בנייה ירוקה - בידוד תרמי הוצג בכנס בתערוכת קלינטק 14

פורסם: 10 ביולי 2010, 0:58 על ידי: Sustainability Org
בתערוכת קלינטק הוצגו אפשרויות רבות של תחנות כוח המופעלות באמצעות השמש והרוח. גם לתחנת האנרגיה הוירטואלית - כך מכונה התייעלות אנרגטית- היה ייצוג אף כי בקנה מידה קטן יותר
 
08/07/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
 
תרמוקיר
ביתן של מפעל תרמוקיר לבידוד בתערוכת קלינטק מציג מספר תווים ירוקים של מכון התקנים – צילום: אפוק טיימס
אחד המושבים שיזמה העמותה הישראלית לייזום בנייה ירוקה ובת קיימא הוקדש לתקנים התרמיים בארץ. באמצעות בידוד נכון של מבנים ניתן לחסוך אנרגיה, וכפועל יוצא אולי ביטול תחנות כוח נוספות בעתיד. קיימים שני תקנים של מכון התקנים לבידוד תרמי בארץ, אחד מחייב 1045 והשני וולונטרי 5282, התקנים אינם מופעלים על בניינים קיימים אלא רק על בנייה חדשה. התקנים מתייחסים לארבעה אזורים: מישור החוף והשפלה, הנגב הצפוני ועמק יזרעאל, הגולן,הרי הגליל, הרי יהודה, הר הנגב, וכל השאר.

תקווה לבנייה הירוקה בארץ

רוזה גולדין ממשרד גולד הנדסה, יועצת תכנון הנדסי, הציגה נתונים מספריים מדויקים של צריכת החשמל של בניין העומד בכל אחד מהתקנים התרמיים לבידוד. ההבדל היה בולט לטובת בידוד על פי תקן 5282 שצורך פחות חשמל, ההרצאה של גולדין הייתה מועילה מאוד לאדריכלים ולמהנדסים המתמחים בבנייה ירוקה. אחרי שסיימה את ההרצאה רבים מהיושבים בקהל ביקשו פרטים נוספים וציינו שזו הפעם הראשונה שהם מקבלים נתונים בצורה מסודרת בנושא. דוגמה אחת מיני רבות לנתונים אליהם התייחסה גולדין, באזור א' צריכת חשמל בקו"ש לשנה: ללא בידוד (חלק ניכור מהבנייה הקיימת בישראל) – 10,160, בידוד על פי תקן 1045 - 8,884 ולפי תקן 5281 - 6,160. חיסכון של כ-30 אחוז.

בראיון בתום ההרצאה שלה, גולדין אמרה שכמעט כל בניין משרדים שהיא מתכננת יעמוד בתקן 5282 ואף בתקן לבנייה הירוקה המלא 5281 בשל דרישת הלקוחות. גולדין מציינת שעמידה בתקן הוולונטרי התרמי אינה דורשת כיום השקעה נוספת. גולדין מזכירה בשמם בנייני משרדים המתוכננים בבנייה ירוקה: מגדל בסר מספר שלוש באזור קניון איילון, בניין אלקטרה ברחוב יגאל אלון בתל אביב, בניין חדש של חברת עתידים ועוד. היא מביעה אופטימיות זהירה, ערים בישראל כמו: כפר סבא, הוד השרון, רעננה ונתניה עומדות לאמץ תקן בנייה ירוקה מאוד דומה ל-5281 כתקן מחייב. בעיריות של פתח תקווה ושל הרצליה עוד לא התקבלה החלטה אך יש דיונים על כך. בנס ציונה מתוכנן בניין מגורים שייבנה על פי תקן הבנייה הירוקה, מסכמת גולדין.

אתגר תכנון לפי דגם הפרח

איטונג
מפעל בלוקי איטונג הציג את תוצרתו בתערוכת קלינטק עם הסיסמה הידוע: "לא איטונג – לא קונה" – צילום: אפוק טיימס
אדן ברוקמן, בחורה צעירה מארה"ב, הייתה אורחת כנס הבנייה הירוקה והיא סיפרה על תכנית "אתגר הבניין חיי" של ארגון הבנייה הירוקה הבין-לאומי שלוקחת את הפרח כמטפורה. לפרח הזה יש שבע עלי כותרת והוא מביא פילוסופיה למקצוע התכנון. בין עלי הכותרת של הבניין מאזן אפס של אנרגיה, חיסכון והשבת מים, יושר והגינות ויופי. צריך "לסגור את הפער בין מה שאתה עושה כיום בתכנון בניין לבין מה שאתה אמור לעשות", מצהירה ברוקמן כשהיא מסבירה את הפילוסופיה שמאחורי התכנית שהחלה את דרכה לפני כעשר שנים. כיום מריצים את התכנית במסגרת כ-70 פרויקטים בעיקר באירופה ובאמריקה, ממקסיקו ועד לצרפת. בישראל העמותה הישראלית לייזום בנייה ירוקה שוקלת לשתף פעולה עם התכנית ומי יודע? אולי יקום בארץ הפרויקט ה-71 של התכנית. הארגון הבין-לאומי "אתגר הבניין חיי" אינו מריץ בעצמו את התכניות בארצות השונות אלא מסייע ומהווה כתובת לשאלות ולעזרה כיצד לשפר את התכנון. הארגון הקים מאגר לשיתוף המידע בין הפרויקטים השונים בו מצייגים הפעילים בפרויקט שאלות והעוסקים בפרויקטים אחרים יכולים לתת להן תשובות באמצעות האתר, וכך לשתף מניסיונם ההתקדמות הפרויקט.
 
Comments