מגדל משרדים ירוק נוסח אמריקה מטפס לו בתל אביב

פורסם: 26 ביולי 2010, 21:25 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 בפבר׳ 2011, 9:50 ]

עשרים קומות של משרדים על פי התקן האמריקאי המחמיר LEED הולכים ומוקמים בתל אביב על ידי האחים עזורי – שילוב של אהבה לטבע וחוש עסקי

25/07/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

עזורי
כך יראה מגדל המשרדים אקו טאוור הירוק של האחים עזורי עם סיום הבנייה בתחילת 2011 – צילום: באדיבות חברת האחרים עזורי
ברחוב המסגר, בלב אזור מסחרי של תל אביב מוקם מגדל משרדים בן 20 קומות, שאולי בעין לא מקצועית בשלב זה של הבניה, לא נראה שונה בהרבה מבניינים אחרים. רונן עזורי, אחד המנכ"לים של חברת האחים עזורי, מגלה שהמבנה יהיה מגדל המשרדים הראשון בארץ שיזכה בהסמכה של התקן האמריקאי ליד, LEED - Leadership in Energy & Environmental Design בנוסף לתקן 5281 של מכון התקנים הישראלי.

המגדל ששמו אקו-טאוור, יהיה בעל שטח בנוי כולל של כ-30,000 מ"ר והוא לא יהיה בעתיד מגדל בודד באזור, מבטיח עזורי. האקו-טאוור נמצא בקרבת מתחם חסן ערפה בו על פי התכנון יקומו 14 מגדלים לעסקים ולמגורים. לא הרחק משם נמצא מה שהיה פעם השוק הסיטונאי, שאף הוא יהפוך על פי התכנון למרכז תעסוקה ולמגורים גדול מאוד. האם המגדלים שיקומו בעתיד ילכו גם הם אחר התפיסה הירוקה של האחים עזורי? ימים יגידו.

חזון של אוהבי טבע

עזורי לא התחיל את הסבריו על המגדל הירוק שחברתו מקימה עם חישובי אנרגיה ואחוזי החומרים הממוחזרים על פיהם יבנה המבנה אלא דיבר על חזון: בנייה ירוקה מתחילה בחשיבה ירוקה. "לכל אחד אהבה מיוחדת לטבע אותה כל אחד מבטא בתחומים שונים" הוא מסביר לעיתונאים. מדוע בחר ללכת בדרך של בנייה ירוקה? עזורי מסביר שהדבר קשור לזיקה שלו לטבע אך הוא גם מאמין, שיזם שלא יאמץ את דרך הבנייה הירוקה לא תהייה לו נוכחות מסחרית בעתיד.

אנרגית שמש
הגן הבוטני בקומה ה-20 עם פנלים סולרים ואולי גם טורבינת רוח – צילום: באדיבות חברת האחרים עזורי
את הקמת המבנה מלווה מתחילתו, גיא באטל, מהנדס סביבתי מומחה לתכנון בר קיימא מאנגליה שתורתו תכנון אינטגרטיבי. לא עוד מעבר של תכנית מהאדריכל למתכנן מערכות אחרות ומשם לקבלן הבונה, כל המעורבים הם צוות אחד ואת התכנון עושים בהתחשב בכל ההיבטים של הבנייה. באטל מציין שבעולם נושא הבנייה הירוקה תופס תנופה שלא כמו בארץ, בה נוקטים לדבריו בגישה זהירה יותר. שותפים לתכנון אדריכלות הבניין אורית וינדלברג-גלעדי וקרן ידווד ממשרד OKA להן ניסיון בהקמת בניינים ירוקים בארץ ובחו"ל. עמוס חלפון מחברת AES המתמחה במערכות שימור אנרגיה והאמן האקולוגי אדריכל אורי דה בר אף הם חלק מצוות התכנון האינטגרטיבי של הפרויקט.

חשיבה מחדש בעיר תל אביב

ידווד מדברת על ריבוי תכניות ערים של העיר תל אביב ועל העדר תוכנית מתאר. "אך יש לאחרונה חשיבה מחדש של קו הרקיע אצל מתכנני העיר" אומרת ידווד. היא מגלה כי היה על משרד OKA לתכנן את מגדל אקו-טאוור לא על פי המצב הקיים בשטח שסביבו, אלא בהתחשב במגמה של תכנון האזור לשנת 2025. "כל חזית לכל כיוון שונה ביחס לרוחות השמיים" אומרת ידווד. לא היה קל לשכנע שהבניין צריך לכלול "שטחים פתוחים" פנימיים ומקומות התרגעות לעובדים, כמו גנים בוטניים בקומה החמישית ובקומה העליונה.

יסודות של בניה הירוקה באקו-טאוור

אילון
האקו-טאוור בסביבתו הטבעית לגדות נתיבי אילון שבנחל באותו שם – צילום: באדיבות חברת האחרים עזורי
אור יום טבעי באמצעות זגוגיות חכמות המסננות את כניסת החום לשמונים וחמישה אחוזים משטחי המשרדים יפחיתו את הצורך בתאורת חשמל ויחסכו חשמל גם למיזוג אוויר. ניתן יהיה לפתוח את החלונות לכניסת אוויר צח בנוסף למערכת אוורור המקנות ליושבי המשרדים הרגשה נעימה.

פנלים סולרים על הגג יספקו חלק מהחשמל הנדרש. מתוכננת טורבינת רוח אך על הקמתה יוחלט אחרי בדיקת משטר הרוחות בקומה ה-20 של הבניין.

מערכות להשבת מים יאפשר חיסכון של עד חמישה מיליון ליטר לשנה.

מתכנני הבניין גם דואגים לעומס התחבורה סביבו, והוא יכלול חניון לאופניים שבסמוך לו מקלחות לעובדים החרוצים.

בנושא המחזור, פחים להפרדה של פסולת ימוקמו בכל המשרדים. לאחר האיסוף תאוחסן הפסולת בחדר אשפה ראשי עד לאיסופה על ידי חברות המחזור.

עזורי מבטיח שאקו-טאוור הוא המגדל הירוק הראשון שחברת אחים עזורי בונים בארץ, אך לא האחרון ומגלה שכבר יש תכנון של מגדל נוסף מבלי לנקוב בשמו בינתיים.

ירוק בבית אינטל בפנים

לאינטל בארץ זכות ראשונים של בניין מסחרי שנבנה על פי ליד-זהב האמריקאי לבנייה ירוקה, אותו השיקה החברה הבין לאומית הקיץ. הורגלנו לקרוא את התווית על המחשב שלנו "אינטל בפנים", אבל נעים להיות בתוך הבית הירוק של אינטל פנימה בחיפה.

מה עושה את בניין אינטל לירוק? מעל ל-75 אחוז משטחי הבניין המאוכלסים בקביעות יהיו חשופים לתאורה טבעית, החלונות בבניין רחבים ובעלי זיגוג כפול ואכסדראות (פאטיו). האור יכנס אבל החום נשאר בחוץ, בזכות מדפים רפלקטיביים שמחדירים תאורה טבעית פחותת חום. אספקת אוויר צח לקומות המשרדים מבוקרת באמצעות חיישני המזהים את כמות האנשים בקומה. ניצול חוזר של האנרגיה מתבצע על ידי כך שהחום האבוד הנוצר במערכות הקירור ינוצל לחימום מוקדם של מי הצריכה במטבח ובמקלחות של חדר הכושר. הפחתת הצורך בהשקעה אנרגיה לקירור הבניין מתקבל גם על ידי הגג שיכוסה בצמחייה ובחומרים מחזירי חום להורדת חום מהווה בידוד.

וכיצד באינטל חוסכים במים? מתכנני הבניין הקימו מערכת לבקרת ההשקיה, נעשה שימוש במי העיבוי המנוקזים ממערכות שונות ודאגו לצמחיה עם דרישות מים נמוכה.

לכתבה באפוקטיימסכתבות קשורות:
יזמי מגדל המשרדים הירוק הראשון: "יהיה כאן גן עדן"
ג'ון ברייס עוברת למשרדים חדשים וירוקים
מגדל משרדים "ירוק" בת"א יוצא לדרך בהשקעה של 200 מיליון שקל
חדש ברחוב המסגר: מגדל משרדים אקולוגי
קיימוּת בסביבה בנויה


Comments