בנייה ירוקה אינה מעלה את מחירי הנדל"ן

פורסם: 5 ביוני 2012, 13:41 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 5 ביוני 2012, 13:42 ]

למרות המיתוס וההפחדות מטעם הקבלנים, בנייה ירוקה לא מייקרת פרויקטים - היא דווקא מביאה לחיסכון לטובת כל הצדדים

אלי כהן | 4/6/2012 10:11 
תגיות: בנייה ירוקה
 
בכנס התכנון והבנייה האחרון טען נשיא התאחדות הקבלנים ניסים בובליל כי החלת תקן הבנייה הירוקה בכל הארץ תגדיל את עלויות הבנייה ב-20% ותרחיק מאוד זוג צעיר בישראל מרכישת דירה. אמירה זו, מלבד זאת שאינה נכונה ואינה מבוססת, גורמת להטעיית ציבור הרוכשים הפוטנציאלים של הדירות בישראל ומסמאת את עיניהם מראיית האמת. קניית דירה העומדת בתקן ירוק הינה אחד הצעדים הפיננסים החכמים ביותר.

רק בחודש נובמבר האחרון הציגו השר להגנת הסביבה גלעד ארדן ואנשי מכון התקנים הישראלי והמועצה הישראלית לבנייה ירוקה את התקן החדש לבנייה ירוקה 5281, וקבעו כי החלתו תחסוך למשק הישראלי לפחות 7 מיליארד שקל.

אין עוררין על הטענה שבנייה ירוקה והתייעלות אנרגטית הן מההשקעות המשתלמות ביותר למדינה בכלל ולצרכן בפרט. אבל לא מדובר רק בחיסכון כלכלי. החלת התקן המחייב תשים קץ לעידן ה-Green Wash בישראל ותמנע את זילות צמד המילים "בנייה ירוקה".
בנייה ירוקה היא גישה מערכתית כוללת לתכנון, לבנייה ולתפעול שוטף של מבני מגורים ועסקים, שמטרתה לחסוך אנרגיה, מים וחומרי גלם, המיושמת משלב התכנון המוקדם ועד למעבר לבית ולכל אורך חיי המוצרים המשתתפים בתהליך, מרגע הייצור ועד שמגיעים למזבלה העירונית. גם אם נניח לרגע בצד את השיקול הכלכלי, בנייה ירוקה יוצרת סביבת מגורים בריאה לנו ולילדינו. היא שומרת על הסביבה ועל משאבי  הטבע מפגיעה.

מרבית התושבים והקבלנים שהצטרפו לתהליך לא עשו זאת בהכרח מטעמים של אידאולוגיה סביבתית. אינני מצפה מזוג צעיר שמקים בית בישראל בדם, יזע ודמעות להשקיע עשרות אלפי דולרים בשם שמים (שלא לומר בשם האדאולוגיה), אלא מתוך הכרה בתשואה שמניבה ההשקעה בבנייה ירוקה ובהתייעלות אנרגטית ומתוך הכרה בערכה המוסף מבחינה בריאותית, ואם גם הסביבה מרוויחה - אין טוב מזה.
 
Comments