קבינט הדיור: דיון מיוחד בעלויות ותועלות הבנייה הירוקה

נשלח 22 בפבר׳ 2014, 21:27 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 22 בפבר׳ 2014, 21:28 ]
ל"כלכליסט" נודע כי גרג כץ, מומחה בינלאומי לבנייה ואנרגיה ירוקה שייעץ גם לממשל האמריקני יישא דברים בישיבה. השר להגנת הסביבה: "כל משפחה שתתגורר בדירה ירוקה תוכל לחסוך מאות שקלים בחודש"

מאת עינת פז-פרנקל, 16/2/2014
 

מחר (ב') יתכנס קבינט הדיור של הממשלה, בראשות שר האוצר יאיר לפיד, על מנת לשמוע סקירות ועדכונים בעיקר. הצעת החלטה אחת נמצאת על סדר היום של קבינט הדיור, שהגיע לידי "כלכליסט", והיא נוגעת לתקצוב מוסדות חינוך במסגרת הסכמי הגג עם רשויות מקומיות.

כזכור, נחתמו שלושה הסכמי גג – עם קרית גת, מודיעין וראש העין – שנועדו לתת מימון לתשתיות כגון כבישים ומוסדות חינוך לערים שבתחומן יוקמו אלפי יחידות דיור חדשות. הצעת ההחלטה מבקשת להטיל על המינהלת הכללית של משרד החינוך, בשיתוף אגף התקציבים במשרד האוצר, לפעול לתקצוב מוסדות החינוך, לרבות הכנת תחזית ותכנית חומש לבניית כיתות הלימוד הנדרשות. ההצעה תוגש על-ידי שר השיכון אורי אריאל.
בנייה ירוקה (אילוסטרציה)
בנייה ירוקה (אילוסטרציה)
ולראשונה מאז הוקם קבינט הדיור במאי 2013, ישמעו השרים סקירה נרחבת על נושא הבנייה הירוקה. ל"כלכליסט" נודע כי המומחה העולמי לבנייה ואנרגיה ירוקה, גרג כץ, שאף ייעץ לממשל האמריקני, יישא דברים בישיבת הקבינט. כץ נחשב כיום אחד ממובילי הדעה המרכזיים בתחום הכלכלה הירוקה בכלל ובתחום הבנייה הירוקה בפרט. מאמריו, העוסקים בעלויות ותועלות הבנייה הירוקה, משמשים בסיס לקבלת החלטות בנושא על ידי השלטון בארה"ב. כץ מכהן כנשיא קרן הון הסיכון "Capital E" העוסקת בהשקעות בחברות לאנרגיה מתחדשת. נציגי המשרד להגנת הסביבה צפויים להציג בדיון בקבינט נתונים לפיהם התועלת הכלכלית מבנייה ירוקה למשק, נאמדת ב-121 מיליון שקל בשנה בתחום המגורים, ב-100 מיליון שקל בשנה בתחום מבני החינוך, וב-61 מיליון שקל בתחום המשרדים. הנתונים מבוססים על התחלות הבנייה בשנה במשק ועל הנחה שכל המבנים ייבנו בבנייה ירוקה. במשרד מציינים כי רוכשי הדירות ייהנו מחסכון של 2,200 שקל בשנה אם ירכשו דירה שנבנתה לפי תו התקן הירוק של מכון התקנים הישראלי. עלות הבנייה (כיום, כ-6,000 שקל למ"ר בבנייה סטנדרטית, כמובן ללא עלות הקרקע והמסים) לקבלן, תהיה גבוהה ב-4% בבנייה ירוקה.

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ אמר ל"כלכליסט" כי, ״אין לי ספק שאם אזרח היה יודע שבתוספת של אחוז או שניים במחיר הדירה, הוא היה מונע חשיפה לפגיעה בבריאות של ילדיו הוא היה עושה זאת ללא היסוס. אפשר רק לשער כמה כסף ומאמצים הציבור מוציא על נעליים שקצת יותר נוחות, חדרי כושר, אוכל שהוא קצת יותר בריא ולאחר כל זה מתגורר בדירה שחושפת את בני משפחתו לאלרגיות, אסטמה ומחלות נוספות. בנוסף, כל משפחה שתתגורר בדירה ירוקה תוכל לחסוך מאות שקלים בחודש על חשבון הנטל הכבד של הוצאות החשמל״.
Comments