מודל חדש לקידום בנייה ירוקה בארה"ב

נשלח 21 באוק׳ 2011, 6:46 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 21 באוק׳ 2011, 6:47 ]

יוזמה חדשה בשוק הנדל"ן של ארה"ב תנצל הטבות מס לבעלי נכסים, שישדרגו את מערכות האנרגיה שלהם; השוק החדש צפוי לגלגל עשרות מיליארדי דולרים.

21/10/2011, מאת ג'סטין גיליס, ניו יורק טיימס

קונסורציום עסקי הכולל את לוקהיד מרטין ובנק ברקליס מתכנן להשקיע בשנים הקרובות עד 650 מיליון דולר בהפחתת צריכת האנרגיה של בניינים במיאמי ובסקרמנטו. זה המאמץ השאפתני ביותר עד כה להתניע שוק ארצי של שדרוגים אנרגטיים, שעשוי לפי דעת רבים לצמוח לשוק של מיליארדים.

הקבוצה, המתמקדת כרגע בעיקר בנדל"ן מסחרי, מתכננת לנצל הסדרי מס חדשים שמאפשרים לבעלי נכסים לשדרג את המבנים שלהם ללא צורך בתשלום מקדמה - שדרוג שבדרך כלל מפחית את השימוש באנרגיה ואת העלויות בכשליש. בעלי הבניינים ישלמו עבור השדרוגים לאורך 5-20 שנה דרך תוספת למסי הרכוש, אך תשלומים אלה יהיו נמוכים מהסכומים שייחסכו.

התקנים סולאריים במבנה בקליפורניה

את הקונסורציום מובילה חברה בשם וייגרין אנרג'י פאנד מסנטה רוזה שבקליפורניה, שזכתה במכרז בלעדי לניהול תוכנית שיפור ציוד עבור שש קהילות באזור מיאמי, והעיריה צפויה להצטרף לפרויקט בתוך כמה שבועות. החברה נמצאת בשלבים מתקדמים של השלמת מכרז בסקרמנטו, ומחפשת עסקות בערים אחרות.

פקידי הממשל המקומיים והארציים אופטימיים לגבי האפשרות שמצאו דרך להתמודד עם בעיות האנרגיה הגדולות ביותר של ארה"ב - בזבוז בבניינים גדולים - ללא תקציבים חדשים מוושינגטון. אם מספיק בעלי בתים יצטרפו, ההון הפרטי ישמש לתשלום לפרויקטי שדרוג, שמבטיחים לחסוך לעסקים המקומיים כסף תוך יצירת אלפי משרות חדשות בהקמת המערכות.

"התרגלנו להושיט יד ולצעוק 'וושינגטון, אנו צריכים כך וכך', ו'טלהאסי, תני לנו זה וזה', אמר אדוארד מקדוגל, ראש עיריית קלטר ביי שבפלורידה, פרבר של מיאמי שמוביל את המהלך באזור, "זה באמת מנגנון קהילתי שבמסגרתו איננו צריכים לעשות זאת".

הקונסורציום הורכב על ידי קרבון וור רום, ארגון סביבתי ללא כוונות רווח הפועל מוושינגטון, והוקם על ידי ריצ'רד ברנסון, היזם והמיליארדר הבריטי, לטיפול בבעיות האקלים והאנרגיה של העולם. לדבריו, לאור השיתוק שתוקף את ממשלת ארה"ב לגבי מדיניות סביבתית, הקבוצה שלו מחפשת דרך קדימה. "אנו מקווים כי זה הפרויקט הראשון מבין רבים, וצעד גדול בכיוון הנכון", אמר ברנסון בראיון בשבוע שעבר בניו יורק.

בשלוש השנים האחרונות אישרו מחצית ממדינות ארה"ב חקיקה המתירה שדרוגים אנרגטיים, שימומנו על ידי תוספת למסי הרכוש, ואלפי ערים ומחוזות שוקלים תכניות כאלה. תוכניות שמיועדות ספציפית לבעלי בתים נתקלו בקשיים, ואזורי שיפוט רבים מניעים תוכניות המתמקדות בנדל"ן מסחרי.

קבוצות סביבתיות שיבחו את המגמה כאחד הפיתוחים המרגשים ביותר זה שנים, הקשורים לשינויי האקלים. הן מצביעות על כך ששימוש רווח בתוכניות שכאלה יוכל להפחית את פליטות הפחמן הדו-חמצני של תחנות חשמל, על ידי הפחתת הביקוש לאנרגיה.

"זה עניין גדול", אמר ג'יימס מרטסון, ראש מחלקת תוכניות אנרגיה באנוויירונמנטל דיפנס פאנד, קבוצה שעבדה עם קרבון וור רום בפיתוח הגישה. לדבריו, בטווח הארוך "אנו מדברים על השקעות של עשרות מיליארדי דולרים, וחיסכון אנרגטי בסכום של פי עשרה מכך. אם נעשה זאת נכון, נוכל לסגור שליש מתחנות החשמל הפועלות על פחם במדינה".

לפי חזון התוכניות במיאמי ובסקרמנטו, זו התוכנית:

וייגרין ושותפותיה יקבלו זכויות בלעדיות לחמש שנים להציע סוג זה של שדרוגים אנרגטיים לעסקים בקהילות מסוימות. הן ישווקו את התוכנית באגרסיביות, ויסייעו לבעלי עסקים לגבש תוכנית שדרוג שמתאימה להם. לוקהיד מרטין צפויה לקבל את עבודות ההנדסה בפרויקטים גדולים רבים.

השדרוגים עשויים לכלול התקנת דלתות וחלונות חדשים, בידוד, תאורה ומערכות מכניות יעילות יותר. בחלק מהמקרים ייתכן שימוש בפאנלים סולריים או במקורות אנרגיה חלופיים. במפעלים, השדרוגים עשויים לכלול החלפת מנועים או ציוד אחר.

השדרוגים ימומנו בעזרת הלוואות קצרות טווח שיספק בנק ברקליס. הקבלנים יציעו ערבויות לכך שהחסכונות שיבטיחו יתממשו בפועל; וחתמת ביטוח, אנרג'י, תגבה את הערבויות. אותם חוזי ביטוח, בתורם, יגובו על ידי הנובר רה, מחברות ביטוח המשנה הגדולות בעולם.

גישה חדשה זו למימון מכונה - PACE ראשי תבות של הערכת נכסים לאנרגיה ירוקה Property Assessed Clean Energy.

"זה מהלך משנה-משחק", אמר ג'ון קיני, שהחברה שלו, קלין פאנד, גייסה 250 מיליון דולר להשקעה בפרויקטים דומים. החברה השתמשה בטכניקות אלה למימון התקנת תשתית סולארית במיזם הנקרא סונומה מאונטיין וילאג' בקליפורניה.

מומחים מצביעים על כך שבעזרת טכניקות וציוד מודרני, שדרוג עשוי להפחית את שימוש האנרגיה של הבניין באופן שיכסה על עלויות הפרויקט בתוך חמש שנים בלבד. דוגמה מפורסמת לכך מהזמן האחרון היא שיפוץ בניין האמפייר סטייט בניו יורק, שהפחית את השימוש באנרגיה בכמעט 40%, והפך אותו לאחד הבניינים הירוקים בעיר.

בזמן שהמאמצים מתמקדים בנדל"ן מסחרי, נקטה ב-2010 סוכנות מימון הדיור הפדרלית, גוף ממשלתי המפקח על שוק המשכנתאות, עמדה שלילית לגבי פרויקטים דומים של נדל"ן למגורים, בטענה שהם מוסיפים סיכון למשכנתאות. כדי לשנות את עמדת הסוכנות, יהיה צורך בקרב משפטי ופוליטי, אך לפי שעה נראה כי תוכנית PACE לנדל"ן מסחרי מציבה פחות אתגרים משפטיים.

לכתבה בדהמרקרComments