בנייה ירוקה: איכות הסביבה מתחילה בבית

פורסם: 31 בדצמ׳ 2009, 4:09 על ידי: Sustainability Org

בנייה ירוקה נכנסת יותר ויותר לתודעה, הכוח של הבנייה הירוקה טמון באיכות החיים שהיא מבטיחה לדיירים שבוחרים לבנות את ביתם בשיטת הבנייה הירוקה. על כך בכתבה הבאה

 
שמעתם כבר על בנייה ירוקה? עבור רבים בנייה ירוקה היא סמל לאיכות חיים אמיתית. בנייה ירוקה בהבדל מבנייה רגילה מבטיחה לכם שמירה אמיתית על איכות הסביבה שלכם. עקרונות שעליהם מושתת בנייה ירוקה עולים בקנה אחד עם עקרונות איכות הסביבה. כשמדברים על בנייה ירוקה מדברים על מחזור חומרים, שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה, חיסכון במשאבים של אנרגיה ומים, הימנעות מחומרים מזהמים או פולטי קרינה וטיפול נכון בשפכים. מילת המפתח בכל הקשור בבנייה ירוקה היא תכנון מוקדם וחכם בשיטה שתיקח בחשבון את עקרונות שימור הסביבה.

מי שמתעקש לגור דווקא בבניין ירוק שנבנה על בסיס העקרונות הירוקים נהנה מכמה יתרונות בולטים של שיטת הבנייה הירוקה. בראש ובראשונה בנייה ירוקה מבטיחה איכות חיים בסביבת מגורים ירוקה ובריאה, זאת מטרת העל של החרדים לרעיונות ירוקים של איכות הסביבה ורוצים לאמץ את העקרונות הירוקים גם לסביבת המגורים שלהם. כמו-כן,
בנייה ירוקה עושה שימוש בחומרים מן הטבע וחומרים ממוחזרים. מעבר להשקפת עולם ותפיסת חיים ירוקה, יש גם שיקולים פרקטיים יותר שיכולים להניע דיירים לבחור דווקא בבנייה ירוקה. במעלה השיקולים הפרקטיים ניצב החיסכון הכספי שכרוך בבנייה ירוקה. אומנם, בנייה ירוקה עשויה להיות יקרה יותר, אך החיסכון הגדול ביותר בא לידי ביטוי בעצם התכנון המוקדם שמאפשר להימנע מהוצאות גדולות על חשמל או מים. יתרון נוסף הוא בכך שבנייה ירוקה מקנה ערך מוסף בעצם עליית ערך הדירה. 
עלויות הבנייה הן אולי גבוהות יותר ביחס לבנייה רגילה אך החיסכון באנרגיה ובמים שמובנה כבר בבית הנבנה בבנייה ירוקה, השימוש בחומרי בנייה בריאים יותר והשימור על עקרונות איכות הסביבה, אלה מוסיפים הרבה מאוד נוחות ואיכות בדירה ובשל כך מעלים את ערך הדירה ביחס לדירה רגילה. בנייה ירוקה היא קודם כל עניין של תכנון, מומחי בנייה ירוקה חוברים לכל הגורמים האחראים לבנייה ועובדים איתם בשיתוף פעולה כדי להבטיח את המרכיבים ההכרחיים בבנייה ירוקה כמו שימוש בחומרים בריאים שאינם פולטים גזים רעילים, תכנון אקלימי הכולל את התכנון חלונות, פתחי אוורור, תכנון השלד הכולל בידוד תרמי ביסודות, במרתפים ובקירות ובידוד הגג, תכנון מערכות המבנה הכולל את מחזירי המים, בידוד הצנרת, מחזור מים אפורים, אוורור בתקרה, גופי תאורה חוסכי אנרגיה.

כל מערכות הבניין צריכות להיות מושתתות על עקרונות ירוקים, מערכת התברואה מצריכה התקנת מקטיני זרימה שמביאה לצמצום של 40% בצריכת המים והדיירים לא ממש חשים בהקטנת הזרימה. צנרת המים החמים צריכה להיות מבודדת בבידוד תרמי שימנע איבוד אנרגיה, דבר שיוביל לחיסכון באנרגיה לצורך חימום מים. מערכת התברואה בבנייה ירוקה תהיה בעלת מערכת צנרת דלוחין נפרדת של מים אפורים, כך אפשר יהיה לעשות שימוש חוזר במים להשקיית הגינה. החיסכון במערכת החשמל בבנייה ירוקה יבוא לידי ביטוי בהתקנת נורות פלואורסצנטיות שצריכת החשמל שלהן קטנה ברבע מזו של הנורות הרגילות ובנוסף אלה נורות שמחזיקות הרבה יותר זמן מנורות רגילות. שיטת הבנייה הירוקה טומנת בחובה מחשבה מתוכננת של חיסכון באנרגיה ושימוש בחומרים בריאים בכל שלב של הבנייה, מבניית היסודות, הקירות, הגגות, המרתפים והחלונות. 

כמו-כן, הבנייה הירוקה שמה דגש גדול מאוד על בידוד תרמי בקירות ובגג שמביא לחיסכון באנרגיה הדרושה לחימום או לקירור הבית. שיטת בנייה ירוקה לוקחת בחשבון את העקרונות הירוקים גם בעצם העמדת הבית. חזיתות הבית צריכות לפנות לצפון ולדרום ולהביא לניצול של אנרגיית השמש, כמו כן העמדת הבית בבנייה ירוקה תיקח בחשבון את הצורך להימנע מפגיעה בצמחייה ובעצים בסביבת הבית. עקרונות הירוקים שעל בסיסם נבנה הבית הופכים את איכות הסביבה להרגל ולאורח חיים בריא לסביבה ולדיירים.
 
Comments