גג-גן שמקרר את בית הספר

פורסם: 28 בספט׳ 2010, 23:46 על ידי: Sustainability Org

הטרנד החדש בבתי ספר: במקום גגות בטון אפורים - גינות ירוקות ופורחות. התרומה לסביבה: צינון המבנה, חיסכון בחשמל וחיסכון במים

אביב לביא | 28/9/2010 9:09
הגג של הבניין הישראלי המצוי הוא חלל מבוזבז, שלרוב פזורים בו דודי שמש, אנטנות, חוטים, רהיטים ישנים והרבה זפת. במבני ציבור ובתי ספר המצב אפילו גרוע יותר, אלא אם כן מדובר בבית ספר שהחליט להפוך את הגג שלו לגינה.

עם פתיחת שנת הלימודים, מתברר שאופנת הגגות הירוקים הגיעה גם למערכת החינוך. בבניין החדש של חטיבת "יהלום" בשוהם, שבה לומדים כ-800 תלמידים, הגג הוא למעשה גינה גדולה שבה משולבים טוף, חלוקי נחל וקורות עץ שהיו פעם אדני רכבת. מצע הגידול עשוי מחומר מיוחד, סופח מים, כך שהמים לא יחלחלו לתוך המבנה ועליו נשתלה צמחייה שמותאמת לאקלים הים תיכוני הלוהט וצורכת מים בצמצום. המים להשקיה, אגב, מגיעים ממערכת מיוחדת שאוספת את מי המזגנים מהכיתות ומעלה אותם אל הגג.
צילום: מועצת שוהם
צילום: מועצת שוהם

גג ירוק הוא אחד המרכיבים המשמעותיים בבנייה ירוקה: העובדה שהגג מכוסה צמחייה, שמתחתיה שכבת בידוד עבה, מגנה על הקומות העליונות מפני התחממות ומצננת את הטמפרטורה בתוך המבנה בשלוש עד ארבע מעלות בשיא הקיץ, מה שכמובן מאפשר להפחית את השימוש במזגן ולצמצם את צריכת האנרגיה. הגג שהופך לגן גם מזמין אליו ציפורים ופרפרים, ולמעשה "מחזיר" לטבע את חלקת הקרקע שבשעת הבנייה כוסתה בבטון. היתרון האחרון הוא אסתטי: "זו בעצם החזית החמישית והירוקה של בית הספר", אומרת איריס לוין, מהנדסת המועצה בשוהם, "שאותה ניתן לראות מהבתים הסמוכים".


"ראיתי גגות כאלה באירופה והתרשמתי", אומר גיל ליבנה, ראש מועצת שוהם, "וכשניגשנו לבנות בניין חדש לתיכון היה לי ברור שנלך על סטנדרטים ירוקים. כמובן שכשמדובר בבית ספר העניין החינוכי הוא חלק חשוב. בנושאי סביבה כולם אוהבים לדבר, אבל שום דבר לא משתווה לזה שאפשר להגיד לילד'רוצה לתרום לסביבה? עלה לגג ותעבוד קצת בגינה'".

מוסד חינוכי אחר שהצטייד לקראת השנה החדשה בגג ירוק הוא כפר הנוער "מוסינזון" בהוד השרון, שמחצית משטח הגג שלו כבר פורחת, והמחצית השנייה אמורה לשמש לניסויים של התלמידים.

לכתבה באתר nrg
Comments