סן פרנסיסקו: האם נמצא הבניין הירוק בעולם?

פורסם: 29 במאי 2012, 6:03 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 במאי 2012, 6:04 ]
עם הפחתה של 32% בצריכת החשמל לעומת התקן המקובל לבניינים מסחריים - הבניין החדש של חברת התשתיות הציבוריות של סן פרנסיקו מתמודד על התואר הבניין החכם והירוק בעולם. כך זה נראה
סוכנויות הידיעות, 20/5/2012
הבניין החדש של חברת התשתיות הציבוריות של סן פרנסיקו (SFPUC), מתמודד על התואר הבניין החכם והירוק ביותר בעולם. הבניין, שמשתמש ב-55% פחות אנרגיה וצורך 32% פחות חשמל לעומת תקן הבסיס המקובל לבניית בניינים מסחריים (ASHRAE), קובע רף חדש מבחינת יעילות בצריכת אנרגיה וקיימות ומועמד לקבל את תקן LEED פלטיניום - התקן המחמיר לבנייה ירוקה בארה"ב.

בבניין שולבו אלמנטים של התקן המחמיר כבר בשלבי העיצוב הראשוניים, על מנת ליצור סביבת עבודה בריאה יותר, להפחית את השפעתו הסביבתית ולספק יתרונות כלכליים של בניין יותר יעיל בצריכת אנרגיה ובר-קיימא. אלמנטים אלה כוללים טורבינות רוח, חלונות שמאפשרים אוורור טבעי, 684 פאנלים סולאריים על הגג ומערכות למיחזור של מים. 

http://www.youtube.com/embed/zqWlExdZjB4

מהנדס הבניין, מאסוד ואפיי, הסביר כי המטרה בבנייתו היתה צריכה נמוכה ככל האפשר של משאבים ושימוש בתכנון יצירתי כדי ליצור מודל למגדלי משרדים ומגורים ברי קיימא באזורים עירוניים. KMD, משרד האדריכלים שעיצב את הבניין, זכה כבר בשני פרסים מהמכון האמריקאי לאדריכלות של סן פרנסיקו על העיצוב. 

ניהול משולב ולוח מחוונים

בבניין משולבת גם מערכת ניהול משולב בשם IBMS, שאוספת נתונים מכל מערכת בבניין בכל רגע נתון ומוציאה פלט בפורמט מאוחד, שמסייע בניהול יעיל של הבניין כולו. המערכת גם מציגה את רמת צריכת האנרגיה בזמן אמת וכן מספקת כלים תפעוליים ויישומי תוכנה לניטור וניהול הביצועים של הבניין בזמן אמת. באופן זה, היא מאפשרת לסנכרן את המידע מכל המערכות בבניין וכך להגדיל את הפונקציונאליות שלהן. 

"שילוב כזה של כל תת-המערכות לא נעשה עדיין בכזו רמה של פירוט ותחכום", אמר אנדרס סמולביץ' מחברת Smart Buildings, שתכננה את מערכת הניהול המשולב. "מערכת שכזו הופכת את אנשי הצוות של הבניין ליותר פעילים ומצמצמת את הזמן בו הם מחכים והזמן בו הם מתקנים תקלות, כך שאיכות הציוד ומחזור החיים שלו משתפרים".

בין השאר, המערכת מאפשרת לבנות "לוחות מחוונים" לכל משימה. כך למשל, כל מחלקה בבניין יכולה לראות במסך את צריכת האנרגיה והתקדמות יוזמות הקיימות שלה. למערכת 450 סוגי מסכים, שמיועדים למנלי בניין, מנהלים עסקיים, עובדים, מבקרים והציבור הרחב, שיכולים כולם לתרום מהצד שלהם לאופטימיזציה, הביצועים והיעילות של הבניין.

לכתבה באתר ynet

Comments