בעוד שלושה חודשים - הצעת חוק לרפורמה בתחום התכנון והבנייה

פורסם: 6 באוק׳ 2009, 3:06 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 30/9/2009
 
כך החליטה ועדת השרים. על פי הרפורמה יצומצמו מספר הערכאות התכנוניות משלוש לשתיים ויועברו סמכויות מהוועדות המחוזיות לוועדות המקומיות. ארגוני הסביבה זועמים. החברה להגנת הטבע: לוועדות המחוזיות יש ראייה מרחבית יותר וארוכת טווח, לעומת הוועדות המקומיות שמורכבות מפוליטיקאים מקומיים בעלי אינטרסנטים צרים.
 
למורת רוחם של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, וקואליציה של 14 ארגונים סביבתיים וחברתיים מהגדולים בארץ, אישרה הערב (ד')  ועדת השרים את אחת ההחלטות הדרמטיות ביותר בתולדות המדינה בתחום התכנון והבנייה. על פי ההצעה שהוגשה הערב לוועדת השרים, תוך שלושה חודשם תוגש הצעת חוק לרפורמה בתחום התכנון והבנייה. החוק החדש יציע לצמצם את מספר הערכאות התכנוניות משלוש לשתיים והעברת סמכויות רבות מהועדות המחוזיות לתכנון ובנייה לועדות המקומיות.
 
אם החוק יעבור בכנסת, תכנית בנייה תעלה לדיון בוועדה אחת בלבד, זאת בניגוד למצב הקיים כיום כשתכנית נידונה גם בוועדה מקומית לתכנון ובנייה וגם בוועדה מחוזית לתכנון ובנייה. "אם עד היום דובר על ארכה של שישה חודשים עד הגשת נוסח הצעת החוק, אז הערב הוחלט לקצר את התהליך לשלושה חודשים בלבד", אמר הערב בזעם ניר פפאי ראש אגף שמירת סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע. "הניסיון לעשות זאת בחופזה, במחטף ובמהירות מגביר עוד יותר את החשש שלנו שהיה קיים ממילא, לגבי התוצאות ההרסניות של הרפורמה".
לטענת הארגונים הסביבתיים והחברתיים ועדת השרים שהתנסה היום התכסתה באצטלה של שיפור וייעול התכנון והבנייה על ידי קיצור הליכי אישור
תוכניות אולם בפועל העצמת כוחן של הועדות המקומיות יגבירו את השחיתות. "לוועדות המחוזיות יש ראייה מרחבית יותר וארוכת טווח", מוסיף פפאי בדאגה, "הועדות המקומיות רואות עד קצה הקדנציה שלהן במקרה הטוב. מדובר בוועדות פוליטיות שמורכבות מפוליטיקאים מקומיים בעלי אינטרסנטים צרים. לדבריו, ידוע שהוועדות הללו נגועות בשחיתויות. ההצעה היא פתח לעוד שחיתות ולהגברת הקשר בין ההון לשלטון. מדובר ברפורמה מאוד מסוכנת לא רק לסביבה אלא גם לדמוקרטיה ולשלטון החוק.
 
יצוין כי בעקבות התכנסות ועדת השרים, אתמול (ג') התקיים כנס חרום של 14 ארגונים סביבתיים וחברתיים מהבולטים בארץ. ביניהם ארגון הגג חיים וסביבה, אדם טבע ודין, החברה להגנת הטבע, האגודה לזכויות האזרח, התנועה לאיכות השלטון, האגודה לצדק חלוקתי, הקשת הדמוקרטית המזרחית, שתי"ל ועוד.
 
כולם יצאו בקריאה דחופה לשרי הממשלה לדחות את הצעת ההחלטה שהתקיימה כאמור הערב. לטענת הארגונים הצעת ההחלטה הוגשה היום לועדת השרים ללא ניתוח מסודר ועבודת מטה רצינית שמתוכם יצא פיתרון כל כך דרמטי ומרחיק לכת. ועדת השרים לעומת זאת קיבלה את ההחלטה פה אחד, למעט השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן שהתנגד לה באופן נחרץ.
 
לכתבה ב-nrg
Comments