק של הבית כדאי ללקוח להשקיע כדי ליצור אפקט מקסימלי? "המקום שבו שוהים בני המשפחה רוב הזמן הוא המקום להשקיע בו. אחריו, יש להשקיע במקום שאליו קשורים. בכל בית יש פינה אחת שאותה אוהבים יותר. לפעמים זו מרפסת צרפתית קטנה, לפעמים זו פינה קטנה בקצה הרחוק של החצר ולפעמים זו פינת עבודה - ששם ורק שם רוצים לקרוא ספר. המקומות האלה, שאליהם נמשכים באופן טבעי, שווים את הכסף ואת המאמץ. הם אולי לא ייתנו את האפקט המקסימלי, אבל הם יחממו את הלב וזה לא פחות חשוב".
פרויקטים בולטים: "רוב לקוחותינו מעדיפים לשמור על דיסקרטיות ואנחנו נוהגים לכבד את הבקשות. בימים אלה מעורב המשרד בתכנון וילות יוקרתיות בהרצליה פיתוח, בבית ינאי, בסביון ובשכונות אפקה וצהלה בתל אביב".
בעלים: האדריכל אייל בלייוייס והמעצבת ניקי בלייוייס. התמחות: תכנון בתים פרטיים, דירות, בנייני מגורים, בנייני משרדים, משרדים, אולמות תצוגה וחנויות.  

מה מיוחד בהצעה שלכם? "תיכננו בית שהוא תוצר של כתב היד שלנו. זה בית בקווים נקיים, אך בשילוב עם צבעים ששוברים את הניכור של הסגנון המודרני. זה בית פתוח, ובזכות התוכנית שלו הוא גמיש לשינויים. מבחינת תכנון האקלים בבית, הוא נשען על מערכת של שכבות, שמאפשרת לשלוט ברמת האור ובחשיפה לשמש בהתאם לעונות השנה".
איך יוצרים יוקרה באדריכלות? "עדיף לדבר על איכות. חשוב ליצור סביבת מגורים ועבודה רגישה, יפה, נעימה, נוחה ומעודכנת טכנולוגית. מקסימום איכות חיים במקסימום נוחות. חלל רגיש וידידותיות למשתמש".
טיפים לתכנון נכון של מגורים: "חקירה אמיתית וכנה של הלקוח, בלי חיתוך פינות, כדי להבין אילו חיים הוא חי ורוצה לחיות. אם הוא יודע להגדיר את הצרכים ואת החלום, כל השאר הוא עבודה של האדריכלים. מי שרוצה מה שיש לשכנים - לא יהיה מרוצה מהתוצר הסופי. נדרש חיבור נכון של הלקוח לעצמו ולחלום שלו".
באיזה חלק של הבית כדאי להשקיע כדי ליצור אפקט מקסימלי? "השקעה בחדרי רחצה מביאה לתוצאות הטובות ביותר, ובעיקר כוללת את הפינוק האמיתי".
פרויקטים בולטים: בתי יוקרה פרטיים בכפר שמריהו, ברשפון וברמת אפעל; פרויקט של משרדים ואולם תצוגה לניופאן פרו במלון מנדרין; מרכז הדרכה לבישול של יבואני קיצ'נאייד.
 בעלים: האדריכלית תגית כלימור והאדריכל דוד קנפו. התמחות: מחלוצי פיתוח האדריכלות הירוקה בישראל. המשרד מחויב לעקרונות הבנייה הירוקה וליצירת סביבת מגורים וחיים בני קיימא.  

מה מיוחד בהצעה שלכם? "תכנון בית הוא פעולה אינטימית והתוצר הנכון הוא דיאלוג אינטימי ואמיתי בין המשפחה לאדריכל שמתכנן את הבית. החיבור בין הבית לחוץ הוא חשוב מאוד. הבנייה הירוקה היא תחום רחב וכולל, אבל חשוב בו בעיקר החיבור לסביבה הקרובה לבית.
"לכן הבית שקוף ותפור מהרבה אלמנטים ירוקים כמו בריכת השחייה ומערכת הפטיו שנהפכת לגג הירוק של חדר השינה המרכזי. הנוכחות של הטבע בפרויקט מיידית מאוד. על ידי שינוי רמת השקיפות של הזכוכית ומערכות של אוורור פסיבי, הבית משפר את רמת ההתאמה שלו לאקלים המקומי.
"כדי לא לפגוע בחלחול של מי תהום, טביעת האצבע של הבית היא מינימלית. בשילוב עם מערכות של מיחזור מים, מתקבל בית חסכוני בשימוש שלו במים. מבחינתנו, זהו חזון של בנייה ירוקה".
איך יוצרים יוקרה באדריכלות? "היוקרה תלויה בהצלחה ליצירת בניין שמשלים את סביבתו ואת החזון והמאוויים של הקליינט. מכיוון שיוקרה היא בעיני המתבונן, היא מגולמת באלגנטיות ובעוצמה של הפשטות, והאדריכלות משרתת את הערכים האלה".
טיפים לתכנון נכון של מגורים: "המגורים במאה ה-21 צריכים להיות חלל גמיש שיכול להשתנות בקלות. התבנית הקבלנית שמקובלת בישראל היא סכמה אנכרוניסטית, וצריך להרחיב את הדיון על המגורים, כי גם המסגרת המשפחתית השתנתה. לכן התבנית של המגורים צריכה להיות גמישה כדי לאפשר פרשנות אישית".
באיזה חלק של הבית כדאי ללקוח להשקיע כדי ליצור אפקט מקסימלי? "כדאי לו לטפל בתחום האור הטבעי. ככל שנכנס יותר אור טבעי לבית, במניפולציות אומנותיות הוא ישווה לחלל המגורים אופי יוקרתי וגם יאפשר נוחות למגורים, שלא קיימת בתכנון החזרתי של השיכון הישראלי".
פרויקטים בולטים: שגרירות ישראל בפאריס; מגדל המשטרה בחיפה; ספרייה אקדמית במכללת רופין; הפקולטה למדעים במכון הטכנולוגי חולון HIT; פארק ההיי-טק בקיסריה ובית כנסת בקיסריה.
בעלים: האדריכל נסטור סנדבנק. התמחות: תכנון עשרות בתים צמודי קרקע באזורי יוקרה בישראל ובעולם. המשרד מתמחה בפתרונות עיצוביים גם בתחום המסחר, ועובד עם חברות מסחריות מובילות בשוק בישראל.  

מה מיוחד בהצעה שלכם? "הבניין שהצענו מתאים לאופי של קיסריה. רצינו ליצור הצעה תחת ההגדרה 'קלאסית', כי לדעתי במקום כמו קיסריה התכנון צריך להיות קלאסי. הקור של הבתים המודרניים פחות מתאים לאווירה של קיסריה".
איך יוצרים יוקרה באדריכלות? "הקפדה על פרטים מביאה את היוקרה. זה גורם ללקוח לחוש את הייחוד של הפרויקט. כמובן שגם למיקום יש חלק חשוב בהגדרה של הבית כיוקרתי, אבל לא רק".
טיפים לתכנון נכון של מגורים: "הרמוניה בין האדריכלות לעיצוב הפנים. אדריכלות צריכה להגיע עד לרמת המפתח, ולכן אנחנו משתדלים לקחת פרויקטים שעומדים בדרישה הזו".
באיזה חלק של הבית כדאי ללקוח להשקיע כדי ליצור אפקט מקסימלי? "החלל שבו מבלים הכי הרבה זמן".
פרויקטים בולטים: וילות באפקה, ברמות השבים, בכפר שמריהו, בהרצליה פיתוח ובברלין; תכנון חנות לחברת דקור; עיצוב החנות של טומי הילפיגר בישראל.
ציטוט טוקבק של פעיל ירוק: מה ירוק בבית פרטי?
"בנייה צמודת קרקע היא ההפך המוחלט מירוק. מדובר בשיטת בנייה זולה להקמה אך בזבזנית להחריד בקרקע. היה עדיף שבמקום לבנות קומץ בתים פרטיים שיבנו במקום מספר בניינים גבוהים יעילים. כך יגורו באזור הרבה הרבה יותר תושבים ותהיה הצדקה כלכלית לפתוח מקומות מסחר. בשיטת בניית הבתים המבודדים התושב הופך להיות נכה ללא רכב פרטי, ובשביל כל פיפס, כמו בית קפה או סופרמרקט חייב לגמוע קילומטרים על קילומטרים, כשסביר שזה יהיה בג`יפ מגודל בזבזן דלק. בעיר אפשר לעשות את זה בצעידה קלילה מהבית לבית הקפה השכונתי. אף אוטובוס לא יכנס לישוב המונה כ`כ מעט תושבים, מה שאומר שהילדים באזור יהיו נתונים לחסדי ההורים הנהגים או המטפלים הנהגים ואם לא כן יהיו נעולים בבית הסוהר הפרטי, שכן כדי שהילד בן ה 7 יוכל להגיע לחברו מדובר מבחינתו במרחק של קילומטרים רבים. עכשיו אולי מתחילים להבין מדוע אנשים מתפכחים מהשטות של בית בפריפריה ומעדיפים דירת יוקרה בעיר. היה נהוג לחשוב שבית פרטי זה טוב לילדים, וזה ממש לא כך."
Comments